Мобилно меню

Демонстрация по спасяване на човек зад борд извършиха в деня на моряка във Варна

Сред важните проблеми в сектора е, че морското търсене и спасяване не са регламентирани в Закона за бедствията и авариите
Демонстрация по спасяване на човек зад борд извършиха в деня на моряка във Варна

За втора поредна година доброволците от сдружение "Булсар - к.д.п. Никифор Герчев" Матей Кънчев, Веселин Василев, Борислав Кънчев и катер от Пилотска станция Варна  извършиха успешно демонстрация на спасяване по сигнал "Човек зад борд".

Поводът бе Международния ден на моряка, който се отбелязва ежегодно на 25 юни.

В инициативата се включиха и водолази от клуб „Приятели на морето“, както и доброволци от Български червен кръст - Варна, които оказаха първа долекарска помощ на "пострадалите".

В демонстрацията участваха четири плавателни съда, които са собственост на членове на доброволческата организация "Булсар". Четирима от водолазите на клуб "Приятели на морето" влязоха в ролята на давещи се пред 3-то и 4-то кейово място на Морска гара (пристанище "Варна-Изток“) и бяха спасени от доброволците на "Булсар". След спасяването в открито море доброволците бяха транспортирани до брега и на "удавниците" беше оказана първа долекарска помощ от екип на Български червен кръст-Варна.

"Сдружението е създадено с цел търсене и спасяване на море и оказване на съдействие на държавните институции в тази благородна дейност - спасяването на човешки живот на море", каза председателят на Управителния съвет на "Булсар- к.д.п. Никифор Герчев" флотилен адмирал от запаса Коста Андреев.

Един от проблемите пред които е изправена доброволческата организация е, че морското търсене и спасяване не са регламентирани в Закона за бедствията и авариите.

"Нямаме държавно субсидиране, тъй като все още се борим с промените, които трябва да бъдат направени в Националното законодателство, за да можем да бъдем регистрирани като организация към общинските съвети и черноморските общини. Съгласно Закона за бедствията и авариите това към момента не е възможно, поне такъв беше отговорът на Община Варна, когато пуснахме искане към тях сдружението да бъде регистрирано като част от доброволческите сдружения към общината", коментира адмирал Коста Андреев.

Към момента членовете на сдружение "Булсар" наброяват около 70 души, като 30 от тях участват със собствени плавателни съдове в спасителни акции.

"Мога да кажа, че тези хора заслужават адмирации, тъй като са готови да жертват време и ресурси, за да помагат на хората в трудни ситуации на море", добави опитният адмирал.

Сдружението "Булсар" е създадено на 20 април 1996 г. по инициатива на капитан далечно плаване Никифор Герчев. Всеки, който иска да подпомогне дейността на организацията или да получи повече информация за инициативите, в които се включва доброволческото сдружение, може да го направи като посети сайта Bulsar.org.  Желаещите да подкрепят доброволческата организация могат да намерят дарителската сметка на сайта на сдружението.

2024 © Варна е / снимки: Сдружение "Булсар"

Излизат на море корабите от противоминната група (MCM Black Sea)

Активацията на групата ще приключи на 29 септември
Излизат на море корабите от противоминната група (MCM Black Sea)

На 22 септември 2024 г. корабите от противоминната група (MCM Black Sea) излязоха на море. Предстои им да изпълнят следните задачи: провеждане на операции по разузнаване и наблюдение с оглед на заплахата от морски мини; провеждане на противоминни действия в определените зони и свързаните с тях действия по търсене и спасяване при необходимост; интегриране на силите и участие в съвместни учения, с цел обмен на опит и подобряване на оперативната съвместимост; принос към повишаването на морската ситуационна осведоменост на НАТО в Черно море.

В рамките на активацията групата ще вземе участие в противоминното учение на Военноморските сили на Република Турция - НУСРЕТ 2024. Активацията на групата ще приключи на 29 септември, съобщават от пресцентъра на ВМС.

2024 © Варна е / снимка: Пресцентър ВМС - Варна