Мобилно меню

Над 20 плажа в България са със сертификат "Син флаг", новоотличените са 3

Според туроператори добрата реклама на страната ни като екологична дестинация с разнообразни възможности за туризъм, повишава интереса на чуждестранните гости
Над 20 плажа в България са със сертификат "Син флаг", новоотличените са 3
994

Страната ни вече има 22 плажа, сертифицирани с етикет „Син флаг”, и значително по-чисто море. Добрата реклама за по-чисти плажове донесе и повече интерес на чужденците към почивка у нас, отбелязва euronewsbulgaria.com.

Българското Черноморие тази година ще се отличи с рекорден брой плажове, които вече са сертифицирани с най-престижният световен етикет за качество „Син флаг”. А най-дългогодишният носител на наградата от 1995-та година е Слънчев бряг, който според експертите по много показатели превъзхожда много от гръцките, турски плажове и дори някои от Адриатическото крайбрежие.

„В сравнение с минали години имаме три нови плажа, така че това е своеобразен рекорд за българския туризъм. За първи път 22 сини флага ще се веят по българското Черноморие“, отбеляза Станимир Георгиев - председател на Българско движение „Син флаг”.

Сред новоотличените са два напълно нови плажа - „Бяла-юг“ и „Хижа Черноморец-юг“ във Варна, а към престижното отличие се завръща и плаж „Свети Влас“.

„Аз се радвам, че тази новина излиза навреме точно преди новия туристически сезон когато всеки планира своята почивка и може смело да направи своя избор. Естествено, ние препоръчваме плажовете със „Син флаг”, защото те гарантират качество на водата, безопасност, услуги, медицинско обслужване, водно спасяване и едно особено усещане да си на специално място. За тези плажове ние гарантираме, че са едни от най-добрите в света“, коментира  председателят на Българско движение „Син флаг”.

Добрата реклама за по-чисти плажове у нас провокира и по-голям интерес на чужденците към почивка у нас. Туроператори отчитат повече интерес към южното Черноморие, най-вече от страна на туристи от Чехия, Словакия и Полша.

"Като цяло последните години по-голямото търсене е от семейства с деца. Семеен тип туризъм, търсят се различни видове настанявания. От семейни хотелчета със закуска, до тип „ол инклузив“, по-големите хотели. За този сезон оскъпяването е около между 10 и 15% на пакетната цена“, отбеляза Владимир Маринов – туроператор.

Значителна част от туристите проявяват интерес и към по-диви и незастроени региони на юг.

„По-голямата част от туристите които идват на юг са такива които идват за повече от три пъти дори, така че са редовни туристи може да се каже на Южното Черноморие“, споделя Маринов.

Резервации предимно от типа „в последната минута” правят и българи, които обаче към този момент се ориентират предимно към пътуване в чужбина. Оскъпяването за екскурзиите в чужбина също бележи ръст между 30 и 40%. А това лято у нас се очакват и туристи от Турция и Румъния, които не са предпочели груповите пътувания, а са избрали почивка до българското Черноморие с личните си автомобили.

Прогнозите на туроператорите са 2023-та да е годината на културно-познавателния туризъм, който предлага съчетание от места за почивка, добра храна и възможност на туристите да с докоснат до културата на регионите, които посещават.

Туроператори отчитат и първи запитвания на туристи от Азия след пандемията, свързани с културния и археологически туризъм през есента.

2023 © Варна е / снимки: Blue Flag

ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" с нов началник

В длъжност встъпи флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов, той наследи флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров, който е най-дълго управлявалият Морско училище началник – над 13 години
ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" с нов началник

Флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов официално встъпи в длъжност като началник на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров". На тържествен акт по сдаване и приемане на длъжността, той прие символите на командването от флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров, който поради навършване на пределна възраст премина в запаса.

Официалната церемония се проведе в присъствието на зам.-министъра на отбраната – Радостин Илиев, кмета на Варна – Благомир Коцев, областния управител – Андрияна Андреева, Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, ректори, началници на чуждестранни военни академии, адмирали, генерали, представители на фирми, организации и приятели на Училището.

Тържественият акт започна с предаване на бойното знаме от единия адмирал на другия, сабята – символ на властта, и флага на началника на ВВМУ. Церемонията продължи с преминаването на флотилен адмирал Медникаров под знамето за последен път, с което той приключи военната си служба.

Професор д.в.н. Медникаров е най-дълго управлявалият Морско училище началник – над 13 години.

Флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов досега бе заместник-началник по учебната и научната част.

2024 © Варна е / снимка: Пресцентър ВВМУ