Мобилно меню

Отбелязваме Световния ден на пчеларя

Без пчелите, светът, който познаваме, би се променил драматично
Отбелязваме Световния ден на пчеларя

Напоследък с тревога си задаваме въпроса какво би станало, ако пчелите изчезнат. Тези малки, но незаменими опрашители са скритата сила зад богатото биоразнообразие на нашата планета. Без тях светът, който познаваме, би се променил драматично. Това определя особената значимост на Деня на пчеларя, 10 февруари. Празникът е израз на признание за усилията на хората, които се грижат за ципокрилите пазители на природата.

Пчелите са безкрайно трудолюбиви. Умни и дисциплинирани. Едно природно чудо.

Трудът на неуморните пчели има специална роля за поддържането на екологичното равновесие, защото осигурява опрашването на огромен брой растения. Пчелите спомагат за растежа на плодове, зеленчуци и цветя. Ако ги загубим, ще станем свидетели на спад в реколтите и изчезване на растителни видове, което ще нанесе сериозни щети на биоразнообразието. Без опрашването, което пчелите „изнасят на гърба си“, земеделието ще се изправи пред тежки предизвикателства – намалено производство на храни, икономически загуби и криза в снабдяването с основни продукти. Освен това ще се наруши балансът в природата, което може да отключи непредвидими екологични последици.

За да има здрави и силни пчелни семейства, са необходими не само благоприятни условия, но и хора с познания, загриженост и всеотдайност. Чрез приложението както на традиционни, така и на съвременни методи за отглеждането на може би най-полезните насекоми, пчеларите наблюдават отблизо и опазват пчелните популации.

Работата на пчеларя е не просто занаят, а мисия в полза на природата и обществото.

Здравето на пчелите е пряко свързано със състоянието на околната среда. Чистотата на въздуха, почвата и водата оказват огромно влияние върху тях. Пчелите служат като своеобразна система за ранно известяване, както и като помощник за евентуални мерки, които да предотвратят замърсяване.

На 10 февруари отдаваме заслужено признание на пчелите и пчеларите. Заедно те са стожери на природното равновесие и нашите най-ценни съюзници в поддържането на здравословен и устойчив свят. Нека не забравяме, че всеки от нас може да помогне – чрез засаждане на медоносни растения, избягване на вредни химикали и подкрепа за местното пчеларство. Грижата за пчелите е грижа за бъдещето ни. Нека заедно направим света по-зелен, по-балансиран и по-благоприятен за тези невероятни малки "гиганти" на природата!

2025 © Варна е

Емил Радев: След членството в Еврозоната, българската икономика ще стане по-стабилна

Опасенията от шоково поскъпване на стоките са неоснователни, увери варненският евродепутат 
Емил Радев: След членството в Еврозоната, българската икономика ще стане по-стабилна

Членството в еврозоната ще даде силен тласък на българската икономика, като я направи по-стабилна, по-прозрачна и предвидима, по-привлекателна за чуждестранни инвеститори. Това увери евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев по време на среща с членове на организацията на ГЕРБ във варненския район "Приморски".

По думите му преминаването към еврото ще улесни ежедневните банкови операции, ще намали разходите по превалутиране, ще подобри условията за бизнес и ще повиши доверието на инвеститорите. Той акцентира, че България е в изгодна позиция, тъй като

ще приеме еврото по фиксирания курс от 1.95583 лв. за 1 евро – предимство, което страни като Италия и Гърция например не са имали при влизането си в еврозоната.

Радев изтъкна още, че опасенията за шоково поскъпване на стоките са неоснователни и опитът на държавите от еврозоната показва, че пазарът бързо се адаптира, а

първоначалните закръгляния на цените се изчистват в рамките на няколко месеца.  

Евродепутатът обърна специално внимание и на допълнителната сигурност, която еврозоната ще гарантира за банковия сектор. "Механизмите за надзор и контрол в еврозоната правят невъзможни сценарии като фалита на КТБ", отбеляза той. Според него представителите на сивата икономика, която все още заема значителен дял в страната ни, са сред най-яростните противници на еврозоната, тъй като с присъединяването ни укриваните пари трябва да излязат "на светло".

Емил Радев подчерта, че е важно България спешно да навакса с информационната кампания за приемане на еврото, тъй като целенасочено се разпространяват много фалшиви новини и не липсват опити да се саботира влизането ни в еврозоната.

"С редовно правителство и ясна посока страната ни се завръща на европейската сцена като предвидим и надежден партньор. Политическата стабилност е условие за нормално управление, но и ключов фактор за изпълнение на финансовите критерии по пътя ни към членството в еврозоната", каза още евродепутатът. Той изрази оптимизъм, че очакваният конвергентен доклад ще даде зелена светлина за приемането на еврото от 1 януари 2026 г.

В отговор на поставените въпроси за наложените от САЩ мита и отражението им върху глобалната търговия Емил Радев заяви, че ЕС има готовност за контрамерки, като припомни, че и при първия мандат на президента Доналд Тръмп Европа е била изправена пред подобни търговски напрежения. Евродепутатът отчете, че вече не липсват сигнали за смекчаване на митническите такси, като даде за пример освобождаването на смартфони, компютри и други електронни устройства от високите тарифи.

В рамките на срещата в "Приморски" бяха дискутирани и мерките за сигурност и за модернизиране на оръжейната индустрия в ЕС, ситуацията на Балканите, възможността магистрала "Черно море" да се реализира като част от стратегически за НАТО транспортен коридор и други теми от националния и европейския дневен ред.

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Емил Радев