Мобилно меню

Привличат участници в маратона Галата – Варна с уверение за чистота на морската вода

Извършват се регулярни замервания и показанията за чистотата са добри, уверяват ангажираните институции
Привличат участници в маратона Галата – Варна с уверение за чистота на морската вода

Водите по българското черноморско крайбрежие по никакъв начин не са замърсени след взривяването на язовира Нова Каховка в Украйна. Това твърдят експертите, натоварени с мониторинга във връзка с инцидента.

Както е известно, след замърсяването от водите на взривения язовир Министерството на околната среда и водите у нас откри още три нови специални пункта за следене на чистотата на водите – в Дуранкулак, Шабла и Калиакра. Към 11 юли взетите проби не показваха превишения в нито един от нормативните показатели.

От Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона към ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" също потвърдиха чистотата на морската вода. Както е известно, центърът следи водите чрез сателити за потенциални замърсители вследствие на инцидента. Данните показват категорично, че потенциалните замърсители циркулират в изключителната икономическа зона на Украйна. На сателитните изображения не се наблюдава замърсяване в изключителната икономическа зона на България. Според данните няма притеснения, свързани със зоните за къпане по Българското Черноморие.

„На практика нашата работа е към края си. Инцидентът в Украйна бе на 6 юни, откогато следим непрекъснато процесите. До момента няма никакво замърсяване като следствие от взривяването на язовирната стена. Имаме сателитна картина и на евентуалните петна, и на морските течения. Делтата на Дунав също е своеобразна спирачка за замърсяването. Хората могат да бъдат спокойни, участниците в маратона Галата – Варна ще плуват в чисти води”, потвърди ръководителят на Центъра за мониторинг капитан първи ранг проф. д-р Мирослав Цветков.

Справките, които РЗИ – Варна, прави регулярно във всичките 23 зони във Варненското черноморско крайбрежие, също сочат, че морската вода в акваторията на Варненския залив е чиста и всички микробиологични показатели са в норма.

Последната засега справка е от 10 юли, 2023 г. Според нея в двата наблюдавани пункта – на плажа в „Аспарухово“ и на Офицерския плаж – Варна, микробиологичните показатели на водата са отлични. Именно тези два пункта са старт и финал на 83-ия маратон Галата – Варна, който ще се проведе на 6 август (неделя).

Организатори на събитието са ВМС на Република България, Община Варна и плувният шампион на България ПСК „Черно море”.

Предстои още няколко пъти да бъдат взети проби за анализ на морската вода до старта на маратона. Резултатите от следващите измервания ще са ясни в близките дни.

2023 © Варна е

За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В събитието "Глобален компас" през септември, ще се включат представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави
За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В началото на месец септември Варна отново ще бъде домакин на Международния морски форум "Глобален компас". Интерес вече са заявили представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави. Това стана ясно по време на среща на кмета Благомир Коцев с  к.д.п. Станислав Стоянов – председател на Българската асоциация на морските капитани, която е организатор на събитието.

Това ще бъде четвъртото издание на форума в България, като през 2024 г. той се проведе за първи път във Варна под мотото "Да плаваме към устойчиво бъдеще". Събитието даде възможност за създаване на ползотворни контакти между участниците и лидерите в морската индустрия.

Тази година форумът "Глобален компас" отново ще срещне международните морски специалисти, мениджърите в морския бизнес с представители на академичната общност и изследователските институти в България. Тя ще последва годишната среща на всички морски асоциации в Европа през месец май в Лисабон, Португалия и има за цел да продължи да утвърждава България и частност Варна като лидер в сферата на морското дело, сподели кап. Стоянов.

На срещата в Община Варна присъства и к.д.п. Ивайло Пасков  - председател на УС на Фондация "Морски съдби". Той потърси подкрепата на Община Варна за издигането на Паметника на моряка в  атракционната зона на "Пристанище Варна-Изток" (района на Морска гара).

Проектът е на повече от 15 години, като идеята на авторите е била 10-метровият монумент да се издигне в близост до Фестивалния и конгресен център и входа на Морската градина. Досега това не е реализирано именно заради липсата на консенсус относно мястото.

Паметникът включва фигура на моряк, поставена върху стилизиран нос на кораб. Проектът предвижда край него да бъдат поставени 6 гранитни плочи със знаци, символизиращи основните морските професии – корабоплаване, пристанищна дейност, корабостроене, морско инженерство, водолазна дейност и рибарство. Композицията е замислена така, че фигурата на моряка трябва да е разположена нависоко и да се гледа отдолу нагоре, обясни кап. Пасков. По думите му на този етап са проведени множество срещи с архитекти, проектанти, урбанисти, както и с ръководствата на Пристанище Варна. През миналата година проектът е внесен за разглеждане и одобрение от общинската Комисия за естетизация на градската среда, чиито членове също следва да се произнесат относно новото предложение за разполагане на паметника.

2025 © Варна е