Мобилно меню

Над 20 плажа в България са със сертификат "Син флаг", новоотличените са 3

Според туроператори добрата реклама на страната ни като екологична дестинация с разнообразни възможности за туризъм, повишава интереса на чуждестранните гости
Над 20 плажа в България са със сертификат "Син флаг", новоотличените са 3
1069

Страната ни вече има 22 плажа, сертифицирани с етикет „Син флаг”, и значително по-чисто море. Добрата реклама за по-чисти плажове донесе и повече интерес на чужденците към почивка у нас, отбелязва euronewsbulgaria.com.

Българското Черноморие тази година ще се отличи с рекорден брой плажове, които вече са сертифицирани с най-престижният световен етикет за качество „Син флаг”. А най-дългогодишният носител на наградата от 1995-та година е Слънчев бряг, който според експертите по много показатели превъзхожда много от гръцките, турски плажове и дори някои от Адриатическото крайбрежие.

„В сравнение с минали години имаме три нови плажа, така че това е своеобразен рекорд за българския туризъм. За първи път 22 сини флага ще се веят по българското Черноморие“, отбеляза Станимир Георгиев - председател на Българско движение „Син флаг”.

Сред новоотличените са два напълно нови плажа - „Бяла-юг“ и „Хижа Черноморец-юг“ във Варна, а към престижното отличие се завръща и плаж „Свети Влас“.

„Аз се радвам, че тази новина излиза навреме точно преди новия туристически сезон когато всеки планира своята почивка и може смело да направи своя избор. Естествено, ние препоръчваме плажовете със „Син флаг”, защото те гарантират качество на водата, безопасност, услуги, медицинско обслужване, водно спасяване и едно особено усещане да си на специално място. За тези плажове ние гарантираме, че са едни от най-добрите в света“, коментира  председателят на Българско движение „Син флаг”.

Добрата реклама за по-чисти плажове у нас провокира и по-голям интерес на чужденците към почивка у нас. Туроператори отчитат повече интерес към южното Черноморие, най-вече от страна на туристи от Чехия, Словакия и Полша.

"Като цяло последните години по-голямото търсене е от семейства с деца. Семеен тип туризъм, търсят се различни видове настанявания. От семейни хотелчета със закуска, до тип „ол инклузив“, по-големите хотели. За този сезон оскъпяването е около между 10 и 15% на пакетната цена“, отбеляза Владимир Маринов – туроператор.

Значителна част от туристите проявяват интерес и към по-диви и незастроени региони на юг.

„По-голямата част от туристите които идват на юг са такива които идват за повече от три пъти дори, така че са редовни туристи може да се каже на Южното Черноморие“, споделя Маринов.

Резервации предимно от типа „в последната минута” правят и българи, които обаче към този момент се ориентират предимно към пътуване в чужбина. Оскъпяването за екскурзиите в чужбина също бележи ръст между 30 и 40%. А това лято у нас се очакват и туристи от Турция и Румъния, които не са предпочели груповите пътувания, а са избрали почивка до българското Черноморие с личните си автомобили.

Прогнозите на туроператорите са 2023-та да е годината на културно-познавателния туризъм, който предлага съчетание от места за почивка, добра храна и възможност на туристите да с докоснат до културата на регионите, които посещават.

Туроператори отчитат и първи запитвания на туристи от Азия след пандемията, свързани с културния и археологически туризъм през есента.

2023 © Варна е / снимки: Blue Flag

За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В събитието "Глобален компас" през септември, ще се включат представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави
За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В началото на месец септември Варна отново ще бъде домакин на Международния морски форум "Глобален компас". Интерес вече са заявили представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави. Това стана ясно по време на среща на кмета Благомир Коцев с  к.д.п. Станислав Стоянов – председател на Българската асоциация на морските капитани, която е организатор на събитието.

Това ще бъде четвъртото издание на форума в България, като през 2024 г. той се проведе за първи път във Варна под мотото "Да плаваме към устойчиво бъдеще". Събитието даде възможност за създаване на ползотворни контакти между участниците и лидерите в морската индустрия.

Тази година форумът "Глобален компас" отново ще срещне международните морски специалисти, мениджърите в морския бизнес с представители на академичната общност и изследователските институти в България. Тя ще последва годишната среща на всички морски асоциации в Европа през месец май в Лисабон, Португалия и има за цел да продължи да утвърждава България и частност Варна като лидер в сферата на морското дело, сподели кап. Стоянов.

На срещата в Община Варна присъства и к.д.п. Ивайло Пасков  - председател на УС на Фондация "Морски съдби". Той потърси подкрепата на Община Варна за издигането на Паметника на моряка в  атракционната зона на "Пристанище Варна-Изток" (района на Морска гара).

Проектът е на повече от 15 години, като идеята на авторите е била 10-метровият монумент да се издигне в близост до Фестивалния и конгресен център и входа на Морската градина. Досега това не е реализирано именно заради липсата на консенсус относно мястото.

Паметникът включва фигура на моряк, поставена върху стилизиран нос на кораб. Проектът предвижда край него да бъдат поставени 6 гранитни плочи със знаци, символизиращи основните морските професии – корабоплаване, пристанищна дейност, корабостроене, морско инженерство, водолазна дейност и рибарство. Композицията е замислена така, че фигурата на моряка трябва да е разположена нависоко и да се гледа отдолу нагоре, обясни кап. Пасков. По думите му на този етап са проведени множество срещи с архитекти, проектанти, урбанисти, както и с ръководствата на Пристанище Варна. През миналата година проектът е внесен за разглеждане и одобрение от общинската Комисия за естетизация на градската среда, чиито членове също следва да се произнесат относно новото предложение за разполагане на паметника.

2025 © Варна е