Мобилно меню

Началникът на отбраната във Варна: ВМС ще имат трудна задача през 2025-а

Командирът на военноморските ни сили подчерта, че те са в готовност за изпълнение на всички изисквания
Началникът на отбраната във Варна: ВМС ще имат трудна задача през 2025-а

Анализ на състоянието и подготовката на Военноморските сили през 2024 година бе извършен по време на форум в щаба на флота във Варна.

"Благодаря ви за усърдната работа и успешно изпълнените задачи през изминалата година. През 2025 г. пред ВМС предстои трудна задача – подготовката за приемането и усвояването на новите многофункционални модулни патрулни кораби. Трябва да развиваме и надграждаме своите способности, за да отговорим на предизвикателствата пред Флота по усвояването на новите платформи. Убеден съм, че вие ще вложите професионализъм и старание в изпълнението на този комплексен процес", заяви в обръщението си към личния състав на Военноморските сили началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.

В заседанието участваха командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов, представители на Съвместното командване на силите, на Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Съвместното командване на специалните операции, началници на отдели и сектори, както и командири на военни формирования от ВМС.

Контраадмирал Кирил Михайлов подчерта способността на Военноморските сили да поддържат необходимата готовност за изпълнение на поставените задачи, реагирайки бързо и адекватно на възникналите заплахи.

"Спазват се засилените мерки за защита и се предприемат адекватни действия за гарантиране на суверенитета и безопасността на корабоплаването в националните морски пространства, което потвърди за пореден път, че ВМС са значим фактор при гарантиране на сигурността в морския домейн и допринасят за свободата на корабоплаването, сигурността на морската критична инфраструктура и икономиката на страната", заяви той.

В анализа за 2024-та се посочва, че основните акценти в подготовката и дейността на ВМС са били развитието, поддържането и използването на наличните способности за гарантиране на  суверенитета на Република България в националните морски пространства и ситуационна осведоменост за подходите към тях, чрез изпълнение на пълния спектър от задачите на въоръжените сили по възпиране и отбрана, усъвършенстване на способностите за осъществяване на непрекъснато наблюдение, оповестяване и поддържане на информационна осведоменост за обстановката, контрол на корабоплаването, защита на морските комуникации и стопанската дейност на море. През 2024-та са поддържани и развивани също способностите на ВМС за своевременното идентифициране, оценка и отговор на предизвикателства, рискове, опасности и заплахи.

В условията, усложнени от конфликта в Украйна, ВМС отново се утвърдиха като незаменим инструмент на държавата за гарантиране на суверенните ѝ права и свободата на корабоплаването, бе изтъкнато по време на заседанието.

Всички планирани основни учения са проведени. Двадесет и осмото национално военноморско учение с международно участие „Бриз 2024“ се състоя за трета поредна година в условията на сложна военнополитическа обстановка в региона. За първи път в учението участие взе Противоминната военноморска група в Черно море. Военнослужещи и кораби от Военноморските сили участваха в учения на Алианса и на съюзнически държави, както и в състава на щабовете на постоянните корабни групи и в операции на НАТО и ЕС.

Направленията за работа през 2025 г. ще бъдат насочени към поддържане и развитие на необходимите отбранителни способности за изпълнение на пълния спектър от задачи по трите мисии на въоръжените сили в рамките на предоставените ресурси, поддържане на способностите на декларираните сили за участие в съюзните ангажименти и продължаване на модернизацията и подобряване на инфраструктурата на Военноморските сили

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС - Варна

Варна търси европари за модернизация на лодкостоянката под Аспарухов мост

Общината ще кандидатства с проект за внедряване на иновативни решения и екологични технологии, а основната цел е да се създаде по-благоприятна среда за разтоварване и да се гарантира по-висок стандарт в качеството, контрола и проследимостта на улова
Варна търси европари за модернизация на лодкостоянката под Аспарухов мост

Община Варна ще кандидатства с проект за подобряване на инфраструктурата и модернизация на лодкостоянка под Аспарухов мост. Комисията по европейски въпроси и международно сътрудничество към Общински съвет – Варна даде съгласието администрацията да подаде проектно предложение по процедура "Подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища, рибните борси, местата на разтоварване и лодкостоянките, с цел да се улесни разтоварването и съхранението на нежелания улов". Процедурата се финансира по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г.

Проектното предложение ще бъде изпълнено на територията на Южна промишлена зона, район "Аспарухово".

Територията, върху която ще се прилага инвестицията, е предоставена за управление на Община Варна.

Проектът включва цялостно подобрение на територията чрез внедряване на иновативни решения и екологични технологии. Основната цел е да се създаде по-благоприятна среда за разтоварване и да се гарантира по-висок стандарт в качеството, контрола и проследимостта на улова. Сред основните дейности са изграждането на съоръжения за събиране на риболовни уреди, излезли от употреба, както и на съоръжения за разделно събиране, съхранение и транспортиране на отпадъци от акваторията и от площадката на обекта.

Част от инвестиционното намерение е и инсталиране на фотоволтаични панели върху покривите на сградите за осигуряване на енергия от възобновяеми източници за собствено ползване. Ще бъдат изградени колонки за електрозахранване и водоснабдяване с възможност за индивидуално отчитане на консумацията. Освен това се предвижда осигуряване на специализирани помещения за съхранение на риболовен инвентар, включително на принадлежности, излезли от употреба, както и пасивно уловени отпадъци от морето. Други планирани дейности са подмяна на електрически, ВиК и ОВК инсталации, изграждане на рампа и санитарни възли, достъпни за хора с увреждания, както и цялостно облагородяване на зелените площи и подобрение на съществуващата инфраструктура.

Минималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ за инвестиции в съществуващи лодкостоянки е до 80 хил. лв., а максималният – до 1 млн. лв.

Безвъзмездното финансиране е в размер до 100 % от размера на одобрените и реално извършени инвестиционни разходи. Крайният срок за кандидатстване е 2 май 2025 година.

2025 © Варна е