Мобилно меню

"Великденско вино" на Народния театър открива 32-рия фестивал "Варненско лято"

12 представления са включени в българската селекция на театралния фестивал
"Великденско вино" на Народния театър открива 32-рия фестивал "Варненско лято"

Между 1 и 15 юни ще се проведе 32-рото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято". В програмата му са включени общо 28 заглавия, които може да бъдат проследени от почитателите на живо, на киноекран и онлайн.

Дванайсет представления са избрани в българската селекция, която по традиция откроява постиженията на националната театрална сцена и значими процеси в нея – „Хага“, „Странна случка с куче през нощта“, „О, щастливи дни“, „Племе“, „Формата на нещата“, „Ромео и Жулиета“, „Пистолет в торнадо“, „Prima Facie“, „Нашенец“, „Луцифер“, „Боже мой“.

А фестивалът ще бъде открит със спектакъла „Великденско вино“ на Народния театър "Иван Вазов".

Както в българската, така и в международната програма преобладават съвременните драматургични текстове, искащи да уловят пулса на днешния ден – „Моят славен живот с баба“, испанският фламенко спектакъл „Морски фар“ и мултимедийният концерт „Чаплин пианисимо“.

Наред с представленията на живо, фестивалът продължава да представя прожекции от програмата на „NT Live – най-доброто от британския театър на киноекран“ – „Вуйчо Ваньо“. А онлайн със свободен достъп ще може да се гледат спектаклите „Двойното непостоянство“ и „Чайка“.

Акценти в програмата са отбелязването на 90 години от рождението на незабравимата Татяна Лолова, както и навършването на кръглата 80-годишнина на Цветана Манева – един от стожерите на театралното „Варненско лято“. Специален концерт е посветен също на театралната музика на големия композитор Кирил Дончев.

И тази година програмата ще бъде проследена от специално поканени за модула „Шоукейс“ международни програматори, критици и специалисти, а площадите на Варна ще бъдат оцветени от артистично присъствие.

Международният театрален фестивал „Варненско лято“ 2024 се организира от Фондация „Виа Фест“ с финансовата подкрепа на Министерството на културата, на Община Варна чрез  Фонд „Култура“, на Национален фонд „Култура“, на Посолството на Кралство Нидерландия в България и Унгарския културен институт. Партньори на фестивала са Българска асоциация за театър, „Арт офис“, Сдружение „Антракт“, фондация „Homo Ludens”. Сцени-домакини на фестивала са ТМПЦ – Варна, Държавен куклен театър – Варна, Фестивален и конгресен център – Варна, Градска художествена галерия „Борис Георгиев“, Ретро клуб  и Културен център „Ребонкърс“.

2024 © Варна е / снимки: viafest.org

Петър Антонов и Боряна Братоева канят варненци на "Място, наречено Другаде"

Театралният спектакъл по сценарий на звездата на съвременната българска драматургия Яна Борисова ще е на 18 май, във Фестивалния и конгресен център в морската столица
Петър Антонов и Боряна Братоева канят варненци на "Място, наречено Другаде"

Постановката "Място, наречено Другаде" гостува във Варна на 18 май като част от национално турне. В морската столица пиесата се поставя едва за втори път, но е играна на много сцени в София и страната при голям интерес. Спектакълът ще е във Фестивалния и конгресен център от 19 часа. 

Постановката е по сценарий на звездата на съвременната българска драматургия Яна Борисова, която определя "Място, наречено Другаде" като един от най-добрите си текстове. 

Забавната история изследва откровените мъжки и женски версии за любовта и неизменно предизвиква бурни аплодисменти. В главните роли са Боряна Братоева ("Сестри Палавееви", "Одисей", "Съни бийч") и Петър Антонов ("Едуард", "С гръб към залеза", "Мен не ме мислете").

За написването на текста, Яна Борисова е вдъхновена от истинската история на двамата актьори, които се запознават на парти, но се оказва че живеят в една сграда. Стават най-добри приятели, прекарват много време заедно и споделят всичко - "от готвене до реване".

"Място, наречено Другаде" получава награди Икар и Аскеер за драматургия през 2023 година. Боряна Братоева е отличена за главна женска роля, а Димитър Коцев - Шошо за режисура на Наградите за принос към творческите индустрии. За да изградят уникалното пространство и атмосфера на постановката, най-младият награждаван сценограф Елис Вели си партнира с композитора Милен Кукошаров.

Действието на "Място, наречено Другаде" ни разказва за Денис, който се е оттеглил от телевизията след драматична любовна раздяла, потапяйки се в самосъжаление и алкохол. Общителната Мия връхлита в неговия живот, като се превръща за Денис в източник на нова жизнена енергия. Младата актриса черпи мъдрост и емоционален опит. Утвърждава се нуждата от цел към другия и другаде. По пътя към тази цел всеки прави личните си открития.

Можете да закупите своя билет за гастрола на "Място, наречено Другаде" във Варна онлайн от Articket  или на касата на ФКЦ.

2024 © Варна е