Мобилно меню

Началникът на отбраната във Варна: ВМС ще имат трудна задача през 2025-а

Командирът на военноморските ни сили подчерта, че те са в готовност за изпълнение на всички изисквания
Началникът на отбраната във Варна: ВМС ще имат трудна задача през 2025-а

Анализ на състоянието и подготовката на Военноморските сили през 2024 година бе извършен по време на форум в щаба на флота във Варна.

"Благодаря ви за усърдната работа и успешно изпълнените задачи през изминалата година. През 2025 г. пред ВМС предстои трудна задача – подготовката за приемането и усвояването на новите многофункционални модулни патрулни кораби. Трябва да развиваме и надграждаме своите способности, за да отговорим на предизвикателствата пред Флота по усвояването на новите платформи. Убеден съм, че вие ще вложите професионализъм и старание в изпълнението на този комплексен процес", заяви в обръщението си към личния състав на Военноморските сили началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.

В заседанието участваха командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов, представители на Съвместното командване на силите, на Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Съвместното командване на специалните операции, началници на отдели и сектори, както и командири на военни формирования от ВМС.

Контраадмирал Кирил Михайлов подчерта способността на Военноморските сили да поддържат необходимата готовност за изпълнение на поставените задачи, реагирайки бързо и адекватно на възникналите заплахи.

"Спазват се засилените мерки за защита и се предприемат адекватни действия за гарантиране на суверенитета и безопасността на корабоплаването в националните морски пространства, което потвърди за пореден път, че ВМС са значим фактор при гарантиране на сигурността в морския домейн и допринасят за свободата на корабоплаването, сигурността на морската критична инфраструктура и икономиката на страната", заяви той.

В анализа за 2024-та се посочва, че основните акценти в подготовката и дейността на ВМС са били развитието, поддържането и използването на наличните способности за гарантиране на  суверенитета на Република България в националните морски пространства и ситуационна осведоменост за подходите към тях, чрез изпълнение на пълния спектър от задачите на въоръжените сили по възпиране и отбрана, усъвършенстване на способностите за осъществяване на непрекъснато наблюдение, оповестяване и поддържане на информационна осведоменост за обстановката, контрол на корабоплаването, защита на морските комуникации и стопанската дейност на море. През 2024-та са поддържани и развивани също способностите на ВМС за своевременното идентифициране, оценка и отговор на предизвикателства, рискове, опасности и заплахи.

В условията, усложнени от конфликта в Украйна, ВМС отново се утвърдиха като незаменим инструмент на държавата за гарантиране на суверенните ѝ права и свободата на корабоплаването, бе изтъкнато по време на заседанието.

Всички планирани основни учения са проведени. Двадесет и осмото национално военноморско учение с международно участие „Бриз 2024“ се състоя за трета поредна година в условията на сложна военнополитическа обстановка в региона. За първи път в учението участие взе Противоминната военноморска група в Черно море. Военнослужещи и кораби от Военноморските сили участваха в учения на Алианса и на съюзнически държави, както и в състава на щабовете на постоянните корабни групи и в операции на НАТО и ЕС.

Направленията за работа през 2025 г. ще бъдат насочени към поддържане и развитие на необходимите отбранителни способности за изпълнение на пълния спектър от задачи по трите мисии на въоръжените сили в рамките на предоставените ресурси, поддържане на способностите на декларираните сили за участие в съюзните ангажименти и продължаване на модернизацията и подобряване на инфраструктурата на Военноморските сили

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС - Варна

Демонстрираха водно спасяване на плажове край Варна

Инициативите в курортите Златни пясъци и Св. Св. Константин и Елена са част от проявите в Седмицата на водното спасяване
Демонстрираха водно спасяване на плажове край Варна

Демонстрации по водно спасяване се проведоха край Варна. Това стана пред погледа на стотици плажуващи в курортите "Златни пясъци" и "Св. Св. Константин и Елена".

В първия случай служители с дългогодишен стаж в морето демонстрираха техника за спасяване на давещ се със спасително въже и приложиха първа долекарска помощ. След това специализиран медицински екип пое грижата за пострадалия. 

На плажа в к.к. "Св. Св. Константин и Елена" водните спасители демонстрираха акция по оказване на помощ на давещ се със спасителен буй. Плажуващите се увериха, че за тяхната безопасност се грижат добре подготвени водни спасители.

Демонстрациите бяха част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст - Варна.

Припомняме, че събитията стартираха с надпреварата "Млад спасител", в която се включиха 79 участници. Те се съревноваваха в няколко дисциплини, сред които плуване в открити води с дължина 200/400 метра, игра с плажни флагове, спринтова щафета 4х90 м и правене на морски възли.

В седмицата на спасяването организаторите припомнят и правилата за безопасност във водата, с които е добре всеки да бъде запознат:

Трите основни причини за удавянията са:

  • Непознаването на опасностите при къпане и плуване;
  • Неумението да се излезе от опасни ситуации, възникнали във водата;
  • Незнанието да се помогне на човек, който се дави.

Водоспасителната служба ви съветва:

Водата е част от нашия живот. Животът на всички и на всичко зависи от нея. Необходимо е да се научим да я ценим и уважаваме. Но така също е необходимо да се научим и безопасно да контактуваме с нея.

За да бъдат вашите емоции край водата приятни, Водноспасителната служба (ВСС) към Българския Червен кръст ви препоръчва някои елементарни правила:

  • Научете се да плувате – това е най-добрата профилактика срещу удавяне;
  • Къпането и плуването да става само в охранявани водоеми и да се спазват указанията на спасителите и флаговата сигнализация;
  • Не трябва да се влиза във водата поне час и половина-два след хранене или след употреба на алкохол или опиати;
  • Хората, които не са уверени в плувните си възможности, не трябва да се предоверяват на надуваеми предмети;
  • Децата не трябва да се оставят без контрол;
  • Дъвченето на дъвка при плуване и къпане е изключително опасен навик;
  • Ако сте около водата и на открито, предпазвайте кожата си от изгаряне със слънцезащитен крем;
  • Ако се съобразяваме с тези правила, значително ще намалим риска и ще избегнем нежеланите инциденти по време на къпане, плуване или игра във водата.

ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ

За да бъде ваканцията ви спокойна, Водноспасителната служба към Български Червен кръст Ви препоръчва:

  • Преди да тръгнете на почивка край морето или вътрешните водоеми на страната консултирайте се с Вашия личен лекар;
  • Къпете се и плувайте само в охраняеми от Водноспасителната служба плажове;
  • Спазвайте Водноспасителната сигнализация и указанията на спасителите;
  • Научете децата си да плуват. Най–добрата профилактика срещу удавянето е умението да се плува;
  • Никога не плувайте навътре в морето сами.
2025 © Варна е / снимки: БЧК