Мобилно меню

Отбелязаха 33-тата годишнина на фрегата Смели

Тържественият ритуал се проведе във Военноморската база във Варна на 22 декември
Отбелязаха 33-тата годишнина на фрегата Смели

33 години от вдигането на военноморския флаг на Република България на фрегата „Смели” бяха отбелязани на 22 декември. Фрегатата е част от състава на Първи дивизион патрулни кораби на ВМС.

Годишнината беше отбелязана с тържествен ритуал във Военноморска база - Варна, където е дислоциран дивизионът.

„Смели” е първата българска фрегата, влязла в състава на Военноморските сили на Република България, заменила стражевите кораби от проект 50, отбелязват от пресцентъра на ВМС.

Службата на кораба преминава под мотото „първи” не само заради това, че е първият кораб от този клас, приет на въоръжение, но и поради множеството инициативи и събития, осъществени за първи път в историята на ВМС от фрегата „Смели”. Такива са първото участие на български военен кораб в учение с кораби на държави членки на НАТО, първата задгранична визита в страни членки на Алианса след демократичните промени у нас, първото използване на тактическите публикации на НАТО за управление на силите на море. Той е първият български кораб участвал в Черноморската група за военноморско сътрудничество BLACKSEAFOR и първият военен кораб от ВМС, провел стрелба със стационарен зенитно-ракетен комплекс.

Корабът осъществява първото българско участие във военноморска операция на НАТО - „ACTIVE ENDEAVOUR“ през 2004 г., както и много други събития, които го превръщат в първопроходец на интеграцията на въоръжените ни сили в Северноатлантическия пакт.

През последното десетилетие фрегата „Смели” участва в редица национални и международни военноморски учения - ежегодните военноморски учения с международно участие „Бриз”, противоподводните учения на ВМС на Република Румъния „Sea Shield” през 2017 и 2021 г, учения от типа PASSEX  с кораби на съюзни държави.

През 2020 г. и 2021 г. корабът беше включен в състава на Втора постоянна военноморска група на НАТО и в операцията за морска сигурност „Sea Guardian” в Средиземнно море.

По случай празника бяха наградени военнослужещи от екипажа на кораба, постигнали високи резултати в подготовката през годината.

2022 © Варна е
Още по темата: Фрегата Смели ВМС
Още по темата: Фрегата Смели ВМС

За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В събитието "Глобален компас" през септември, ще се включат представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави
За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В началото на месец септември Варна отново ще бъде домакин на Международния морски форум "Глобален компас". Интерес вече са заявили представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави. Това стана ясно по време на среща на кмета Благомир Коцев с  к.д.п. Станислав Стоянов – председател на Българската асоциация на морските капитани, която е организатор на събитието.

Това ще бъде четвъртото издание на форума в България, като през 2024 г. той се проведе за първи път във Варна под мотото "Да плаваме към устойчиво бъдеще". Събитието даде възможност за създаване на ползотворни контакти между участниците и лидерите в морската индустрия.

Тази година форумът "Глобален компас" отново ще срещне международните морски специалисти, мениджърите в морския бизнес с представители на академичната общност и изследователските институти в България. Тя ще последва годишната среща на всички морски асоциации в Европа през месец май в Лисабон, Португалия и има за цел да продължи да утвърждава България и частност Варна като лидер в сферата на морското дело, сподели кап. Стоянов.

На срещата в Община Варна присъства и к.д.п. Ивайло Пасков  - председател на УС на Фондация "Морски съдби". Той потърси подкрепата на Община Варна за издигането на Паметника на моряка в  атракционната зона на "Пристанище Варна-Изток" (района на Морска гара).

Проектът е на повече от 15 години, като идеята на авторите е била 10-метровият монумент да се издигне в близост до Фестивалния и конгресен център и входа на Морската градина. Досега това не е реализирано именно заради липсата на консенсус относно мястото.

Паметникът включва фигура на моряк, поставена върху стилизиран нос на кораб. Проектът предвижда край него да бъдат поставени 6 гранитни плочи със знаци, символизиращи основните морските професии – корабоплаване, пристанищна дейност, корабостроене, морско инженерство, водолазна дейност и рибарство. Композицията е замислена така, че фигурата на моряка трябва да е разположена нависоко и да се гледа отдолу нагоре, обясни кап. Пасков. По думите му на този етап са проведени множество срещи с архитекти, проектанти, урбанисти, както и с ръководствата на Пристанище Варна. През миналата година проектът е внесен за разглеждане и одобрение от общинската Комисия за естетизация на градската среда, чиито членове също следва да се произнесат относно новото предложение за разполагане на паметника.

2025 © Варна е