Мобилно меню

Двоен юбилей чества Военноморският музей

Събитието бе отбелязано с изложбата "Морето – вечният сюжет" и празничен концерт на Представителния духов оркестър на Военноморските сили
Двоен юбилей чества Военноморският музей

С откриването на изложбата „Морето – вечният сюжет“ и празничен концерт на Представителния духов оркестър на Военноморските сили Военноморският музей отбеляза своя двоен юбилей  – 140 години от създаването на първата експозиция и 100 години от установяването му във Варна.

Тази  година Военноморският музей отбелязва две юбилейни годишнини, които ни връщат там, откъдето започва всичко. За първи път България има свой морски музей със сбирката, създадена през 1883 г., и  с първата експозиция, открита за обществеността във Варна през 1923 г.

Това каза в своето слово директорът на Военноморския музей д-р Мариана Кръстева. Тя сподели, че дългият път, извървян до днес, не е нито гладък, нито безпроблемен, но днес Военноморският музей заема своето заслужено място като една от значимите културни забележителности на Варна.  

Директорът на Националния военноисторически музей, чийто филиал е Военноморският музей, доц. д-р Соня Пенкова приветства гостите и подчерта, че в своя път Военноморският музей се е превърнал в увлекателен разказвач на морската история и пазител на паметта на хората, посветили живота си на морето.

„Много лесно е да бъдеш морски музей в традиционно морска държава, трудно е да бъдеш такъв в държава, която не веднъж в историята си се е колебаела дали да бъде или не истинска морска нация, част от европейската и световна морска общност. Едва ли си даваме сметка колко трудно е да се работи с тези исторически напластявания. За това се изисква професионализъм, постоянство и устойчивост, които колегите от Военноморския музей притежават. Днес ВММ е част от голямото и сплотено семейство на НВИМ, в което всяка една от структурите има индивидуалност и идентичност, която всички ние ще продължим да отстояваме, защото само различни в единството си можем да представяме пълнокръвно образа на Българската армия.“ – подчерта тя.

В своето приветствие командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов изтъкна, че самият факт, че 4 години след създаването на Флота, българските офицери са помислили как историята му да бъде съхранена говори за тяхната далновидност. „За нас Военноморският музей е нашият музей, той е част от нашия живот. Затова ние винаги ще радеем и ще се грижим за този музей“, каза той.

Гости на събитието бяха също началникът на Щаба на ВМС капитан І ранг Ваньо Мусински, началникът на Хидрографската служба І ранг Николай Николов, офицери от ВМС, кап. зам.-кметът по културата на Община Варна Ралица Герасимова, представители на музейната гилдия и културните институции в града, приятели и дарители на Военноморския музей.

2023 © Варна е / снимки: Военноморски музей - Варна

За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В събитието "Глобален компас" през септември, ще се включат представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави
За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В началото на месец септември Варна отново ще бъде домакин на Международния морски форум "Глобален компас". Интерес вече са заявили представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави. Това стана ясно по време на среща на кмета Благомир Коцев с  к.д.п. Станислав Стоянов – председател на Българската асоциация на морските капитани, която е организатор на събитието.

Това ще бъде четвъртото издание на форума в България, като през 2024 г. той се проведе за първи път във Варна под мотото "Да плаваме към устойчиво бъдеще". Събитието даде възможност за създаване на ползотворни контакти между участниците и лидерите в морската индустрия.

Тази година форумът "Глобален компас" отново ще срещне международните морски специалисти, мениджърите в морския бизнес с представители на академичната общност и изследователските институти в България. Тя ще последва годишната среща на всички морски асоциации в Европа през месец май в Лисабон, Португалия и има за цел да продължи да утвърждава България и частност Варна като лидер в сферата на морското дело, сподели кап. Стоянов.

На срещата в Община Варна присъства и к.д.п. Ивайло Пасков  - председател на УС на Фондация "Морски съдби". Той потърси подкрепата на Община Варна за издигането на Паметника на моряка в  атракционната зона на "Пристанище Варна-Изток" (района на Морска гара).

Проектът е на повече от 15 години, като идеята на авторите е била 10-метровият монумент да се издигне в близост до Фестивалния и конгресен център и входа на Морската градина. Досега това не е реализирано именно заради липсата на консенсус относно мястото.

Паметникът включва фигура на моряк, поставена върху стилизиран нос на кораб. Проектът предвижда край него да бъдат поставени 6 гранитни плочи със знаци, символизиращи основните морските професии – корабоплаване, пристанищна дейност, корабостроене, морско инженерство, водолазна дейност и рибарство. Композицията е замислена така, че фигурата на моряка трябва да е разположена нависоко и да се гледа отдолу нагоре, обясни кап. Пасков. По думите му на този етап са проведени множество срещи с архитекти, проектанти, урбанисти, както и с ръководствата на Пристанище Варна. През миналата година проектът е внесен за разглеждане и одобрение от общинската Комисия за естетизация на градската среда, чиито членове също следва да се произнесат относно новото предложение за разполагане на паметника.

2025 © Варна е