Мобилно меню

Отбелязахме 155 години от рождението на капитан І ранг Димитър Добрев

Венци и цветя бяха поднесени пред паметника на командира на отряда торпедоносци, извършили атаката срещу крайцера "Хамидие" по време на Балканската война
Отбелязахме 155 години от рождението на капитан І ранг Димитър Добрев
506

С военен ритуал във Варна бяха отбелязани 155 години от рождението на капитан І ранг Димитър Добрев – командир на отряда торпедоносци, извършили атаката срещу крайцера "Хамидие" по време на Балканската война. Венци и цветя бяха поднесени пред паметника на героя, срещу входа на Военноморския музей в града.

В тържествения ритуал се включиха командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, директорът на военноморския музей д-р Мариана Кръстева, председателите на областните организации на Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва и Съюз на загиналите във войните на България, представители на клуб "Миноносец Дръзки", граждани и гости на града.

Капитан І ранг Димитър Добрев се ражда в Русе през 1868 г. Още като дете той е възпитан с ценностите на българщината и с любов към народа, затова и решението военната професия да стане негова съдба не е случайно. През 1883 г. кап. І ранг Димитър Добрев завършва военното училище в София, след което се обучава в торпедното училище в град Пула, а след това и в офицерския корпус в Кронщад през 1902-1905 г. Въпреки, че усвоява отлично военноморска наука, той съзнава, че без опит и практика в морските битки образът на един морски офицер не е завършен. Затова той иска от българското правителство да участва в тихоокеанската ескадра на балтийския флот. Първото си бойно кръщение кап. І ранг Добрев получава в Цушимската битка на 14 и 15 май 1905 г. След като престоява шест месеца в японски плен той се завръща и е отличен с военни медали, както от руския император, така и от българското правителство.

В дните преди Балканската война, когато нашият флот най-много се е нуждаел от флотоводец, който да вземе правилните решения, кап. І ранг Добрев е отстранен от флота. Причина за това са разногласията, които той е имал с цар Фердинанд, породени от чувството му за чест и дълг, което за него е по-важно от кариерата му. Младият командир на военноморския флот по него време подполковник Лудогоров ясно съзнава грешката. Той си дава сметка, че подготовката на България за Балканската война не е пълноценна, ако не се гарантира защита откъм море. Затова по негова инициатива отново е мобилизиран  кап. І ранг Добрев и на него е поверено изграждането на укрепения пункт на единствената ни морска крепост Варна. С енергични действия той успява да завърши това свое дело блестящо, като поема и следващата важна задача – да създаде семафорно-сигналната служба на флота. Мястото, което той отрежда на тази служба е достойно и там където той поставя наблюдателните постове и до ден днешен се оказват най-добрите места, където може да се осигури бреговата система за наблюдение и свръзка с корабите.

Разбира се, звездният миг на кап. І ранг Добрев е атаката на крайцера Хамидие. Още на 31 октомври 1912г. със своя флагман "Летящи" той предприема активни действия за преследване на неизвестен кораб, за който има сведения, че носи военна контрабанда - материали, оръжия и техника за турската армия. Това е първата важна крачка, която подготвя победата след седмица – на 7 срещу 8 ноември. С четирите торпедоносеца кап. І ранг Добрев планира, организира и провежда блестяща атака срещу многократно превъзхождащ го противник. Извоюваната победа е важна и от гледна точка на това, че по същото време, между 3 и 5 ноември, е спрян устремът на Българската армия в Балканската война край Чаталджа. Разгромът на Хамидие оказва силно психологическо въздействие върху турското правителство и не случайно два дни след това е подписано и първото примирие, което гарантира военните завоевания, постигнати от съюзниците до този момент.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС

Демонстрираха водно спасяване на плажове край Варна

Инициативите в курортите Златни пясъци и Св. Св. Константин и Елена са част от проявите в Седмицата на водното спасяване
Демонстрираха водно спасяване на плажове край Варна

Демонстрации по водно спасяване се проведоха край Варна. Това стана пред погледа на стотици плажуващи в курортите "Златни пясъци" и "Св. Св. Константин и Елена".

В първия случай служители с дългогодишен стаж в морето демонстрираха техника за спасяване на давещ се със спасително въже и приложиха първа долекарска помощ. След това специализиран медицински екип пое грижата за пострадалия. 

На плажа в к.к. "Св. Св. Константин и Елена" водните спасители демонстрираха акция по оказване на помощ на давещ се със спасителен буй. Плажуващите се увериха, че за тяхната безопасност се грижат добре подготвени водни спасители.

Демонстрациите бяха част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст - Варна.

Припомняме, че събитията стартираха с надпреварата "Млад спасител", в която се включиха 79 участници. Те се съревноваваха в няколко дисциплини, сред които плуване в открити води с дължина 200/400 метра, игра с плажни флагове, спринтова щафета 4х90 м и правене на морски възли.

В седмицата на спасяването организаторите припомнят и правилата за безопасност във водата, с които е добре всеки да бъде запознат:

Трите основни причини за удавянията са:

  • Непознаването на опасностите при къпане и плуване;
  • Неумението да се излезе от опасни ситуации, възникнали във водата;
  • Незнанието да се помогне на човек, който се дави.

Водоспасителната служба ви съветва:

Водата е част от нашия живот. Животът на всички и на всичко зависи от нея. Необходимо е да се научим да я ценим и уважаваме. Но така също е необходимо да се научим и безопасно да контактуваме с нея.

За да бъдат вашите емоции край водата приятни, Водноспасителната служба (ВСС) към Българския Червен кръст ви препоръчва някои елементарни правила:

  • Научете се да плувате – това е най-добрата профилактика срещу удавяне;
  • Къпането и плуването да става само в охранявани водоеми и да се спазват указанията на спасителите и флаговата сигнализация;
  • Не трябва да се влиза във водата поне час и половина-два след хранене или след употреба на алкохол или опиати;
  • Хората, които не са уверени в плувните си възможности, не трябва да се предоверяват на надуваеми предмети;
  • Децата не трябва да се оставят без контрол;
  • Дъвченето на дъвка при плуване и къпане е изключително опасен навик;
  • Ако сте около водата и на открито, предпазвайте кожата си от изгаряне със слънцезащитен крем;
  • Ако се съобразяваме с тези правила, значително ще намалим риска и ще избегнем нежеланите инциденти по време на къпане, плуване или игра във водата.

ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ

За да бъде ваканцията ви спокойна, Водноспасителната служба към Български Червен кръст Ви препоръчва:

  • Преди да тръгнете на почивка край морето или вътрешните водоеми на страната консултирайте се с Вашия личен лекар;
  • Къпете се и плувайте само в охраняеми от Водноспасителната служба плажове;
  • Спазвайте Водноспасителната сигнализация и указанията на спасителите;
  • Научете децата си да плуват. Най–добрата профилактика срещу удавянето е умението да се плува;
  • Никога не плувайте навътре в морето сами.
2025 © Варна е / снимки: БЧК