Мобилно меню

Българска морска камара чества 30 години от създаването си на 19 декември

Планирана е богата програма за празничния ден
Българска морска камара чества 30 години от създаването си на 19 декември

На 19-и декември Българска морска камара (БМК) ще отбележи 30 години от създаването си. Сдружението е учредено през 1993 година със седалище в гр. Варна. За три десетилетия БМК се утвърди като незаобиколим фактор при определяне на националната морска политика в областта на водния транспорт. Сдружението работи за развитие на националното и международното морско икономическо сътрудничеството и за подпомагане развитието на морския бизнес и синята икономика в страната.

БМК ще отбележи своята 30-а годишнина с богата програма в град Варна.

В 9 ч. на 19 декември членове на Управителния съвет на сдружението ще проведат среща с ръководството на Варненска морска гимназия “Св.Николай Чудотворец” - най-голямото средно училище в страната, подготвящо кадри за морската индустрия. Сдружението ще дари на учебното заведение пособия за провеждане на обучение по морските специалности на гимназията.

В 10:30 ч. в офиса на БМК ще се проведе тържествено събрание на Управителния съвет, на което ще бъде учреден финансов фонд за осигуряване на стипендии на възпитаници на средните и висшите морски образователни центрове у нас. Морската камара ще осигурява еднократен годишен финансов стимул за ученици, студенти и курсанти, които показват високи резултати по време на своето обучение. Ежегодно сдружението ще предоставя и еднократна научна стипендия за учени, която ще присъжда за върхови постижения в морската наука.

От 11:30 ч. до 16:00 ч. на 19 декември (Никулден по стар стил), жителите и гостите на морската столица ще имат възможност да посетят безплатно Аквариум - Варна на Института по рибни ресурси към Селскостопанската академия.

От 12:30 ч. в Български морски квалификационен център ще бъде открит “Ден на отворени врати”. Целта е запознаване на ученици от малките класове с част от професиите и възможностите за реализация в сектора. Най-малките и техните близки ще имат възможност безплатно да посетят симулаторите на центъра.

В 13:30 ч. в Арт салона на Радио Варна ще бъде открит форум за развитието на морската индустрия в страната. По време на конференцията, която ще продължи до 17:00 ч., ще бъдат представени доклади за развитието на сектора от водещи представители на бизнеса, образованието и науката.

В 14:30 ч. във Военноморски музей - Варна членове на Управителния съвет на Българска морска камара ще дарят архивни документи от първото заседание и решението за регистрация на сдружението.

В 17:30 ч. Българска морска камара ще подари на жителите и гостите на Варна прожекция във ФКЦ с вход свободен на документалния филм “Наука за морето”, повдигащ въпросите за опазването на Черно море. Автори на "Наука за морето" са учени от екипа на Института по океанология "Проф. Фритьоф Нансен" - БАН, а в главната роля е Илияна Стоилова, сърфист и еко-активист.

“На своята 30-а годишнина Българска морска камара ще достигне пълно представителство на всички сини сектори у нас. Към БМК за първи път ще се присъединява представителна организация от сектор Рибарство. Целта на планираните събития е за пореден път да насочим общественото внимание към важността на морската индустрия, развитието на синята икономика и опазването на морските екосистеми”, коментира председателят на БМК к.д.п. Александър Калчев.

2023 © Варна е

За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В събитието "Глобален компас" през септември, ще се включат представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави
За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В началото на месец септември Варна отново ще бъде домакин на Международния морски форум "Глобален компас". Интерес вече са заявили представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави. Това стана ясно по време на среща на кмета Благомир Коцев с  к.д.п. Станислав Стоянов – председател на Българската асоциация на морските капитани, която е организатор на събитието.

Това ще бъде четвъртото издание на форума в България, като през 2024 г. той се проведе за първи път във Варна под мотото "Да плаваме към устойчиво бъдеще". Събитието даде възможност за създаване на ползотворни контакти между участниците и лидерите в морската индустрия.

Тази година форумът "Глобален компас" отново ще срещне международните морски специалисти, мениджърите в морския бизнес с представители на академичната общност и изследователските институти в България. Тя ще последва годишната среща на всички морски асоциации в Европа през месец май в Лисабон, Португалия и има за цел да продължи да утвърждава България и частност Варна като лидер в сферата на морското дело, сподели кап. Стоянов.

На срещата в Община Варна присъства и к.д.п. Ивайло Пасков  - председател на УС на Фондация "Морски съдби". Той потърси подкрепата на Община Варна за издигането на Паметника на моряка в  атракционната зона на "Пристанище Варна-Изток" (района на Морска гара).

Проектът е на повече от 15 години, като идеята на авторите е била 10-метровият монумент да се издигне в близост до Фестивалния и конгресен център и входа на Морската градина. Досега това не е реализирано именно заради липсата на консенсус относно мястото.

Паметникът включва фигура на моряк, поставена върху стилизиран нос на кораб. Проектът предвижда край него да бъдат поставени 6 гранитни плочи със знаци, символизиращи основните морските професии – корабоплаване, пристанищна дейност, корабостроене, морско инженерство, водолазна дейност и рибарство. Композицията е замислена така, че фигурата на моряка трябва да е разположена нависоко и да се гледа отдолу нагоре, обясни кап. Пасков. По думите му на този етап са проведени множество срещи с архитекти, проектанти, урбанисти, както и с ръководствата на Пристанище Варна. През миналата година проектът е внесен за разглеждане и одобрение от общинската Комисия за естетизация на градската среда, чиито членове също следва да се произнесат относно новото предложение за разполагане на паметника.

2025 © Варна е