Мобилно меню

Стартира военноморското учение "БРИЗ 2024"

В 28-ото издание на учението ще се включат военни кораби, летателни средства, безпилотни подводни апарати, водолазни групи и щабни офицери от Военноморските сили на България, Албания, Белгия, Великобритания, Грузия, Гърция, Италия, Латвия, Полша, Румъния, САЩ, Турция, Франция, както и представители на НАТО
Стартира военноморското учение "БРИЗ 2024"

От 4 до 14 юли 2024 година, Военноморските сили на Република България ще проведат националното военноморско учение "БРИЗ 2024" отворено за чуждестранно участие. Учението се провежда в териториалното море, прилежащата зона на Република България и в райони, които са обявени своевременно, съобщават от пресцентъра на ВМС.

В учението ще вземат участие военни кораби, летателни средства, безпилотни подводни апарати, водолазни групи и щабни офицери от Военноморските сили на България, Албания, Белгия, Великобритания, Грузия, Гърция, Италия, Латвия, Полша, Румъния, САЩ, Турция, Франция, Военноморското командване на НАТО, Командването за специални операции в Европа SOCEUR, Тренировъчен център на НАТО по морски възпиращи операции (NMIOTC), Център за изследване, изграждане и усъвършенстване на НАТО за противодействие и обезвреждане на морски мини, Щабния елемент за интеграция на силите на НАТО в България, щаба на отбраната (ЩО), Съвместното командване на силите (СКС), Сухопътни войски (СВ), Военновъздушните сили (ВВС), ВА "Г.С. Раковски", ВВМУ "Н. Й. Вапцаров", дирекция "Специални операции и борба с тероризма" – МВР (ДСОБТ-МВР) и представители на държавни ведомства, агенции и неправителствени организации.

Основната цел на учението е да се повиши оперативната съвместимост и взаимодействието между участващите в учението страни, чрез отработване на съвместни задачи и водене на широк спектър от бойни действия на море в операция в отговор на криза и ликвидиране на последствията от крупни аварии и инциденти.        

28-ото издание на учението през 2024 г. продължава традицията от предишните издания на проявата да се отработи междуведомственото сътрудничество и взаимодействието с неправителствени организации и частни компании в многонационална среда. В учението ще участват 4 министерства, 24 държавни организации, правителствени и неправителствени организации, доброволчески сдружения и частни компании.

За поредна година в учението ще се включи и Европейската агенция за морска безопасност (EMSA), която следи за прилагане на съответното законодателство, свързано с намаляването на риска от морски произшествия, замърсяването на морето от кораби и загубата на човешки живот в морето.

Планирането на учението е извършено под ръководството на командира на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, който е и общ ръководител на "БРИЗ 2024". Офицер, провеждащ учението и директор на учението е капитан І ранг Ваньо Мусински – началник на Щаба на Военноморските сили. Командир на многонационалното корабно оперативно съединение е флотилен адмирал Велко Велков – командир на Флотилия бойни и спомагателни кораби.

2024 © Варна е / снимки: ВМС - Варна

На церемония във Варна: България пое командването на Черноморската противоминна група

През следващите 6 месеца групата ще участва в две международни учения
На церемония във Варна: България пое командването на Черноморската противоминна група

България пое командването на Противоминната военноморска група в Черно море, в изпълнение на определения принцип за ротация, залегнал в меморандума за нейното създаване. Церемонията се състоя във Варна, по време на среща на комитета на противоминната група.

"По време на българското командване на противоминната група ще има две активации. Първата ще бъде през месец април, а втората през месец юни като и по време на двете групата ще вземе участие в международни учения", съобщи командирът на Военноморските ни сили контраадмирал Кирил Михайлов.

Комитетът на Военноморската противоминна група в Черно море, съставен от командирите на Военноморските сили на Република България контраадмирал Кирил Михайлов, на Република Румъния вицеадмирал Михай Панайт и на Република Турция адмирал Ерджумент Татлъоглу направи следното изявление:

"Военноморската противоминна група в Черно море е най-яркия пример за взаимен ангажимент между съюзните черноморски държави, за справяне с минната заплаха и осигуряване безопасността на морския трафик. Проведените активации под командването на Република Турция проправиха пътя на инициатива с голямо значение, ефекта от която отекна в световен мащаб и която трябва да продължим да развиваме за сигурността на Черно море. Натрупания опит от нашите военнослужещи, както и извлечените поуки досега, трябва да бъдат приложени по най-добрия начин в бъдещите дейности на Военноморската противоминна група, за да направят инициативата по-ефикасна и по-ефективна. Активациите на групата са огромна възможност за затвърждаване на съвместимостта и взаимодействието между нашите противоминни сили, както и на приятелството и взаимното доверие между нашите военноморски сили."

Досегашният командир на тактическото формирование на Противоминната военноморска група в Черно море флотилен адмирал Селчук Акаръ предаде знамето и почетната книга на групата на новия командир капитан І ранг Павлин Петков.

Заместник-министърът на отбраната Радостин Илиев поздрави участниците в церемонията и благодари за проявения до момента професионализъм в грижите за морската безопасност и сигурност в региона.

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС