Мобилно меню

Над 150 военнослужещи ще се включат в учението "Sea Breeze 2024.3"

Съвместни тренировки в териториалните води на България ще извършат представители на 13 държави
Над 150 военнослужещи ще се включат в учението "Sea Breeze 2024.3"

Командирите на Военноморските сили на Република България и на 6-и Американски флот контраадмирал Кирил Михайлов и вицеадмирал Томас Иши представиха целите на учението "Sea Breeze 2024.3" и съпътстващата го конференция "Sea Breeze 24.2 Fleet Commanders` Conference 2024" на командващите и командирите на военноморските сили на участващите държави в изявление.

"Целта на "Sea Breeze 2024.3" е да се отработят тактики, техники и процедури, свързани с борбата с минната опасност. България има водеща роля за гарантиране сигурността в Черно море, а българските Военноморските сили са провели най-много учения в Черноморския регион през тази година. По време на "Sea Breeze 2024.3" ще бъдат отработени различни действия за борба с плаващи и дънни мини, както и други подводни дейности, включително и аварийно-спасителни", заяви  командирът на Военноморските сили на България контраадмирал Кирил Михайлов.

В съвместните тренировки и действия, които се провеждат изцяло в териториалните води на България, ще се включат представители на тринадесет държави и общо над 150 военнослужещи.

Историята на ученията, които се провеждат в този формат и с тази насоченост от 1997 г., представи накратко вицеадмирал Томас Иши.

"Фокусът на тазгодишното учение е насочен към осигуряване стабилността на Черноморския регион. След началото на руската инвазия са засечени над 105 плаващи мини, като най-малко пет плавателни съда са засегнати от тях. Това застрашава не само търговското корабоплаване, а и снабдяването с храни и стоки изобщо. САЩ, заедно със своите съюзници и партньори, са решени да работят за осигуряване на нормалното корабоплаване в Черно море, а начинът да се борим с минната опасност е като действаме заедно и подобряваме нашата съвместимост, упражнявайки различни процедури и тактики", посочи командирът на 6-и Американски флот.

"Като цяло учението, по-голямата част от което ще се проведе на море, ще ни помогне да се сработим и да се справяме по-добре в борбата с опасностите, които възникват пред нас. Оценяваме наистина много високо лидерството на България и това, че е съдомакин на учението. Ние сме приятели, партньори и съюзници, а заедно с останалите нации, които ще се присъединят към нас в рамките на учението, сме част от общите усилия да осигурим свобода на корабоплаването, сигурност и стабилност в региона. САЩ са силно ангажирани с този процес, а като членове на НАТО заедно сме по-силни и по-добри в стремежа да осигурим изпълнението на тази обща цел", подчерта вицеадмирал Томас Иши.

Контраадмирал Михайлов даде разяснения за предстоящите активации на Противоминната военноморска група за Черно море.

"Самият факт, че за толкова кратко време бяха постигнати политическите договорености, а трите държави бяха в състояние да изпратят подготвени кораби и групата да се сглоби, да декларира готовността си действие в планираните до края на годината активации, са показател за усилията, които черноморските държави полагат в борбата с минната опасност и осигуряване на безопасността в Черно море. Това също така е добър атестат, доказващ колко успешна е до този момент работата на групата", заяви той.

"Самото решение за създаване на такава група на конференция през миналата година и нейното активиране през 2024 г. е много важно за развитието на региона", подчерта и вицеадмирал Томас Иши.

Противоминната група за Черно море е създадена по решение на трите държави от Черноморския регион, които са подписали Меморандум за нейното създаване – Турция, България и Румъния, и решенията се вземат от тях. Всички други нации, които ще участват в учението "Sea Breeze 2024.3", ще окажат всяка възможна подкрепа на групата. По този начин корабни екипажи ще могат да се възползват от опита, който всички са натрупали през последната година и половина в обезвреждането на плаващи мини в Черно море.

"Искам да отбележа, че ние сме участници във всички учения, провеждани в Черно море. Това означава, че ние водим със себе си експерти, споделяме процедури, по които действаме при унищожаване на плаващи мини, носим ново оборудване и предоставяме процедури, които да бъдат изпитани по време на учението. В това число специални сонарни системи за засичане на мини, а освен това - различни автономни подводни апарати, които могат да бъдат използвани в борбата с тях", посочи вицеадмирал Томас Иши.

"Сътрудничество между САЩ и българските ВМС има дългогодишна история", изтъкна той. "Знам, че са в ход проекти за модернизация на ВМС на България, които в бъдеще ще дадат възможност за разширяване на това сътрудничество. За мен лично няколко неща са особено интересни и значими – това са модернизацията на военния флот чрез придобиване на нови кораби, модернизацията на Военновъздушните сили чрез придобиване на Ф-16, както и модернизацията на Сухопътните войски с придобиването на бойни машини "Страйкър". Възможността да се повиши съвместимостта във всеки един спектър на бойните операции показва още веднъж способността ни да действаме заедно и да бъдем по-силни", допълни вицеадмирал Томас Иши.

"САЩ са стратегически съюзник на България и това се вижда ясно от всички аспекти на нашите съвместни действия", подчерта контраадмирал Кирил Михайлов.

"Имаме изключително добри взаимоотношения и работим много добре заедно в различни сфери на сигурността. Сигурен съм, че в бъдеще нашите взаимоотношения ще се задълбочат още повече", допълни той.

"Имайки предвид, че България вече двадесет години е част от НАТО и продължаваме успешно да изпълняваме своите конституционни задължения, ми дава основание да заявя, че като член на Алианса се чувстваме по-сигурни, работейки заедно с нашите съюзници и особено със съюзниците ни от САЩ. Мисля, че това е начинът да осигурим стабилност и сигурност в нашия регион", каза в заключение контраадмирал Михайлов.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС

Международен морски форум организират във Варна

Събитието ще е на 19 и 20 септември, а темите, които ще бъдат обсъдени са свързани с актуалното състояние, приложението и влиянието на зелените технологии в морския транспорт, както и действащите регулации и новостите в сектора
Международен морски форум организират във Варна

Международен морски форум - International Maritime Forum "Global Compass" - Navigating towards the sustainable future, ще се проведе във Варна на 19 и 20 септември. Той се организира от Българската Асоциация на морските капитани (БАМК) и е под патронажа на Президента на Република България Румен Радев.

Форумът е подпомогнат от Община Варна като съорганизатор, както и от Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров", кметство Аспарухово, Параходство БМФ, МТГ Делфин, Eleen Marine, Индустриален Холдинг България, Пилотска Станция Варна, Shipposible, Моряшки синдикат и др.

"Идеята е освен представяне на актуалното състояние, приложението и влиянието на зелените технологии, регулации и новости в морския транспорт да дадем възможност за свързване на хората от бизнеса, от международните и национални морски администрации и представители на научни и образователни институции. Желанието ни е този триъгълник да започне да работи в синхрон, който да е в полза на всички страни. Другата ни цел е да утвърдим Варна като Морска столица и център на синята икономика", поясняват организаторите.

Форумът ще бъде открит в Община Варна от кмета Благомир Коцев и председателя на БАМК – капитан Станислав Стоянов. Той ще се проведе в хибриден формат, като освен участниците, които ще присътват на място, други ще се включат чрез интернет връзка по време на презентациите и обсъжданията на важните за сектора теми, включени в програмата. Форумът ще завърши със заключителна декларация относно проблемите и решенията свързани със Синята икономика.

2024 © Варна е