Мобилно меню

Първото комплексно изследване за рибарството по нашето Черноморие, дариха на Варненската библиотека

Екземпляри от книгата ще получат също читалищни, училищни и университетски библиотеки
Първото комплексно изследване за рибарството по нашето Черноморие, дариха на Варненската библиотека

Първото у нас комплексно и интердисциплинарно изследване на рибарството по Черноморието беше издадено със съдействието на Местната инициативна рибарска група (МИРГ) „Варна – Белослав – Аксаково“. Книгата „Традиционна култура на морското рибарство“ е плод на задълбочените и дългогодишни проучвания на д-р Благородна Филевска – историк, етнолог, журналист и преводач от гръцки език. 

Екземпляри от ценното двутомно издание бяха дарени на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. „Книгата представлява първото обобщено изследване за морското рибарство и макар че фокусът е  върху българското Южно Черноморие, дава богата представа за историята на местната морска култура, за традициите на хората, за които морето е не само поминък, но и смисъл на живот. Радвам се, че с финансовата подкрепа на МИРГ стана възможно издаването на научния труд на д-р Филевска. Книгата излезе от печат буквално преди дни и все още не е официално представена, но искаме да направим всичко възможно тя да стигне до повече хора тук, в морската ни столица“, отбеляза изпълнителният директор на МИРГ Велин Жеков при срещата си с директора на Варненската библиотека Радка Калчева.

Той информира, че предстои екземпляри от книгата да бъдат дарени и на читалищни, училищни и университетски библиотеки. „Това е начин да съхраним традициите на местната морска общност и на морското рибарство, което не бива да остава един носталгичен спомен, а трябва да продължи да се развива като икономически отрасъл“, коментира още Жеков.  

Миналата седмица за фонда на Регионалната библиотека във Варна беше дарена още една книга, издадена  със съдействието на МИРГ „Варна – Белослав – Аксаково“, както и на Фонд Култура на Община Варна и галерия „Ларго“ – първият том от биографичната поредица за художника Янко Маринов. Автор на книгата е дъщерята на големия творец – Лора Маринова, която е дългогодишен сценограф и главен художник на Варненската опера. 

В биографията на Янко Маринов са изследвани документи от Държавния архив, публикации от софийската, варненската и чуждестранната преса, неговите мемоарни книги, личната кореспонденция, дневниците и многобройните ръкописи от собствения му архив. Поредицата разказва за живота и творчеството на една от знаковите фигури в историята на изобразителното изкуство в България, а също и за процесите на варненската художествена сцена през втората половина на миналия век. 

Велин Жеков припомни, че Янко Маринов е дълбоко свързан с морето. „То е една от основните теми в творчеството му. Художникът, освен това, е възпитаник на първото Рибарско училище във Варна, в което учи през 20-те години на XX век“, изтъкна още изпълнителният директор на МИРГ.

2023 © Варна е

За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В събитието "Глобален компас" през септември, ще се включат представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави
За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В началото на месец септември Варна отново ще бъде домакин на Международния морски форум "Глобален компас". Интерес вече са заявили представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави. Това стана ясно по време на среща на кмета Благомир Коцев с  к.д.п. Станислав Стоянов – председател на Българската асоциация на морските капитани, която е организатор на събитието.

Това ще бъде четвъртото издание на форума в България, като през 2024 г. той се проведе за първи път във Варна под мотото "Да плаваме към устойчиво бъдеще". Събитието даде възможност за създаване на ползотворни контакти между участниците и лидерите в морската индустрия.

Тази година форумът "Глобален компас" отново ще срещне международните морски специалисти, мениджърите в морския бизнес с представители на академичната общност и изследователските институти в България. Тя ще последва годишната среща на всички морски асоциации в Европа през месец май в Лисабон, Португалия и има за цел да продължи да утвърждава България и частност Варна като лидер в сферата на морското дело, сподели кап. Стоянов.

На срещата в Община Варна присъства и к.д.п. Ивайло Пасков  - председател на УС на Фондация "Морски съдби". Той потърси подкрепата на Община Варна за издигането на Паметника на моряка в  атракционната зона на "Пристанище Варна-Изток" (района на Морска гара).

Проектът е на повече от 15 години, като идеята на авторите е била 10-метровият монумент да се издигне в близост до Фестивалния и конгресен център и входа на Морската градина. Досега това не е реализирано именно заради липсата на консенсус относно мястото.

Паметникът включва фигура на моряк, поставена върху стилизиран нос на кораб. Проектът предвижда край него да бъдат поставени 6 гранитни плочи със знаци, символизиращи основните морските професии – корабоплаване, пристанищна дейност, корабостроене, морско инженерство, водолазна дейност и рибарство. Композицията е замислена така, че фигурата на моряка трябва да е разположена нависоко и да се гледа отдолу нагоре, обясни кап. Пасков. По думите му на този етап са проведени множество срещи с архитекти, проектанти, урбанисти, както и с ръководствата на Пристанище Варна. През миналата година проектът е внесен за разглеждане и одобрение от общинската Комисия за естетизация на градската среда, чиито членове също следва да се произнесат относно новото предложение за разполагане на паметника.

2025 © Варна е