Мобилно меню

От началото на войната в Украйна: Шест плаващи мини са унищожени от българските противоминни сили

Четвъртата активация на съвместната българо-румъно-турска противоминна група в Черно море започна в началото на април под българско командване
От началото на войната в Украйна: Шест плаващи мини са унищожени от българските противоминни сили

Шест плаващи мини са унищожени от българските противоминни сили от началото на войната в Украйна. Това съобщи командирът на ВМС Кирил Михайлов във Варна при четвъртата активация на съвместната българо-румъно-турска противоминна група в Черно море. MCM BLACK SEA бе създадена през януари 2024-та с подписването на меморандум между България, Румъния и Турция.

Общо трите държави са открили и унищожили 12 морски мини от началото на войната в Украйна. 

В Четвъртата активация на MCM BLACK SEA, която ще е под командването на България, участие ще вземат спомагателен кораб „Капитан I ранг Димитър Добрев“ и минен ловец „Струма“ от състава на ВМС на Република България, минен ловец „Чигулеску“ от състава на ВМС на Република Румъния и минен ловец „Акчакоча“ от състава на ВМС на Република Турция.

В приветствието си към екипажите, контраадмирал Михайлов отбеляза, че с подписването през миналата година на меморандума и първите три активации под командването на ВМС на Турция, трите участващи държави поставиха началото на изпълнението на инициатива с огромно значение.

„Военноморската противоминна група в Черно море е ярък пример за взаимен ангажимент между съюзни черноморски държави за справяне с минната заплаха и осигуряване безопасността на морския трафик”,  подчерта командирът на българските ВМС.

В заключение той изрази увереността си, че под българско командване, работейки за подобряване нивото на готовност за противодействие на минната заплаха в Черно море, групата ще даде своя принос за повишаване на способностите и оперативната съвместимост на участниците, и ще допринесе за повишаване на сигурността и безопасността на корабоплаването в Черно море.

В съответствие с ротационния принцип, следващото командване на MCM BLACK SEA ще поемат румънските ВМС през месец юли тази година.

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС

Варна търси европари за модернизация на лодкостоянката под Аспарухов мост

Общината ще кандидатства с проект за внедряване на иновативни решения и екологични технологии, а основната цел е да се създаде по-благоприятна среда за разтоварване и да се гарантира по-висок стандарт в качеството, контрола и проследимостта на улова
Варна търси европари за модернизация на лодкостоянката под Аспарухов мост

Община Варна ще кандидатства с проект за подобряване на инфраструктурата и модернизация на лодкостоянка под Аспарухов мост. Комисията по европейски въпроси и международно сътрудничество към Общински съвет – Варна даде съгласието администрацията да подаде проектно предложение по процедура "Подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища, рибните борси, местата на разтоварване и лодкостоянките, с цел да се улесни разтоварването и съхранението на нежелания улов". Процедурата се финансира по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г.

Проектното предложение ще бъде изпълнено на територията на Южна промишлена зона, район "Аспарухово".

Територията, върху която ще се прилага инвестицията, е предоставена за управление на Община Варна.

Проектът включва цялостно подобрение на територията чрез внедряване на иновативни решения и екологични технологии. Основната цел е да се създаде по-благоприятна среда за разтоварване и да се гарантира по-висок стандарт в качеството, контрола и проследимостта на улова. Сред основните дейности са изграждането на съоръжения за събиране на риболовни уреди, излезли от употреба, както и на съоръжения за разделно събиране, съхранение и транспортиране на отпадъци от акваторията и от площадката на обекта.

Част от инвестиционното намерение е и инсталиране на фотоволтаични панели върху покривите на сградите за осигуряване на енергия от възобновяеми източници за собствено ползване. Ще бъдат изградени колонки за електрозахранване и водоснабдяване с възможност за индивидуално отчитане на консумацията. Освен това се предвижда осигуряване на специализирани помещения за съхранение на риболовен инвентар, включително на принадлежности, излезли от употреба, както и пасивно уловени отпадъци от морето. Други планирани дейности са подмяна на електрически, ВиК и ОВК инсталации, изграждане на рампа и санитарни възли, достъпни за хора с увреждания, както и цялостно облагородяване на зелените площи и подобрение на съществуващата инфраструктура.

Минималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ за инвестиции в съществуващи лодкостоянки е до 80 хил. лв., а максималният – до 1 млн. лв.

Безвъзмездното финансиране е в размер до 100 % от размера на одобрените и реално извършени инвестиционни разходи. Крайният срок за кандидатстване е 2 май 2025 година.

2025 © Варна е