Мобилно меню

Нов кораб за БМФ бе спуснат на вода

32 000-тонният "САКАР" ще бъде предаден на българския корабособственик в началото на февруари догодина
Нов кораб за БМФ бе спуснат на вода

На вода бе спуснат пореден нов 32 000-тонен кораб за насипни товари за Параходство Български морски флот, информира maritime.bg. Той ще бъде предаден на българския корабособственик в началото на февруари догодина. Китайската корабостроителница "Джангсу Янгдзиджианг" строи общо 15 кораба от този тип за БМФ.

Спуснатият днес на вода "SAKAR" (САКАР) ще бъде единадесети кораб от серията.

В първите дни на следващата година параходството приема десетия - "КАМЕНИЦА".

Междувременно стана ясно за поредна поръчка на Параходство Български морски флот за строителство на още шест нови хендисайз бълкера. Българският корабособственик е поръчал за строителство още по три нови 32000-тонни и 45000-тонни бълкери, които ще влязат в състава му през 2026 и 2027 година, съобщава още maritime.bg.

2024 © Варна е

Водолази от ВМС се включиха в учение в Италия

Отработени са възможностите за използване на морски сили за специални операции на НАТО в плитководни райони и надводно положение
Водолази от ВМС се включиха в учение в Италия

От 11 до 15 ноември 2024 г. бойни водолази от Военноморските сили на Република България участваха в експерименталното учение на морските специални сили на НАТО "BOLD MACHINA 2024" (BOMA24), което се проведе в Ла Специя, Италия, съобщават от пресцентъра на ВМС.

Организатор на съюзническото мероприятие беше Командването за специални операции на НАТО (SOFCOM), а домакини бяха италианските ССО на ВМС (COMSUBIN) и Центъра на НАТО за морски проучвания и експерименти (NATO CMRE).

Целта на учението беше развитието на култура на иновации, свързани с предизвикателствата и възможностите, породени от технологичния прогрес в сферата.

Задачите на учението обхващаха провеждането на оперативен експеримент, тестове и отработване използването на морски сили за специални операции на НАТО в плитководни райони и надводно положение, при преодоляване на системите за охрана и отбрана на пристанища и критична подводна инфраструктура.

Използвани бяха различни апарати с отворена и закрита схема на дишане, както и подводни средства за придвижване.

В основата на концепцията на учението е залегнало управлението на сигнатурата на бойния водолаз в подводно положение, като се включва и измерването на акустичен профил, термален профил, магнитен профил и други специфични характеристики, уточняват от ВМС.

В учението взеха участие както военнослужещи от морските специални сили на страни-членки на Алианса и техни партньори, така и представители на академични общности и фирми, които произвеждат необходимото за техните действия оборудване.

2024 © Варна е / снимки: NATO Allied SOF Command, ВМС