Мобилно меню

Ремонт на тръбопровода във Варненското езеро стартира в началото на август

Необходимите над 20 млн. лв. са осигурени от Националната инвестиционна програма на Министерството на финансите за общински проекти
Ремонт на тръбопровода във Варненското езеро стартира в началото на август

В началото на август започва ремонт на тръбопровода във Варненското езеро. Необходимите над 20 млн. лв. са осигурени от Националната инвестиционна програма на Министерството на финансите за общински проекти.

През ноември 2023 година Община Варна обяви обществената поръчка за избор на изпълнител, който да извърши ремонта. Фирмата вече е избрана, а в момента се правят хидрографски промери – дейности, които предхождат реалното започване на ремонтните дейности.

Ремонтът предвижда тръбопроводът с диаметър Ф500 да бъде вкопан под дъното на Варненското езеро.

Изпълнението включва изкопи във фарватера на Канал 1 от моделирана проектна кота - 14.75 м до кота дъно. Предвижда се и изкоп в съответствие с установената геология извън фарватера на Канал 1 с осигуряване на минимално покритие от 3.00 м над теме тръба (утежнител) от съществуващия, моделиран терен.

В момента фирмата е в процес на подготовка за срок от 180 дни.

Това е времето, предвидено за транспортиране на необходимата механизация и оборудване, както и за получаване на нужните разрешения съгласно българското законодателство. В същия срок е включена и организацията на инженерно-технически персонал и екипаж, както и доставката на основни и спомагателни материали.

Според обществената поръчка срокът за изпълнение на строително-ремонтните дейности е до 224 календарни дни, но ако не възникнат непредвидени обстоятелства, се очаква ремонтните дейности да приключат по-рано.

2024 © Варна е / снимка: Архив пресцентър Община Варна

Приключи петата активация на Противоминната група в Черно море

Българските военни моряци доказаха, че достойно стоят в общия строй на НАТО, изтъкна командирът на флота контраадмирал Кирил Михайлов 
Приключи петата активация на Противоминната група в Черно море

На 26 юни 2025 г. приключи втората активация на Противоминната група в Черно море (MCM BLACK SEA) за годината, която отново беше под командването на България.

Групата бе създадена на 01 юли 2024 г. в изпълнение на Меморандума за разбирателство между правителствата на Република България, Република Румъния и Република Турция. 

Командир на тактическото формирование по време на настоящата активация беше капитан I ранг Павлин Петков, а на тактическата група, в която участваха спомагателен кораб "Капитан I ранг Димитър Добрев" и минен ловец "Струма" от състава на ВМС на Република България, минен ловец "Гигулеску" от състава на ВМС на Република Румъния и минен ловец "Акчакоча" от състава на ВМС на Република Турция - капитан I ранг Лъчезар Иванов от българските Военноморски сили.

Групата започна своята активация на 11 юни 2025 година в Бургас и завърши на 26 юни в Истанбул, Турция.

По време на активацията групата се включи в учението "EP MCM DIVE-25".  Продължи интегрирането на силите и обмена на опит за подобряване на оперативната съвместимост, което допринася за повишаването на морската ситуационна осведоменост на НАТО в Черно море.

За дните на море корабите от групата изминаха 716 морски мили, като по време на тези плавания екипажите водеха противоминно наблюдение общо в рамките на 205 часа и бяха обследвани за наличие на плаващи мини около 13 000 квадратни километра.

По време на церемонията по посрещането на корабите, участващи в Противоминната група, която се състоя във Военноморска база Варна, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов изрази високата си оценка за действията на групата под българско командване. Той изказа искрената си благодарност на командването на групата, командирите на кораби и екипажите, които положиха максимални усилия за успешния завършек на тази активация. 

Работейки за подобряване нивото на готовност за противодействие на минната заплаха в Черно море, противоминната група даде своя значим принос за повишаване на способностите и оперативната съвместимост на съюзническите Военноморски сили. Демонстрирайки отлично сътрудничество и координация, екипажите на корабите допринесоха за повишаване на сигурноста и безопастноста на корабоплаването в Черно море.

"С вашите действия на море, с цялостната дейност на противоминната група, вие доказахте, че българските военни моряци достойно стоят в общия строй на НАТО и че с нашите съюзници в региона, както и с помощта на държавите, подкрепили активацията, ние сме в състояние да се справим със заплахата от плаващи мини в Черно море. Бъдещите задачи пред нас няма да са по-леки, но съвместната ни работа в тези действия подобряват нашата комуникация, дават ни възможност да се учим от опита на съюзниците и да споделяме своя опит", каза в заключение контраадмирал Михайлов. 

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС