Мобилно меню

Курс за напреднали водолази провеждат във Варна

Обучението стартира на 15 ноември
Курс за напреднали водолази провеждат във Варна

Курс за напреднали водолази ще започне във Варна на 15 ноември. Обучението ще продължи 7 дни, а в него имат право да се включат 10 водолази на възраст над 18 години, които трябва да са направили до момента поне 10 водолазни спускания. Важно условие за участие е също кандидатите да имат адресна регистрация във Варна

В рамките на обучението може да се правят гмуркане с партньор или гмуркане в група, с лимит на дълбочина до 30 м., при завършване на 4 обучителни модула и регистрирани 24 гмуркания. Обучението ще се извърши по сертификационната програма на SSI (Scuba Schools International) и включва следните модули: „Гмуркане с Нитрокс”, „Гмуркане от лодка”, „Навигация”, „Дълбочинно гмуркане”. Успешно завършилите обучението водолази получават международни сертификати за всяка една придобита специалност. 

В програмата е предвидена лекция на тема „Изследвания на морски живи ресурси в Черно море – дейности и предизвикателства пред Институра по Рибни Ресурси – Варна“ . Лектор ще бъде доц. Елица Петрова, директор на Институт по рибни ресурси - Варна. Целта на лекцията е да се обвържат придобитите знания и умения с допълнителна информация за дейностите на ИРР-Варна и потенциалната реализация на сертифицираните водолази в бъдещите проектни и регулярни дейности на института. 

Обучението ще премине през 2 етапа - академичен и практически. Академичната част включва 4 теоретични курса в персонализирана онлайн платформа и 4 теоретични лекции на живо за оценяване и допълване на знанията, придобити от електронното обучение. По време на практическата част ще бъдат направени 3 гмуркания в открита вода. В рамките ѝ всеки курсист ще изпълни набор от упражнения, свързани с неговата безопасност под вода като ще бъде направена цялостна оценка на поведението на водолаза на по-голяма дълбочина.

Обучението за всяка специалност приключва с полагане на изпит - теоретичен и практически. Програмата има за цел повишаване квалификацията, знанията и умения на начинаещи водолази и бъдеща реализация в областта на морските изследвания.

2023 © Варна е

За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В събитието "Глобален компас" през септември, ще се включат представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави
За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В началото на месец септември Варна отново ще бъде домакин на Международния морски форум "Глобален компас". Интерес вече са заявили представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави. Това стана ясно по време на среща на кмета Благомир Коцев с  к.д.п. Станислав Стоянов – председател на Българската асоциация на морските капитани, която е организатор на събитието.

Това ще бъде четвъртото издание на форума в България, като през 2024 г. той се проведе за първи път във Варна под мотото "Да плаваме към устойчиво бъдеще". Събитието даде възможност за създаване на ползотворни контакти между участниците и лидерите в морската индустрия.

Тази година форумът "Глобален компас" отново ще срещне международните морски специалисти, мениджърите в морския бизнес с представители на академичната общност и изследователските институти в България. Тя ще последва годишната среща на всички морски асоциации в Европа през месец май в Лисабон, Португалия и има за цел да продължи да утвърждава България и частност Варна като лидер в сферата на морското дело, сподели кап. Стоянов.

На срещата в Община Варна присъства и к.д.п. Ивайло Пасков  - председател на УС на Фондация "Морски съдби". Той потърси подкрепата на Община Варна за издигането на Паметника на моряка в  атракционната зона на "Пристанище Варна-Изток" (района на Морска гара).

Проектът е на повече от 15 години, като идеята на авторите е била 10-метровият монумент да се издигне в близост до Фестивалния и конгресен център и входа на Морската градина. Досега това не е реализирано именно заради липсата на консенсус относно мястото.

Паметникът включва фигура на моряк, поставена върху стилизиран нос на кораб. Проектът предвижда край него да бъдат поставени 6 гранитни плочи със знаци, символизиращи основните морските професии – корабоплаване, пристанищна дейност, корабостроене, морско инженерство, водолазна дейност и рибарство. Композицията е замислена така, че фигурата на моряка трябва да е разположена нависоко и да се гледа отдолу нагоре, обясни кап. Пасков. По думите му на този етап са проведени множество срещи с архитекти, проектанти, урбанисти, както и с ръководствата на Пристанище Варна. През миналата година проектът е внесен за разглеждане и одобрение от общинската Комисия за естетизация на градската среда, чиито членове също следва да се произнесат относно новото предложение за разполагане на паметника.

2025 © Варна е