Мобилно меню

Над 20 плажа в България са със сертификат "Син флаг", новоотличените са 3

Според туроператори добрата реклама на страната ни като екологична дестинация с разнообразни възможности за туризъм, повишава интереса на чуждестранните гости
Над 20 плажа в България са със сертификат "Син флаг", новоотличените са 3
905

Страната ни вече има 22 плажа, сертифицирани с етикет „Син флаг”, и значително по-чисто море. Добрата реклама за по-чисти плажове донесе и повече интерес на чужденците към почивка у нас, отбелязва euronewsbulgaria.com.

Българското Черноморие тази година ще се отличи с рекорден брой плажове, които вече са сертифицирани с най-престижният световен етикет за качество „Син флаг”. А най-дългогодишният носител на наградата от 1995-та година е Слънчев бряг, който според експертите по много показатели превъзхожда много от гръцките, турски плажове и дори някои от Адриатическото крайбрежие.

„В сравнение с минали години имаме три нови плажа, така че това е своеобразен рекорд за българския туризъм. За първи път 22 сини флага ще се веят по българското Черноморие“, отбеляза Станимир Георгиев - председател на Българско движение „Син флаг”.

Сред новоотличените са два напълно нови плажа - „Бяла-юг“ и „Хижа Черноморец-юг“ във Варна, а към престижното отличие се завръща и плаж „Свети Влас“.

„Аз се радвам, че тази новина излиза навреме точно преди новия туристически сезон когато всеки планира своята почивка и може смело да направи своя избор. Естествено, ние препоръчваме плажовете със „Син флаг”, защото те гарантират качество на водата, безопасност, услуги, медицинско обслужване, водно спасяване и едно особено усещане да си на специално място. За тези плажове ние гарантираме, че са едни от най-добрите в света“, коментира  председателят на Българско движение „Син флаг”.

Добрата реклама за по-чисти плажове у нас провокира и по-голям интерес на чужденците към почивка у нас. Туроператори отчитат повече интерес към южното Черноморие, най-вече от страна на туристи от Чехия, Словакия и Полша.

"Като цяло последните години по-голямото търсене е от семейства с деца. Семеен тип туризъм, търсят се различни видове настанявания. От семейни хотелчета със закуска, до тип „ол инклузив“, по-големите хотели. За този сезон оскъпяването е около между 10 и 15% на пакетната цена“, отбеляза Владимир Маринов – туроператор.

Значителна част от туристите проявяват интерес и към по-диви и незастроени региони на юг.

„По-голямата част от туристите които идват на юг са такива които идват за повече от три пъти дори, така че са редовни туристи може да се каже на Южното Черноморие“, споделя Маринов.

Резервации предимно от типа „в последната минута” правят и българи, които обаче към този момент се ориентират предимно към пътуване в чужбина. Оскъпяването за екскурзиите в чужбина също бележи ръст между 30 и 40%. А това лято у нас се очакват и туристи от Турция и Румъния, които не са предпочели груповите пътувания, а са избрали почивка до българското Черноморие с личните си автомобили.

Прогнозите на туроператорите са 2023-та да е годината на културно-познавателния туризъм, който предлага съчетание от места за почивка, добра храна и възможност на туристите да с докоснат до културата на регионите, които посещават.

Туроператори отчитат и първи запитвания на туристи от Азия след пандемията, свързани с културния и археологически туризъм през есента.

2023 © Варна е / снимки: Blue Flag

Глобалните последици от нестабилността в Черно море обсъдиха представители на 14 държави на форум в Румъния

Командирът на българските военноморски сили проведе двустранни разговори с командира на Военноморските сили на САЩ в Европа и Африка, с главнокомандващия на френските сили в Средиземно и Черно море и командващия на Военноморските сили на Румъния, който беше домакин на събитието
Глобалните последици от нестабилността в Черно море обсъдиха представители на 14 държави на форум в Румъния

Третото поредно издание на традиционния Черноморски форум се проведе от 3 до 5 април, а домакини и организатори на събитието бяха Военноморските сили на Република Румъния.

Основната тема, която беше разисквана по време на форума – „Глобални последици от нестабилността в Черно море“, е особено актуална и отговаря в пълна степен на радикално и динамично променящата се ситуация в черноморския регион от началото на военното нахлуване на Русия в Украйна.

В дискусиите се включиха представители на четиринадесет държави, както и на основни командни структури на НАТО и на съюзни държави в Европа и Средиземноморието, на неправителствени организации и дипломатически мисии на участващите държави.

От българска страна участие във форума взе командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов.

Контраадмирал Михайлов проведе двустранни разговори с командира на Военноморските сили на САЩ в Европа и Африка и командващ на Съюзното компонентно командване на НАТО в Неапол (JFC) адмирал Стюарт Мънч, с главнокомандващия на френските сили в Средиземно и Черно море вицеадмирал Жил Бойдевези, както и с домакина на събитието вицеадмирал Михайл Панайт – командващ на Военноморските сили на Румъния.

По време на форума командирът на българските Военноморски сили се срещна и разговаря с командващия на Военноморските сили на Украйна вицеадмирал Олексий Нейжпапа и с директора на Бреговата охрана на Грузия капитан І ранг Рамаз Папидзе.

Както и на предходните форуми, целта, която си поставиха организаторите, беше в резултат на дискусиите и обмяната на мнения, да бъде постигната обща позиция за възможностите и пътищата за решаване на възникващите в период на текущ въоръжен конфликт предизвикателства и проблеми.

Освен водещите теми за морската сигурност и морското сътрудничество по време на активен въоръжен конфликт, касаещи задачите на военноморските сили – защита на критичната инфраструктура и борба с минната опасност, бяха обсъдени и проблеми, породени пряко от конфликта, както и последиците от военните действия. Осигуряване безопасността на търговското корабоплаване, общата и енергийната сигурност в региона и много други специфични аспекти, бяха допълнителни направления за двустранни и многостранни разговори, допринасящи за разширяване на вижданията на участниците и техните разбирания за сигурността в Черно море.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС