Мобилно меню

Обявиха като стратегически за Черноморския басейн проекти на Варна и Бургас

Инициативите са насочени към осигуряване чистотата на Черно море и предпазване на региона от бедствия и пожари
Обявиха като стратегически за Черноморския басейн проекти на Варна и Бургас

Два български проекта, финансирани от Програма Интеррег NEXT "Черноморски басейн" 2021-2027, получиха статут на стратегически, заради значителния им принос за постигането на целите на програмата и са отличени като особено добър пример за сътрудничество. Те ще бъдат обект на специални мерки за наблюдение и комуникация. Програма Интеррег NEXT "Черноморски басейн" 2021-2027 насърчава сътрудничеството между осем държави в Черноморския регион. Управляващ орган в България е Министерство на регионалното развитие и благоустройството.

С осигуреното финансиране се предвиждат въвеждане на иновативни решения, изграждане на дребномащабна инфраструктура, разработване на стратегии, съвместни планове за действие, споделяне на опит, съвместно обучение и др. И двата проекта са насочени към развитието на транснационално сътрудничество в стратегическите области и имат добри перспективи за въздействие върху местните икономики и хората, живеещи в двете области.

Единият отличен проект е "Създаване и експлоатация на иновативна мрежа за трансфер на морски технологии за подобряване на прехода към устойчива синя икономика в Черноморския басейн", в който български партньори са Асоциация на българските черноморски общини и Технически университет – Варна по приоритета "Адаптиране към изменението на климата, предотвратяване на риска от бедствия, и подобряване на устойчивостта." Стойността на проекта е над 1,6 млн. евро.

Чрез него се предвижда доставка и внедряване на автономно подводно превозно средство, дистанционно управляемо плавателно средство и изграждане на мрежа от интелигенти шамандури, които ще се ползват за научни дейности.

Те ще предоставят данни, изображения и видеоклипове на морското дъно и структури на подводни местообитания за опазване на биоразнообразието и състоянието на екосистемите. По проекта ще се направи и оценка на риска от замърсяване. Планирани са изграждането на учебни сайтове, картиране на критични зони, обучителни сесии за операции по морски мониторинг и др.

Втората инициатива е "Сътрудничество за изграждане на капацитет за устойчивост на общността при горски пожари и ранно предупреждение в Черноморския басейн".

В България тя се изпълнява от Областна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - Бургас и Община Камено по приоритета "Развитие и подобряване на капацитета за научни изследвания и иновации и усвояване на модерни технологии". Предвижда се в рамките на изпълнение на проекта да се разработят планове за предотвратяване на бедствия и мерки при възникване на горските пожари в региона.

Ще се провеждат обучения за координация и реакция при възникване на трансграничен пожар.

Със средства от проекта е планирано изграждането на Мобилен център за информация и превенция в Молдова, центрове за обучение в Турция, България и Украйна. Ще бъде разработена и съвместна програма за обучение за превенция и ще се изгради мрежа от младежи доброволци.

За децата ще се създаде и "Горско училище", където ще получават специално обучение за важността и опазването на  горите.

Предвижда се и провеждане на международна конференция по теми, свързани с горските пожари . Общата стойност на проекта е близо 1,5 млн. евро.

В изпълнението на двата проекта участват партньори от седем държави.

2025 © Варна е / снимки: interreg next

Командирът на ВМС: Учението Бриз е важно за повишаване на оперативната съвместимост 

Тазгодишното издание завърши с традиционната за проявата заключителна конференция
Командирът на ВМС: Учението Бриз е важно за повишаване на оперативната съвместимост 

Със заключителна конференция и предварителен анализ приключи националното военноморско учение с международно участие „БРИЗ 2025“. Командирите на корабни групи споделиха своите първи впечатления от проведеното учение. 

Командирът на противоминната военноморска група в Черно море MCM Black Sea капитан Ӏ ранг Кристиан Абаянити, благодари за създадените условия за подготовка, възможността за бойно сглобяване и постигане на готовност за изпълнение на съвместни задачи от групата, предоставена по време на учението.

Командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов подчерта важността на проведеното учение за повишаване на оперативната съвместимост и взаимодействието между участниците, както и че за втора поредна година, се включи и  противоминната военноморска група в Черно море MCM Black Sea.

Той запозна присъстващите с високата оценка дадена за проведеното учение от политическото и военно ръководство на страната. На „Деня за високопоставени гости и медийно отразяване“ присъстваха министър–председателят на Република България, министърът на отбраната, министърът на външните работи, началникът на отбраната и висши военни. Контраадмирал Михайлов изказа благодарност на всички участници от щабовете и на групите действащи на море като отбеляза и доброто взаимодействие с представителите на групата за военноморско сътрудничество и насоки за търговското корабоплаване (NCAGS) от ВМС на Белгия.  

Пълния анализ на проведеното учение „БРИЗ 2025“ ще бъде направен на по-късен етап.

В заключение контраадмирал Михайлов пожела на всички участници здраве и попътен вятър, като изрази готовността на Военноморските сили на Република България за провеждане на следващия формат през 2026 година.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър ВМС