Мобилно меню

Спасиха туркиня и украинец, опитали с гумена лодка да достигнат до Варна

Украинският гражданин има забрана за влизане и пребиваване на територията на Шенген
Спасиха туркиня и украинец, опитали с гумена лодка да достигнат до Варна

Сигнал за бедстваща лодка с две лица на борда на около 13 морски мили източно от Маслен нос е подаден в Граничното полицейско управление в Царево на 2 март, около 20:45 часа. Незабавно е създадена организация и е насочен дежурният граничен полицейският кораб „Обзор“, който да обследва района и при нужда да участва в спасителни действия.

В  близост до посоченото място се намирал и риболовен кораб, от когото чрез Локалния координационен център в Созопол е потърсено съдействие за извършване на оглед, съобщават от Гранична полиция.  

На около 12 морски мили източно от брега двата кораба установяват гумена лодка с мъж и жена на борда.

Те са качени първо на риболовния кораб, който е бил по-близо, а след това - на борда на граничния кораб, който се насочва към пристанището в Бургас.

От проведената първоначална беседа с двамата бедстващи, граничните полицаи установили, че са украински гражданин и турска гражданка.

По техни думи, преди три дни те тръгнали от Одеса с намерение да стигнат до Варна.

На 02.03.2025г. около обяд са потърсили помощ от м/к GERDA S и са се качили на борда на кораба. Получили са вода от екипажа, но когато са разбрали, че корабът няма да посети българско пристанище и пътува за Румъния, решили да слязат от борда и да продължат за Варна. В последствие двигателят на лодката се повредил, времето се влошило и те решили да отстранят двигателя, за да олекотят лодката. Тогава подали сигнал на тел. 112 за помощ, разказали турската гражданка и украинецът.

В ранните часове на 3 март граничният кораб акостирал в пристанището и чужденците са предадени на служители от ГПУ-Бургас. Извършен им е медицински преглед, който е установил, че състоянието им е добро.

В РД "Гранична полиция" – Бургас е получена информация от румънската гранична полиция, че моторният кораб GERDA S е подал сигнал за качени бедстващи лица на борда, които не са пожелали да пътуват за Румъния и в последствие са слезли от борда на кораба, като са се насочили към българския бряг.

Чужденците, установени при проведената спасителна операция, са представили на снимки на телефон документи за самоличност – лична карта на 45-годишна турска гражданка и снимка на паспорта на 43-годишен украински гражданин.

При проверка на данните на лицата в информационните системи граничните полицаи установили, че украинският гражданин има забрана за влизане и пребиваване на територията на Шенген, държава инициатор Гърция.

Двамата чужденци за задържани. След доклад до районната прокуратура е образувано досъдебно производство по чл. 279 от НК по описа на ГПУ-Бургас.

2025 © Варна е / снимка: МВР ГД "Гранична полиция"

Приключи петата активация на Противоминната група в Черно море

Българските военни моряци доказаха, че достойно стоят в общия строй на НАТО, изтъкна командирът на флота контраадмирал Кирил Михайлов 
Приключи петата активация на Противоминната група в Черно море

На 26 юни 2025 г. приключи втората активация на Противоминната група в Черно море (MCM BLACK SEA) за годината, която отново беше под командването на България.

Групата бе създадена на 01 юли 2024 г. в изпълнение на Меморандума за разбирателство между правителствата на Република България, Република Румъния и Република Турция. 

Командир на тактическото формирование по време на настоящата активация беше капитан I ранг Павлин Петков, а на тактическата група, в която участваха спомагателен кораб "Капитан I ранг Димитър Добрев" и минен ловец "Струма" от състава на ВМС на Република България, минен ловец "Гигулеску" от състава на ВМС на Република Румъния и минен ловец "Акчакоча" от състава на ВМС на Република Турция - капитан I ранг Лъчезар Иванов от българските Военноморски сили.

Групата започна своята активация на 11 юни 2025 година в Бургас и завърши на 26 юни в Истанбул, Турция.

По време на активацията групата се включи в учението "EP MCM DIVE-25".  Продължи интегрирането на силите и обмена на опит за подобряване на оперативната съвместимост, което допринася за повишаването на морската ситуационна осведоменост на НАТО в Черно море.

За дните на море корабите от групата изминаха 716 морски мили, като по време на тези плавания екипажите водеха противоминно наблюдение общо в рамките на 205 часа и бяха обследвани за наличие на плаващи мини около 13 000 квадратни километра.

По време на церемонията по посрещането на корабите, участващи в Противоминната група, която се състоя във Военноморска база Варна, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов изрази високата си оценка за действията на групата под българско командване. Той изказа искрената си благодарност на командването на групата, командирите на кораби и екипажите, които положиха максимални усилия за успешния завършек на тази активация. 

Работейки за подобряване нивото на готовност за противодействие на минната заплаха в Черно море, противоминната група даде своя значим принос за повишаване на способностите и оперативната съвместимост на съюзническите Военноморски сили. Демонстрирайки отлично сътрудничество и координация, екипажите на корабите допринесоха за повишаване на сигурноста и безопастноста на корабоплаването в Черно море.

"С вашите действия на море, с цялостната дейност на противоминната група, вие доказахте, че българските военни моряци достойно стоят в общия строй на НАТО и че с нашите съюзници в региона, както и с помощта на държавите, подкрепили активацията, ние сме в състояние да се справим със заплахата от плаващи мини в Черно море. Бъдещите задачи пред нас няма да са по-леки, но съвместната ни работа в тези действия подобряват нашата комуникация, дават ни възможност да се учим от опита на съюзниците и да споделяме своя опит", каза в заключение контраадмирал Михайлов. 

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС