Мобилно меню

С тържествен ритуал: Отбелязаха годишнина на корвета "Решителни"

През тази година екипажът ѝ е провел интензивна подготовка на море при участието си в различни учения
С тържествен ритуал: Отбелязаха годишнина на корвета "Решителни"

На 10 декември се навършиха 34 години от вдигането на военноморския флаг на Република България на корвета "Решителни" от състава  на  Първи дивизион патрулни кораби.

Годишнината беше отбелязана с тържествен ритуал на 13 декември във Военноморска база Варна, където е дислоциран корабът.

На 10 декември 1990 г. корабът е зачислен в състава на Първи дивизион противолодъчни (днес патрулни) кораби с бордови номер 13. Българският военноморски флаг се развява над него на следващия ден – 11 декември, а почетното име "Решителни" получава на 6 декември 1991 година.

Първи командир на кораба е старши лейтенант Николай Писулийски. За този период от развитието на военния ни флот, корабът притежава най-модерното противоподводно, хидроакустическо и артилерийско въоръжение в своя клас.

Корвета "Решителни", съвместно с корабите от дивизиона, първи във флота участва активно в евроатлантическите интеграционни процеси. Корабът има многобройни участия в международни учения, като едно от тях е първото за флота плаване в рамките на инициативата "Партньорство за мир".

В края на 1991 г. участва и в първото учение с кораб от държава-членка на НАТО – американския ракетен крайцер "Йорктаун" при посещението му във Варна. През следващите години представя Военноморските сили в задгранични визити, в международни учения,провеждани в Черно море – "Кооператив Партнър", "Бриз", "Черноморско партньорство", както и в активациите на оперативното съединение в Черно море "BLACKSEAFOR".

През тази година корвета "Решителни" изпълни поставените ѝ задачи и проведе интензивна подготовка на море, като участва в тактическото учение на Флотилия бойни и спомагателни кораби и в националното военноморско учение с международно участие "Бриз 2024".

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС

За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В събитието "Глобален компас" през септември, ще се включат представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави
За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В началото на месец септември Варна отново ще бъде домакин на Международния морски форум "Глобален компас". Интерес вече са заявили представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави. Това стана ясно по време на среща на кмета Благомир Коцев с  к.д.п. Станислав Стоянов – председател на Българската асоциация на морските капитани, която е организатор на събитието.

Това ще бъде четвъртото издание на форума в България, като през 2024 г. той се проведе за първи път във Варна под мотото "Да плаваме към устойчиво бъдеще". Събитието даде възможност за създаване на ползотворни контакти между участниците и лидерите в морската индустрия.

Тази година форумът "Глобален компас" отново ще срещне международните морски специалисти, мениджърите в морския бизнес с представители на академичната общност и изследователските институти в България. Тя ще последва годишната среща на всички морски асоциации в Европа през месец май в Лисабон, Португалия и има за цел да продължи да утвърждава България и частност Варна като лидер в сферата на морското дело, сподели кап. Стоянов.

На срещата в Община Варна присъства и к.д.п. Ивайло Пасков  - председател на УС на Фондация "Морски съдби". Той потърси подкрепата на Община Варна за издигането на Паметника на моряка в  атракционната зона на "Пристанище Варна-Изток" (района на Морска гара).

Проектът е на повече от 15 години, като идеята на авторите е била 10-метровият монумент да се издигне в близост до Фестивалния и конгресен център и входа на Морската градина. Досега това не е реализирано именно заради липсата на консенсус относно мястото.

Паметникът включва фигура на моряк, поставена върху стилизиран нос на кораб. Проектът предвижда край него да бъдат поставени 6 гранитни плочи със знаци, символизиращи основните морските професии – корабоплаване, пристанищна дейност, корабостроене, морско инженерство, водолазна дейност и рибарство. Композицията е замислена така, че фигурата на моряка трябва да е разположена нависоко и да се гледа отдолу нагоре, обясни кап. Пасков. По думите му на този етап са проведени множество срещи с архитекти, проектанти, урбанисти, както и с ръководствата на Пристанище Варна. През миналата година проектът е внесен за разглеждане и одобрение от общинската Комисия за естетизация на градската среда, чиито членове също следва да се произнесат относно новото предложение за разполагане на паметника.

2025 © Варна е