Мобилно меню

Българска морска камара чества 30 години от създаването си на 19 декември

Планирана е богата програма за празничния ден
Българска морска камара чества 30 години от създаването си на 19 декември

На 19-и декември Българска морска камара (БМК) ще отбележи 30 години от създаването си. Сдружението е учредено през 1993 година със седалище в гр. Варна. За три десетилетия БМК се утвърди като незаобиколим фактор при определяне на националната морска политика в областта на водния транспорт. Сдружението работи за развитие на националното и международното морско икономическо сътрудничеството и за подпомагане развитието на морския бизнес и синята икономика в страната.

БМК ще отбележи своята 30-а годишнина с богата програма в град Варна.

В 9 ч. на 19 декември членове на Управителния съвет на сдружението ще проведат среща с ръководството на Варненска морска гимназия “Св.Николай Чудотворец” - най-голямото средно училище в страната, подготвящо кадри за морската индустрия. Сдружението ще дари на учебното заведение пособия за провеждане на обучение по морските специалности на гимназията.

В 10:30 ч. в офиса на БМК ще се проведе тържествено събрание на Управителния съвет, на което ще бъде учреден финансов фонд за осигуряване на стипендии на възпитаници на средните и висшите морски образователни центрове у нас. Морската камара ще осигурява еднократен годишен финансов стимул за ученици, студенти и курсанти, които показват високи резултати по време на своето обучение. Ежегодно сдружението ще предоставя и еднократна научна стипендия за учени, която ще присъжда за върхови постижения в морската наука.

От 11:30 ч. до 16:00 ч. на 19 декември (Никулден по стар стил), жителите и гостите на морската столица ще имат възможност да посетят безплатно Аквариум - Варна на Института по рибни ресурси към Селскостопанската академия.

От 12:30 ч. в Български морски квалификационен център ще бъде открит “Ден на отворени врати”. Целта е запознаване на ученици от малките класове с част от професиите и възможностите за реализация в сектора. Най-малките и техните близки ще имат възможност безплатно да посетят симулаторите на центъра.

В 13:30 ч. в Арт салона на Радио Варна ще бъде открит форум за развитието на морската индустрия в страната. По време на конференцията, която ще продължи до 17:00 ч., ще бъдат представени доклади за развитието на сектора от водещи представители на бизнеса, образованието и науката.

В 14:30 ч. във Военноморски музей - Варна членове на Управителния съвет на Българска морска камара ще дарят архивни документи от първото заседание и решението за регистрация на сдружението.

В 17:30 ч. Българска морска камара ще подари на жителите и гостите на Варна прожекция във ФКЦ с вход свободен на документалния филм “Наука за морето”, повдигащ въпросите за опазването на Черно море. Автори на "Наука за морето" са учени от екипа на Института по океанология "Проф. Фритьоф Нансен" - БАН, а в главната роля е Илияна Стоилова, сърфист и еко-активист.

“На своята 30-а годишнина Българска морска камара ще достигне пълно представителство на всички сини сектори у нас. Към БМК за първи път ще се присъединява представителна организация от сектор Рибарство. Целта на планираните събития е за пореден път да насочим общественото внимание към важността на морската индустрия, развитието на синята икономика и опазването на морските екосистеми”, коментира председателят на БМК к.д.п. Александър Калчев.

2023 © Варна е

Приключи петата активация на Противоминната група в Черно море

Българските военни моряци доказаха, че достойно стоят в общия строй на НАТО, изтъкна командирът на флота контраадмирал Кирил Михайлов 
Приключи петата активация на Противоминната група в Черно море

На 26 юни 2025 г. приключи втората активация на Противоминната група в Черно море (MCM BLACK SEA) за годината, която отново беше под командването на България.

Групата бе създадена на 01 юли 2024 г. в изпълнение на Меморандума за разбирателство между правителствата на Република България, Република Румъния и Република Турция. 

Командир на тактическото формирование по време на настоящата активация беше капитан I ранг Павлин Петков, а на тактическата група, в която участваха спомагателен кораб "Капитан I ранг Димитър Добрев" и минен ловец "Струма" от състава на ВМС на Република България, минен ловец "Гигулеску" от състава на ВМС на Република Румъния и минен ловец "Акчакоча" от състава на ВМС на Република Турция - капитан I ранг Лъчезар Иванов от българските Военноморски сили.

Групата започна своята активация на 11 юни 2025 година в Бургас и завърши на 26 юни в Истанбул, Турция.

По време на активацията групата се включи в учението "EP MCM DIVE-25".  Продължи интегрирането на силите и обмена на опит за подобряване на оперативната съвместимост, което допринася за повишаването на морската ситуационна осведоменост на НАТО в Черно море.

За дните на море корабите от групата изминаха 716 морски мили, като по време на тези плавания екипажите водеха противоминно наблюдение общо в рамките на 205 часа и бяха обследвани за наличие на плаващи мини около 13 000 квадратни километра.

По време на церемонията по посрещането на корабите, участващи в Противоминната група, която се състоя във Военноморска база Варна, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов изрази високата си оценка за действията на групата под българско командване. Той изказа искрената си благодарност на командването на групата, командирите на кораби и екипажите, които положиха максимални усилия за успешния завършек на тази активация. 

Работейки за подобряване нивото на готовност за противодействие на минната заплаха в Черно море, противоминната група даде своя значим принос за повишаване на способностите и оперативната съвместимост на съюзническите Военноморски сили. Демонстрирайки отлично сътрудничество и координация, екипажите на корабите допринесоха за повишаване на сигурноста и безопастноста на корабоплаването в Черно море.

"С вашите действия на море, с цялостната дейност на противоминната група, вие доказахте, че българските военни моряци достойно стоят в общия строй на НАТО и че с нашите съюзници в региона, както и с помощта на държавите, подкрепили активацията, ние сме в състояние да се справим със заплахата от плаващи мини в Черно море. Бъдещите задачи пред нас няма да са по-леки, но съвместната ни работа в тези действия подобряват нашата комуникация, дават ни възможност да се учим от опита на съюзниците и да споделяме своя опит", каза в заключение контраадмирал Михайлов. 

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС