Мобилно меню

Привличат участници в маратона Галата – Варна с уверение за чистота на морската вода

Извършват се регулярни замервания и показанията за чистотата са добри, уверяват ангажираните институции
Привличат участници в маратона Галата – Варна с уверение за чистота на морската вода

Водите по българското черноморско крайбрежие по никакъв начин не са замърсени след взривяването на язовира Нова Каховка в Украйна. Това твърдят експертите, натоварени с мониторинга във връзка с инцидента.

Както е известно, след замърсяването от водите на взривения язовир Министерството на околната среда и водите у нас откри още три нови специални пункта за следене на чистотата на водите – в Дуранкулак, Шабла и Калиакра. Към 11 юли взетите проби не показваха превишения в нито един от нормативните показатели.

От Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона към ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" също потвърдиха чистотата на морската вода. Както е известно, центърът следи водите чрез сателити за потенциални замърсители вследствие на инцидента. Данните показват категорично, че потенциалните замърсители циркулират в изключителната икономическа зона на Украйна. На сателитните изображения не се наблюдава замърсяване в изключителната икономическа зона на България. Според данните няма притеснения, свързани със зоните за къпане по Българското Черноморие.

„На практика нашата работа е към края си. Инцидентът в Украйна бе на 6 юни, откогато следим непрекъснато процесите. До момента няма никакво замърсяване като следствие от взривяването на язовирната стена. Имаме сателитна картина и на евентуалните петна, и на морските течения. Делтата на Дунав също е своеобразна спирачка за замърсяването. Хората могат да бъдат спокойни, участниците в маратона Галата – Варна ще плуват в чисти води”, потвърди ръководителят на Центъра за мониторинг капитан първи ранг проф. д-р Мирослав Цветков.

Справките, които РЗИ – Варна, прави регулярно във всичките 23 зони във Варненското черноморско крайбрежие, също сочат, че морската вода в акваторията на Варненския залив е чиста и всички микробиологични показатели са в норма.

Последната засега справка е от 10 юли, 2023 г. Според нея в двата наблюдавани пункта – на плажа в „Аспарухово“ и на Офицерския плаж – Варна, микробиологичните показатели на водата са отлични. Именно тези два пункта са старт и финал на 83-ия маратон Галата – Варна, който ще се проведе на 6 август (неделя).

Организатори на събитието са ВМС на Република България, Община Варна и плувният шампион на България ПСК „Черно море”.

Предстои още няколко пъти да бъдат взети проби за анализ на морската вода до старта на маратона. Резултатите от следващите измервания ще са ясни в близките дни.

2023 © Варна е

Приключи петата активация на Противоминната група в Черно море

Българските военни моряци доказаха, че достойно стоят в общия строй на НАТО, изтъкна командирът на флота контраадмирал Кирил Михайлов 
Приключи петата активация на Противоминната група в Черно море

На 26 юни 2025 г. приключи втората активация на Противоминната група в Черно море (MCM BLACK SEA) за годината, която отново беше под командването на България.

Групата бе създадена на 01 юли 2024 г. в изпълнение на Меморандума за разбирателство между правителствата на Република България, Република Румъния и Република Турция. 

Командир на тактическото формирование по време на настоящата активация беше капитан I ранг Павлин Петков, а на тактическата група, в която участваха спомагателен кораб "Капитан I ранг Димитър Добрев" и минен ловец "Струма" от състава на ВМС на Република България, минен ловец "Гигулеску" от състава на ВМС на Република Румъния и минен ловец "Акчакоча" от състава на ВМС на Република Турция - капитан I ранг Лъчезар Иванов от българските Военноморски сили.

Групата започна своята активация на 11 юни 2025 година в Бургас и завърши на 26 юни в Истанбул, Турция.

По време на активацията групата се включи в учението "EP MCM DIVE-25".  Продължи интегрирането на силите и обмена на опит за подобряване на оперативната съвместимост, което допринася за повишаването на морската ситуационна осведоменост на НАТО в Черно море.

За дните на море корабите от групата изминаха 716 морски мили, като по време на тези плавания екипажите водеха противоминно наблюдение общо в рамките на 205 часа и бяха обследвани за наличие на плаващи мини около 13 000 квадратни километра.

По време на церемонията по посрещането на корабите, участващи в Противоминната група, която се състоя във Военноморска база Варна, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов изрази високата си оценка за действията на групата под българско командване. Той изказа искрената си благодарност на командването на групата, командирите на кораби и екипажите, които положиха максимални усилия за успешния завършек на тази активация. 

Работейки за подобряване нивото на готовност за противодействие на минната заплаха в Черно море, противоминната група даде своя значим принос за повишаване на способностите и оперативната съвместимост на съюзническите Военноморски сили. Демонстрирайки отлично сътрудничество и координация, екипажите на корабите допринесоха за повишаване на сигурноста и безопастноста на корабоплаването в Черно море.

"С вашите действия на море, с цялостната дейност на противоминната група, вие доказахте, че българските военни моряци достойно стоят в общия строй на НАТО и че с нашите съюзници в региона, както и с помощта на държавите, подкрепили активацията, ние сме в състояние да се справим със заплахата от плаващи мини в Черно море. Бъдещите задачи пред нас няма да са по-леки, но съвместната ни работа в тези действия подобряват нашата комуникация, дават ни възможност да се учим от опита на съюзниците и да споделяме своя опит", каза в заключение контраадмирал Михайлов. 

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС