Мобилно меню

Минен ловец "Цибър" участва в морската фаза на българо-румънското учение "Посейдон 2023"

В хода на учението е отработено отразяване на асиметрични атаки от бързо движещи се цели, тактическо маневриране и др.
Минен ловец "Цибър" участва в морската фаза на българо-румънското учение "Посейдон 2023"

Минен ловец "Цибър" от Военноморските сили на Република България с командир капитан III ранг Пламен Василев участва във фазата на море от българо-румънското противоминно учение "Посейдон 2023", съобщават от пресцентъра на ВМС. 

В рамките на учението е отработено отразяване на асиметрични атаки от бързо движещи се цели, привеждане на група кораби през предварително прочистен канал, тактическо маневриране, прехвърляне на леки товари и поща на ход, буксировка на аварирал кораб, провеждане на противоминна операция и заставане на котва на защитена котвена стоянка.

Проведени са също комуникационно учение и учение по извършване контрол на корабоплаването.

Съвместните плавания и тренировки с кораби от военноморските сили на страни-членки на НАТО допринасят за усъвършенстване способностите на българските военни моряци за участие в операции, както и за ефективно прилагане на тактиките, техниките и процедурите при действия в съюзен формат, обобщават от ВМС.

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър ВМС

За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В събитието "Глобален компас" през септември, ще се включат представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави
За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В началото на месец септември Варна отново ще бъде домакин на Международния морски форум "Глобален компас". Интерес вече са заявили представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави. Това стана ясно по време на среща на кмета Благомир Коцев с  к.д.п. Станислав Стоянов – председател на Българската асоциация на морските капитани, която е организатор на събитието.

Това ще бъде четвъртото издание на форума в България, като през 2024 г. той се проведе за първи път във Варна под мотото "Да плаваме към устойчиво бъдеще". Събитието даде възможност за създаване на ползотворни контакти между участниците и лидерите в морската индустрия.

Тази година форумът "Глобален компас" отново ще срещне международните морски специалисти, мениджърите в морския бизнес с представители на академичната общност и изследователските институти в България. Тя ще последва годишната среща на всички морски асоциации в Европа през месец май в Лисабон, Португалия и има за цел да продължи да утвърждава България и частност Варна като лидер в сферата на морското дело, сподели кап. Стоянов.

На срещата в Община Варна присъства и к.д.п. Ивайло Пасков  - председател на УС на Фондация "Морски съдби". Той потърси подкрепата на Община Варна за издигането на Паметника на моряка в  атракционната зона на "Пристанище Варна-Изток" (района на Морска гара).

Проектът е на повече от 15 години, като идеята на авторите е била 10-метровият монумент да се издигне в близост до Фестивалния и конгресен център и входа на Морската градина. Досега това не е реализирано именно заради липсата на консенсус относно мястото.

Паметникът включва фигура на моряк, поставена върху стилизиран нос на кораб. Проектът предвижда край него да бъдат поставени 6 гранитни плочи със знаци, символизиращи основните морските професии – корабоплаване, пристанищна дейност, корабостроене, морско инженерство, водолазна дейност и рибарство. Композицията е замислена така, че фигурата на моряка трябва да е разположена нависоко и да се гледа отдолу нагоре, обясни кап. Пасков. По думите му на този етап са проведени множество срещи с архитекти, проектанти, урбанисти, както и с ръководствата на Пристанище Варна. През миналата година проектът е внесен за разглеждане и одобрение от общинската Комисия за естетизация на градската среда, чиито членове също следва да се произнесат относно новото предложение за разполагане на паметника.

2025 © Варна е