Мобилно меню

Експерти от ВВМУ: Няма опасност от замърсяване в българската акватория на Черно море

Новият министър на туризма Зарица Динкова се запозна с данните от анализа при посещението си във Висшето военноморско училище във Варна
Експерти от ВВМУ: Няма опасност от замърсяване в българската акватория на Черно море
754

Екип на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, ръководен от капитан I ранг проф. Мирослав Цветков, извършва анализи за евентуално замърсяване на Черно море след разрушаването на стената на язовир "Нова Каховка" в Украйна. Проучванията са стартирали на 8 юни и на тяхна база периодично се изготвят прогнози. 

Категоричното мнение на експертите е, че на този етап няма опасност от замърсяване в българската акватория на Черно море. Последната 10-дневна прогноза, направена на база на досега извършените наблюдения и симулации, показва, че петното на замърсяване остава в северозападната част на Черно море и вероятността да навлезе дори в румънската акватория е много ниска.

Достоверността на прогнозата, изготвена от екипа от Висшето военноморско училище, е в силна зависимост от състоянието на метеорологичната обстановка в региона към настоящия момент.

С актуалната ситуация и хода на проучванията се запозна и новият министър на туризма Зарица Динкова, която посети Висшето военноморско училище във Варна. 

Експертите, с които министърът на туризма се срещна, са категорични, че река Дунав ни помага изключително много в настоящата ситуация, защото е своеобразен филтър и би помогнала за размиването и дори изтласкването на евентуално замърсяване

Началникът на ВВМУ флотилен адмирал проф. Боян Медникаров поясни, че в учебното заведение се използват данни от европейска система, като експертите успяват да добият информация и от свои украински колеги. Всеки ден се правят модели с 8-10 дневна прогноза, които се модифицират според ежедневно постъпващите данни. Актуалната прогноза е, че няма тенденция за придвижване на водните маси на юг, допълни Медникаров.

Подобна е и оценката на Института по океанология във Варна.

Към момента няма данни за замърсяване в българската акватория на Черно море, това потвърдиха и от РЗИ - Варна. Въпреки това инспекторите от Регионалната здравна инспекция имат готовност да извършват ежедневен мониторинг, ако ситуацията го наложи, увери от своя страна директорът на РЗИ Варна – проф. д-р Цонко Паунов.

 

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър ВВМУ - Варна

За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В събитието "Глобален компас" през септември, ще се включат представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави
За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В началото на месец септември Варна отново ще бъде домакин на Международния морски форум "Глобален компас". Интерес вече са заявили представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави. Това стана ясно по време на среща на кмета Благомир Коцев с  к.д.п. Станислав Стоянов – председател на Българската асоциация на морските капитани, която е организатор на събитието.

Това ще бъде четвъртото издание на форума в България, като през 2024 г. той се проведе за първи път във Варна под мотото "Да плаваме към устойчиво бъдеще". Събитието даде възможност за създаване на ползотворни контакти между участниците и лидерите в морската индустрия.

Тази година форумът "Глобален компас" отново ще срещне международните морски специалисти, мениджърите в морския бизнес с представители на академичната общност и изследователските институти в България. Тя ще последва годишната среща на всички морски асоциации в Европа през месец май в Лисабон, Португалия и има за цел да продължи да утвърждава България и частност Варна като лидер в сферата на морското дело, сподели кап. Стоянов.

На срещата в Община Варна присъства и к.д.п. Ивайло Пасков  - председател на УС на Фондация "Морски съдби". Той потърси подкрепата на Община Варна за издигането на Паметника на моряка в  атракционната зона на "Пристанище Варна-Изток" (района на Морска гара).

Проектът е на повече от 15 години, като идеята на авторите е била 10-метровият монумент да се издигне в близост до Фестивалния и конгресен център и входа на Морската градина. Досега това не е реализирано именно заради липсата на консенсус относно мястото.

Паметникът включва фигура на моряк, поставена върху стилизиран нос на кораб. Проектът предвижда край него да бъдат поставени 6 гранитни плочи със знаци, символизиращи основните морските професии – корабоплаване, пристанищна дейност, корабостроене, морско инженерство, водолазна дейност и рибарство. Композицията е замислена така, че фигурата на моряка трябва да е разположена нависоко и да се гледа отдолу нагоре, обясни кап. Пасков. По думите му на този етап са проведени множество срещи с архитекти, проектанти, урбанисти, както и с ръководствата на Пристанище Варна. През миналата година проектът е внесен за разглеждане и одобрение от общинската Комисия за естетизация на градската среда, чиито членове също следва да се произнесат относно новото предложение за разполагане на паметника.

2025 © Варна е