Мобилно меню

Спасиха туркиня и украинец, опитали с гумена лодка да достигнат до Варна

Украинският гражданин има забрана за влизане и пребиваване на територията на Шенген
Спасиха туркиня и украинец, опитали с гумена лодка да достигнат до Варна

Сигнал за бедстваща лодка с две лица на борда на около 13 морски мили източно от Маслен нос е подаден в Граничното полицейско управление в Царево на 2 март, около 20:45 часа. Незабавно е създадена организация и е насочен дежурният граничен полицейският кораб „Обзор“, който да обследва района и при нужда да участва в спасителни действия.

В  близост до посоченото място се намирал и риболовен кораб, от когото чрез Локалния координационен център в Созопол е потърсено съдействие за извършване на оглед, съобщават от Гранична полиция.  

На около 12 морски мили източно от брега двата кораба установяват гумена лодка с мъж и жена на борда.

Те са качени първо на риболовния кораб, който е бил по-близо, а след това - на борда на граничния кораб, който се насочва към пристанището в Бургас.

От проведената първоначална беседа с двамата бедстващи, граничните полицаи установили, че са украински гражданин и турска гражданка.

По техни думи, преди три дни те тръгнали от Одеса с намерение да стигнат до Варна.

На 02.03.2025г. около обяд са потърсили помощ от м/к GERDA S и са се качили на борда на кораба. Получили са вода от екипажа, но когато са разбрали, че корабът няма да посети българско пристанище и пътува за Румъния, решили да слязат от борда и да продължат за Варна. В последствие двигателят на лодката се повредил, времето се влошило и те решили да отстранят двигателя, за да олекотят лодката. Тогава подали сигнал на тел. 112 за помощ, разказали турската гражданка и украинецът.

В ранните часове на 3 март граничният кораб акостирал в пристанището и чужденците са предадени на служители от ГПУ-Бургас. Извършен им е медицински преглед, който е установил, че състоянието им е добро.

В РД "Гранична полиция" – Бургас е получена информация от румънската гранична полиция, че моторният кораб GERDA S е подал сигнал за качени бедстващи лица на борда, които не са пожелали да пътуват за Румъния и в последствие са слезли от борда на кораба, като са се насочили към българския бряг.

Чужденците, установени при проведената спасителна операция, са представили на снимки на телефон документи за самоличност – лична карта на 45-годишна турска гражданка и снимка на паспорта на 43-годишен украински гражданин.

При проверка на данните на лицата в информационните системи граничните полицаи установили, че украинският гражданин има забрана за влизане и пребиваване на територията на Шенген, държава инициатор Гърция.

Двамата чужденци за задържани. След доклад до районната прокуратура е образувано досъдебно производство по чл. 279 от НК по описа на ГПУ-Бургас.

2025 © Варна е / снимка: МВР ГД "Гранична полиция"

Варна търси европари за модернизация на лодкостоянката под Аспарухов мост

Общината ще кандидатства с проект за внедряване на иновативни решения и екологични технологии, а основната цел е да се създаде по-благоприятна среда за разтоварване и да се гарантира по-висок стандарт в качеството, контрола и проследимостта на улова
Варна търси европари за модернизация на лодкостоянката под Аспарухов мост

Община Варна ще кандидатства с проект за подобряване на инфраструктурата и модернизация на лодкостоянка под Аспарухов мост. Комисията по европейски въпроси и международно сътрудничество към Общински съвет – Варна даде съгласието администрацията да подаде проектно предложение по процедура "Подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища, рибните борси, местата на разтоварване и лодкостоянките, с цел да се улесни разтоварването и съхранението на нежелания улов". Процедурата се финансира по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г.

Проектното предложение ще бъде изпълнено на територията на Южна промишлена зона, район "Аспарухово".

Територията, върху която ще се прилага инвестицията, е предоставена за управление на Община Варна.

Проектът включва цялостно подобрение на територията чрез внедряване на иновативни решения и екологични технологии. Основната цел е да се създаде по-благоприятна среда за разтоварване и да се гарантира по-висок стандарт в качеството, контрола и проследимостта на улова. Сред основните дейности са изграждането на съоръжения за събиране на риболовни уреди, излезли от употреба, както и на съоръжения за разделно събиране, съхранение и транспортиране на отпадъци от акваторията и от площадката на обекта.

Част от инвестиционното намерение е и инсталиране на фотоволтаични панели върху покривите на сградите за осигуряване на енергия от възобновяеми източници за собствено ползване. Ще бъдат изградени колонки за електрозахранване и водоснабдяване с възможност за индивидуално отчитане на консумацията. Освен това се предвижда осигуряване на специализирани помещения за съхранение на риболовен инвентар, включително на принадлежности, излезли от употреба, както и пасивно уловени отпадъци от морето. Други планирани дейности са подмяна на електрически, ВиК и ОВК инсталации, изграждане на рампа и санитарни възли, достъпни за хора с увреждания, както и цялостно облагородяване на зелените площи и подобрение на съществуващата инфраструктура.

Минималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ за инвестиции в съществуващи лодкостоянки е до 80 хил. лв., а максималният – до 1 млн. лв.

Безвъзмездното финансиране е в размер до 100 % от размера на одобрените и реално извършени инвестиционни разходи. Крайният срок за кандидатстване е 2 май 2025 година.

2025 © Варна е