Мобилно меню

Изследват проби от морската вода край нос Калиакра, Шабла и Дуранкулак

Ще се проверява за наличие на тежки метали, нефтопродукти, радиоактивни вещества и пестициди, ще се отчита солеността и кислорода във водата
Изследват проби от морската вода край нос Калиакра, Шабла и Дуранкулак

Инспектори от Басейновата дирекция във Варна днес взеха проби от морската вода от три нови пункта, близо до брега - залива Болата край нос Калиакра, Шабла и Дуранкулак. Ще бъдат анализирани химичните показатели на водата, информира БНТ.

Извънредното изследване се налага заради взривената язовирна стена на "Нова Каховка" и последвалата екологична катастрофа в района. Към момента няма данни за влошено качество на морската вода по нашето Черноморие, съобщиха от Екоминистерството. Оттам допълват, че всеки ден се обменя информация с властите в Румъния, Молдова и Украйна за потенциално замърсяване.

Заради инцидента в Украйна се наложи да се актуализира планът за извършване на мониторинг на морската вода в българската акватория на Черно море. Екоминистърът Юлиян Попов възложи на отговорните институции да засилят наблюдението на крайбрежните зони. За целта бяха определени три нови пункта за вземане на проби, които са в района на Дуранкулак, Шабла и до нос Калиакра. Водата ще се изследва основно за наличие на тежки метали, нефтопродукти, радиоактивни вещества и пестициди. Окончателните резултати от пробите ще станат ясни най-рано след седмица.

Експерти от регионалната лаборатория във Варна към Изпълнителната агенция по околна среда взеха първата проба от плаж Болата, до нос Калиакра. Следващите два пункта бяха Дуранкулак и Шабла.

"Тези брегови точки, които сега сме определили, започва регулярно и ежеседмично пробонабиране и анализ. Морските точки, тъй като и достъпът по море е по-специфичен, те ще бъдат изследвани веднъж месечно", коментира Явор Димитров, директор на Басейнова дирекция "Черноморски район".

В по-далечните точки морската вода ще се изследва на разстояние около километър и половина от брега. Освен химични показатели експертите отчитат още солеността и кислорода.

Сателитните наблюдения и моделирането на водните течения до този момент не дават повод за притеснение. В реално време се следят не само крайбрежните течения, но и тези навътре в морето. Българските власти всеки ден получават изображения, на които се проследява промяната в цвета на морската вода в акваторията на Украйна.

"Засега се вижда едно петно, което непосредствено в дните след инцидента увеличи размера си. Съобразно конкретните условия се наблюдава покрай украинския бряг", добави Димитров.

Дали обаче замърсяването ще достигне до нашето Черноморие зависи от посоката на вятъра и морските течения в Одеския район.

"Очакванията са по-тежките частици да се утаят още в Одеския залив. След това има едно смесване с водите на Днепър, там също се очаква някаква реакция, която е благоприятна за нас", съобщи той.

Един от най-красивите заливи у нас - Болата, вече се радва на първите наши и чуждестранни туристи за този сезон.

"Надявам се, че българската страна прави всичко възможно, за да може да поднесе достатъчно актуална информация", каза Пенчо Петков, турист.

"Искрено се надявам да няма такова замърсяване, защото при евентуално такова замърсяване ще има много голям отлив на туристи", отбеляза кметът на село Българево Георги Георгиев.

Здравните власти взимат проби от 92 места по Черноморието и отклонения засега няма. Такива са данните и от съседна Румъния, където първо би достигнало евентуално замърсяване. Това заяви в студиото на БНТ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

"От много говорене се опитваме да си създадем проблем, който към момента не съществува. Морската среда не е добра среда за микроорганизмите, за развитието им. Има доста силен ефект очистването на морето, така както е и при реките. Така че аз не очаквам някакви проблеми, но затова се вземат проби. Ако нещо има, да предупредим навреме и да препоръчаме мерки", каза Кунчев.

Следващите проби от зоните за къпане в морето ще бъдат взети на 26 юни.

2023 © Варна е / източник: БНТ

Откриха и унищожиха морска мина край Варна

Катер на ВМС засякъл миноподобен обект във водите на Черно море, на 2 мили източно от местността Паша дере
Откриха и унищожиха морска мина край Варна

Днес, 14 май, по време на учебно плаване, екипажът на моторен катер забелязва миноподобен обект във водите на Черно море, на 2 мили източно от местността Паша дере.

След получаване на сигнала, по указания на командира на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, екипажът на минен ловец "Струма" е задействан със задача да разузнае миноподобния обект. На място военните моряци класифицират обекта като котвена мина, тип “КПМ”, с елипсовидна форма и четири рога. Мината е изтеглена на безопасна дистанция навътре в морето и унищожена с контролиран взрив от специализирания екип на минния ловец. При унищожаването на мината са спазени стриктно мерките за безопасност.

Както ВАРНА Е ви информира, преди около два месеца, морска мина беше обезвредена и в морето срещу плаж "Кабакум".

Военноморските сили продължават да поддържат готовност за противоминни действия, с цел осигуряване на безопасно корабоплаване в българските морски пространства.

2024 © Варна е / снимки: ВМС