Мобилно меню

БМФ с нов кораб: Вдигнаха флага на "Козница"

Той е деветият от поръчаната от Параходство БМФ серия от петнадесет 32 000-тонни кораба за насипни товари, до края на 2026 г. флотилията от новия тип лейкъри ще наброява общо 15 кораба
БМФ с нов кораб: Вдигнаха флага на "Козница"
756

Днес, 25 октомври 2024 г., в китайската корабостроителница Jiangsu New Yangzi Shipbuilding Co. бе вдигнат флагът на деветия от поръчаната от Параходство БМФ серия от петнадесет 32 000-тонни кораба за насипни товари. Кръстницата на кораба Дима Кръстева му даде името “КОЗНИЦА” (KOZNITZA), с което той стана трети в историята на компанията с това име. Госпожа Кръстева е служител в отдел “Застраховки и Рекламации” на Параходство БМФ. Първият капитан на новопостроения „Козница“ е к.д.п. Мартин Сотиров, а първи главен механик – инж. Георги Колев.

„Козница“, както и останалите кораби от серията, е тип лейкър (способен да плава и в Големите американски езера). С получаването на новия бълкер компанията изпълни планираната доставка на нови кораби и

записа настоящата 2024-та в своята 132-годишна история като годината с най-много новополучени кораби.

През 2025 г. се очакват още три от тази серия, а до края на 2026 г. флотилията от новия тип лейкъри ще наброява общо 15 кораба.

Преди 40 години – на 8 август 1984 г., във Варненската корабостроителница е вдигнат флагът на първия кораб в историята на Параходство БМФ с името "Козница" (KOZNITSA; ІМО 8325901). Той е от серията 25 000-тонни кораби (строителен № 158) за насипни товари. Кръстница на кораба е Веселина Стойкова от Михайловград (дн. Монтана). Под командването на к.д.п. Орлин Станчев „Козница” отплава за Мурманск, където приема пълен товар от апатит за Варна. Бълкерът е в експлоатация до 3 април 2013 г., когато е продаден в Аланг, Индия, за нарязване за скрап.

Вторият кораб на БМФ с името "Козница" е придобит на 21 октомври 2015 г. Той е бълкер (ex TESORO; ІМО 9575436) с дедуейт 32 600 т и е построен през 2010 г. в Китай. Корабът е приет от капитан далечно плаване Ивайло Пасков и от главния механик инж. Валентин Стойков. Вторият „Козница“ е изведен от състава на Параходството на 12 август 2020 г. и продаден на друг корабособственик.

2024 © Варна е / снимки: Параходство БМФ

От началото на войната в Украйна: Шест плаващи мини са унищожени от българските противоминни сили

Четвъртата активация на съвместната българо-румъно-турска противоминна група в Черно море започна в началото на април под българско командване
От началото на войната в Украйна: Шест плаващи мини са унищожени от българските противоминни сили

Шест плаващи мини са унищожени от българските противоминни сили от началото на войната в Украйна. Това съобщи командирът на ВМС Кирил Михайлов във Варна при четвъртата активация на съвместната българо-румъно-турска противоминна група в Черно море. MCM BLACK SEA бе създадена през януари 2024-та с подписването на меморандум между България, Румъния и Турция.

Общо трите държави са открили и унищожили 12 морски мини от началото на войната в Украйна. 

В Четвъртата активация на MCM BLACK SEA, която ще е под командването на България, участие ще вземат спомагателен кораб „Капитан I ранг Димитър Добрев“ и минен ловец „Струма“ от състава на ВМС на Република България, минен ловец „Чигулеску“ от състава на ВМС на Република Румъния и минен ловец „Акчакоча“ от състава на ВМС на Република Турция.

В приветствието си към екипажите, контраадмирал Михайлов отбеляза, че с подписването през миналата година на меморандума и първите три активации под командването на ВМС на Турция, трите участващи държави поставиха началото на изпълнението на инициатива с огромно значение.

„Военноморската противоминна група в Черно море е ярък пример за взаимен ангажимент между съюзни черноморски държави за справяне с минната заплаха и осигуряване безопасността на морския трафик”,  подчерта командирът на българските ВМС.

В заключение той изрази увереността си, че под българско командване, работейки за подобряване нивото на готовност за противодействие на минната заплаха в Черно море, групата ще даде своя принос за повишаване на способностите и оперативната съвместимост на участниците, и ще допринесе за повишаване на сигурността и безопасността на корабоплаването в Черно море.

В съответствие с ротационния принцип, следващото командване на MCM BLACK SEA ще поемат румънските ВМС през месец юли тази година.

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС