Мобилно меню

Отбелязахме 155 години от рождението на капитан І ранг Димитър Добрев

Венци и цветя бяха поднесени пред паметника на командира на отряда торпедоносци, извършили атаката срещу крайцера "Хамидие" по време на Балканската война
Отбелязахме 155 години от рождението на капитан І ранг Димитър Добрев

С военен ритуал във Варна бяха отбелязани 155 години от рождението на капитан І ранг Димитър Добрев – командир на отряда торпедоносци, извършили атаката срещу крайцера "Хамидие" по време на Балканската война. Венци и цветя бяха поднесени пред паметника на героя, срещу входа на Военноморския музей в града.

В тържествения ритуал се включиха командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, директорът на военноморския музей д-р Мариана Кръстева, председателите на областните организации на Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва и Съюз на загиналите във войните на България, представители на клуб "Миноносец Дръзки", граждани и гости на града.

Капитан І ранг Димитър Добрев се ражда в Русе през 1868 г. Още като дете той е възпитан с ценностите на българщината и с любов към народа, затова и решението военната професия да стане негова съдба не е случайно. През 1883 г. кап. І ранг Димитър Добрев завършва военното училище в София, след което се обучава в торпедното училище в град Пула, а след това и в офицерския корпус в Кронщад през 1902-1905 г. Въпреки, че усвоява отлично военноморска наука, той съзнава, че без опит и практика в морските битки образът на един морски офицер не е завършен. Затова той иска от българското правителство да участва в тихоокеанската ескадра на балтийския флот. Първото си бойно кръщение кап. І ранг Добрев получава в Цушимската битка на 14 и 15 май 1905 г. След като престоява шест месеца в японски плен той се завръща и е отличен с военни медали, както от руския император, така и от българското правителство.

В дните преди Балканската война, когато нашият флот най-много се е нуждаел от флотоводец, който да вземе правилните решения, кап. І ранг Добрев е отстранен от флота. Причина за това са разногласията, които той е имал с цар Фердинанд, породени от чувството му за чест и дълг, което за него е по-важно от кариерата му. Младият командир на военноморския флот по него време подполковник Лудогоров ясно съзнава грешката. Той си дава сметка, че подготовката на България за Балканската война не е пълноценна, ако не се гарантира защита откъм море. Затова по негова инициатива отново е мобилизиран  кап. І ранг Добрев и на него е поверено изграждането на укрепения пункт на единствената ни морска крепост Варна. С енергични действия той успява да завърши това свое дело блестящо, като поема и следващата важна задача – да създаде семафорно-сигналната служба на флота. Мястото, което той отрежда на тази служба е достойно и там където той поставя наблюдателните постове и до ден днешен се оказват най-добрите места, където може да се осигури бреговата система за наблюдение и свръзка с корабите.

Разбира се, звездният миг на кап. І ранг Добрев е атаката на крайцера Хамидие. Още на 31 октомври 1912г. със своя флагман "Летящи" той предприема активни действия за преследване на неизвестен кораб, за който има сведения, че носи военна контрабанда - материали, оръжия и техника за турската армия. Това е първата важна крачка, която подготвя победата след седмица – на 7 срещу 8 ноември. С четирите торпедоносеца кап. І ранг Добрев планира, организира и провежда блестяща атака срещу многократно превъзхождащ го противник. Извоюваната победа е важна и от гледна точка на това, че по същото време, между 3 и 5 ноември, е спрян устремът на Българската армия в Балканската война край Чаталджа. Разгромът на Хамидие оказва силно психологическо въздействие върху турското правителство и не случайно два дни след това е подписано и първото примирие, което гарантира военните завоевания, постигнати от съюзниците до този момент.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС

Фестивал "Синьо лято" ще се проведе във Варна на 27 юли

Проявите на Южния плаж пред басейн "Приморски" ще стартират в 9:30 часа
Фестивал "Синьо лято" ще се проведе във Варна на 27 юли

Първи морски фестивал "Синьо лято" ще се проведе в деня на Освобождението на Варна от турско робство - 27 юли. Организатори на атрактивната проява са община Варна, Военноморските сили на Република България и ВВМУ "Н. Й. Вапцаров". Фестивалът ще стартира в 9:30 часа, на Южния плаж пред басейн "Приморски", а записването за участие започва в 7:30 часа.

Програмата на фестивала е разделена в три основни направления.

На плажа ще има обособен център, където всеки желаещ може да се пробва във връзването на морски възел под ръководството на матроси инструктори.

Който желае, може да опита уменията си и на гребния тренажор, също под ръководството на инструктори.

Всички, които обичат морето и плувните спортове, ще имат възможност да се включат в преплуването на определена дистанция, като участието няма състезателен характер, не се засича време и не се излъчват победители. Вместо това всички участници в плуването се включват с поредния си номер в голямата томбола, която в края на фестивала ще раздаде много атрактивни награди. Те са осигурени от община Варна и спонсори.

За доброто настроение на участници и гости на фестивала е подготвена богата музикална програма.

2024 © Варна е