Мобилно меню

От началото на войната в Украйна: Шест плаващи мини са унищожени от българските противоминни сили

Четвъртата активация на съвместната българо-румъно-турска противоминна група в Черно море започна в началото на април под българско командване
От началото на войната в Украйна: Шест плаващи мини са унищожени от българските противоминни сили

Шест плаващи мини са унищожени от българските противоминни сили от началото на войната в Украйна. Това съобщи командирът на ВМС Кирил Михайлов във Варна при четвъртата активация на съвместната българо-румъно-турска противоминна група в Черно море. MCM BLACK SEA бе създадена през януари 2024-та с подписването на меморандум между България, Румъния и Турция.

Общо трите държави са открили и унищожили 12 морски мини от началото на войната в Украйна. 

В Четвъртата активация на MCM BLACK SEA, която ще е под командването на България, участие ще вземат спомагателен кораб „Капитан I ранг Димитър Добрев“ и минен ловец „Струма“ от състава на ВМС на Република България, минен ловец „Чигулеску“ от състава на ВМС на Република Румъния и минен ловец „Акчакоча“ от състава на ВМС на Република Турция.

В приветствието си към екипажите, контраадмирал Михайлов отбеляза, че с подписването през миналата година на меморандума и първите три активации под командването на ВМС на Турция, трите участващи държави поставиха началото на изпълнението на инициатива с огромно значение.

„Военноморската противоминна група в Черно море е ярък пример за взаимен ангажимент между съюзни черноморски държави за справяне с минната заплаха и осигуряване безопасността на морския трафик”,  подчерта командирът на българските ВМС.

В заключение той изрази увереността си, че под българско командване, работейки за подобряване нивото на готовност за противодействие на минната заплаха в Черно море, групата ще даде своя принос за повишаване на способностите и оперативната съвместимост на участниците, и ще допринесе за повишаване на сигурността и безопасността на корабоплаването в Черно море.

В съответствие с ротационния принцип, следващото командване на MCM BLACK SEA ще поемат румънските ВМС през месец юли тази година.

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС

За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В събитието "Глобален компас" през септември, ще се включат представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави
За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В началото на месец септември Варна отново ще бъде домакин на Международния морски форум "Глобален компас". Интерес вече са заявили представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави. Това стана ясно по време на среща на кмета Благомир Коцев с  к.д.п. Станислав Стоянов – председател на Българската асоциация на морските капитани, която е организатор на събитието.

Това ще бъде четвъртото издание на форума в България, като през 2024 г. той се проведе за първи път във Варна под мотото "Да плаваме към устойчиво бъдеще". Събитието даде възможност за създаване на ползотворни контакти между участниците и лидерите в морската индустрия.

Тази година форумът "Глобален компас" отново ще срещне международните морски специалисти, мениджърите в морския бизнес с представители на академичната общност и изследователските институти в България. Тя ще последва годишната среща на всички морски асоциации в Европа през месец май в Лисабон, Португалия и има за цел да продължи да утвърждава България и частност Варна като лидер в сферата на морското дело, сподели кап. Стоянов.

На срещата в Община Варна присъства и к.д.п. Ивайло Пасков  - председател на УС на Фондация "Морски съдби". Той потърси подкрепата на Община Варна за издигането на Паметника на моряка в  атракционната зона на "Пристанище Варна-Изток" (района на Морска гара).

Проектът е на повече от 15 години, като идеята на авторите е била 10-метровият монумент да се издигне в близост до Фестивалния и конгресен център и входа на Морската градина. Досега това не е реализирано именно заради липсата на консенсус относно мястото.

Паметникът включва фигура на моряк, поставена върху стилизиран нос на кораб. Проектът предвижда край него да бъдат поставени 6 гранитни плочи със знаци, символизиращи основните морските професии – корабоплаване, пристанищна дейност, корабостроене, морско инженерство, водолазна дейност и рибарство. Композицията е замислена така, че фигурата на моряка трябва да е разположена нависоко и да се гледа отдолу нагоре, обясни кап. Пасков. По думите му на този етап са проведени множество срещи с архитекти, проектанти, урбанисти, както и с ръководствата на Пристанище Варна. През миналата година проектът е внесен за разглеждане и одобрение от общинската Комисия за естетизация на градската среда, чиито членове също следва да се произнесат относно новото предложение за разполагане на паметника.

2025 © Варна е