Мобилно меню

Демонстрация по спасяване на човек зад борд извършиха в деня на моряка във Варна

Сред важните проблеми в сектора е, че морското търсене и спасяване не са регламентирани в Закона за бедствията и авариите
Демонстрация по спасяване на човек зад борд извършиха в деня на моряка във Варна

За втора поредна година доброволците от сдружение "Булсар - к.д.п. Никифор Герчев" Матей Кънчев, Веселин Василев, Борислав Кънчев и катер от Пилотска станция Варна  извършиха успешно демонстрация на спасяване по сигнал "Човек зад борд".

Поводът бе Международния ден на моряка, който се отбелязва ежегодно на 25 юни.

В инициативата се включиха и водолази от клуб „Приятели на морето“, както и доброволци от Български червен кръст - Варна, които оказаха първа долекарска помощ на "пострадалите".

В демонстрацията участваха четири плавателни съда, които са собственост на членове на доброволческата организация "Булсар". Четирима от водолазите на клуб "Приятели на морето" влязоха в ролята на давещи се пред 3-то и 4-то кейово място на Морска гара (пристанище "Варна-Изток“) и бяха спасени от доброволците на "Булсар". След спасяването в открито море доброволците бяха транспортирани до брега и на "удавниците" беше оказана първа долекарска помощ от екип на Български червен кръст-Варна.

"Сдружението е създадено с цел търсене и спасяване на море и оказване на съдействие на държавните институции в тази благородна дейност - спасяването на човешки живот на море", каза председателят на Управителния съвет на "Булсар- к.д.п. Никифор Герчев" флотилен адмирал от запаса Коста Андреев.

Един от проблемите пред които е изправена доброволческата организация е, че морското търсене и спасяване не са регламентирани в Закона за бедствията и авариите.

"Нямаме държавно субсидиране, тъй като все още се борим с промените, които трябва да бъдат направени в Националното законодателство, за да можем да бъдем регистрирани като организация към общинските съвети и черноморските общини. Съгласно Закона за бедствията и авариите това към момента не е възможно, поне такъв беше отговорът на Община Варна, когато пуснахме искане към тях сдружението да бъде регистрирано като част от доброволческите сдружения към общината", коментира адмирал Коста Андреев.

Към момента членовете на сдружение "Булсар" наброяват около 70 души, като 30 от тях участват със собствени плавателни съдове в спасителни акции.

"Мога да кажа, че тези хора заслужават адмирации, тъй като са готови да жертват време и ресурси, за да помагат на хората в трудни ситуации на море", добави опитният адмирал.

Сдружението "Булсар" е създадено на 20 април 1996 г. по инициатива на капитан далечно плаване Никифор Герчев. Всеки, който иска да подпомогне дейността на организацията или да получи повече информация за инициативите, в които се включва доброволческото сдружение, може да го направи като посети сайта Bulsar.org.  Желаещите да подкрепят доброволческата организация могат да намерят дарителската сметка на сайта на сдружението.

2024 © Варна е / снимки: Сдружение "Булсар"

За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В събитието "Глобален компас" през септември, ще се включат представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави
За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В началото на месец септември Варна отново ще бъде домакин на Международния морски форум "Глобален компас". Интерес вече са заявили представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави. Това стана ясно по време на среща на кмета Благомир Коцев с  к.д.п. Станислав Стоянов – председател на Българската асоциация на морските капитани, която е организатор на събитието.

Това ще бъде четвъртото издание на форума в България, като през 2024 г. той се проведе за първи път във Варна под мотото "Да плаваме към устойчиво бъдеще". Събитието даде възможност за създаване на ползотворни контакти между участниците и лидерите в морската индустрия.

Тази година форумът "Глобален компас" отново ще срещне международните морски специалисти, мениджърите в морския бизнес с представители на академичната общност и изследователските институти в България. Тя ще последва годишната среща на всички морски асоциации в Европа през месец май в Лисабон, Португалия и има за цел да продължи да утвърждава България и частност Варна като лидер в сферата на морското дело, сподели кап. Стоянов.

На срещата в Община Варна присъства и к.д.п. Ивайло Пасков  - председател на УС на Фондация "Морски съдби". Той потърси подкрепата на Община Варна за издигането на Паметника на моряка в  атракционната зона на "Пристанище Варна-Изток" (района на Морска гара).

Проектът е на повече от 15 години, като идеята на авторите е била 10-метровият монумент да се издигне в близост до Фестивалния и конгресен център и входа на Морската градина. Досега това не е реализирано именно заради липсата на консенсус относно мястото.

Паметникът включва фигура на моряк, поставена върху стилизиран нос на кораб. Проектът предвижда край него да бъдат поставени 6 гранитни плочи със знаци, символизиращи основните морските професии – корабоплаване, пристанищна дейност, корабостроене, морско инженерство, водолазна дейност и рибарство. Композицията е замислена така, че фигурата на моряка трябва да е разположена нависоко и да се гледа отдолу нагоре, обясни кап. Пасков. По думите му на този етап са проведени множество срещи с архитекти, проектанти, урбанисти, както и с ръководствата на Пристанище Варна. През миналата година проектът е внесен за разглеждане и одобрение от общинската Комисия за естетизация на градската среда, чиито членове също следва да се произнесат относно новото предложение за разполагане на паметника.

2025 © Варна е