Мобилно меню

Стартира военноморското учение "БРИЗ 2024"

В 28-ото издание на учението ще се включат военни кораби, летателни средства, безпилотни подводни апарати, водолазни групи и щабни офицери от Военноморските сили на България, Албания, Белгия, Великобритания, Грузия, Гърция, Италия, Латвия, Полша, Румъния, САЩ, Турция, Франция, както и представители на НАТО
Стартира военноморското учение "БРИЗ 2024"

От 4 до 14 юли 2024 година, Военноморските сили на Република България ще проведат националното военноморско учение "БРИЗ 2024" отворено за чуждестранно участие. Учението се провежда в териториалното море, прилежащата зона на Република България и в райони, които са обявени своевременно, съобщават от пресцентъра на ВМС.

В учението ще вземат участие военни кораби, летателни средства, безпилотни подводни апарати, водолазни групи и щабни офицери от Военноморските сили на България, Албания, Белгия, Великобритания, Грузия, Гърция, Италия, Латвия, Полша, Румъния, САЩ, Турция, Франция, Военноморското командване на НАТО, Командването за специални операции в Европа SOCEUR, Тренировъчен център на НАТО по морски възпиращи операции (NMIOTC), Център за изследване, изграждане и усъвършенстване на НАТО за противодействие и обезвреждане на морски мини, Щабния елемент за интеграция на силите на НАТО в България, щаба на отбраната (ЩО), Съвместното командване на силите (СКС), Сухопътни войски (СВ), Военновъздушните сили (ВВС), ВА "Г.С. Раковски", ВВМУ "Н. Й. Вапцаров", дирекция "Специални операции и борба с тероризма" – МВР (ДСОБТ-МВР) и представители на държавни ведомства, агенции и неправителствени организации.

Основната цел на учението е да се повиши оперативната съвместимост и взаимодействието между участващите в учението страни, чрез отработване на съвместни задачи и водене на широк спектър от бойни действия на море в операция в отговор на криза и ликвидиране на последствията от крупни аварии и инциденти.        

28-ото издание на учението през 2024 г. продължава традицията от предишните издания на проявата да се отработи междуведомственото сътрудничество и взаимодействието с неправителствени организации и частни компании в многонационална среда. В учението ще участват 4 министерства, 24 държавни организации, правителствени и неправителствени организации, доброволчески сдружения и частни компании.

За поредна година в учението ще се включи и Европейската агенция за морска безопасност (EMSA), която следи за прилагане на съответното законодателство, свързано с намаляването на риска от морски произшествия, замърсяването на морето от кораби и загубата на човешки живот в морето.

Планирането на учението е извършено под ръководството на командира на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, който е и общ ръководител на "БРИЗ 2024". Офицер, провеждащ учението и директор на учението е капитан І ранг Ваньо Мусински – началник на Щаба на Военноморските сили. Командир на многонационалното корабно оперативно съединение е флотилен адмирал Велко Велков – командир на Флотилия бойни и спомагателни кораби.

2024 © Варна е / снимки: ВМС - Варна

ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" с нов началник

В длъжност встъпи флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов, той наследи флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров, който е най-дълго управлявалият Морско училище началник – над 13 години
ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" с нов началник

Флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов официално встъпи в длъжност като началник на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров". На тържествен акт по сдаване и приемане на длъжността, той прие символите на командването от флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров, който поради навършване на пределна възраст премина в запаса.

Официалната церемония се проведе в присъствието на зам.-министъра на отбраната – Радостин Илиев, кмета на Варна – Благомир Коцев, областния управител – Андрияна Андреева, Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, ректори, началници на чуждестранни военни академии, адмирали, генерали, представители на фирми, организации и приятели на Училището.

Тържественият акт започна с предаване на бойното знаме от единия адмирал на другия, сабята – символ на властта, и флага на началника на ВВМУ. Церемонията продължи с преминаването на флотилен адмирал Медникаров под знамето за последен път, с което той приключи военната си служба.

Професор д.в.н. Медникаров е най-дълго управлявалият Морско училище началник – над 13 години.

Флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов досега бе заместник-началник по учебната и научната част.

2024 © Варна е / снимка: Пресцентър ВВМУ