Мобилно меню

Ученици от Варна и Добрич ще влязат в ролева игра за черноморските защитени зони

Участниците ще се включат в интерактивен урок за защитените зони по Северното Черноморие, като обучителните срещи ще се водят от еколози и специалисти по екологично образование
Ученици от Варна и Добрич ще влязат в ролева игра за черноморските защитени зони

Средни училища от Варна и Добрич са поканени да се включат с техни възпитаници в интерактивен урок и ролева игра за защитените зони по Северното Черноморие. Обучителните срещи ще се водят от еколози и специалисти по екологично образование от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие. Целта е чрез ресурсите на неформалното образование да бъдат генерирани идеи за устойчиво ползване и икономическо развитие на влажните зони. Младежите ще се запознаят със спецификата и режимите за опазване на този тип райони, с екологичните проблеми, които съпътстват съвременното им стопанисване, както и с професиите и занаятите, които са се развивали в миналото и днес по тези места. Те ще влязат в ролята на заинтересованите страни от развитието на защитените територии – местни власти, бизнес, местни жители, еколози.

Целта е да дадат предложения за развитие на териториите, които едновременно да опазват природните ресурси и да са в техен и в интерес на местните общности.

Заявки за участие на училища може да се направят на страницата на Обществен център за околна среда и устойчиво развитие и на info@ecovarna.info.

Обученията се провеждат по проект „Непознатият рай“, който се осъществява, благодарение на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България „Ти и Lidl за нашето утре“, в партньорство с фондация „Работилница за граждански инициативи“ и Български дарителски форум.

В рамките на проекта беше проведен четиридневен палатков лагер в с. Езерец, община Шабла, в края на август. 15 младежи и специалисти, занимаващи се с образование, екология и архитектура се запознаха на живо със защитената зона „Шабленско-Езерецко езеро“ и с възможностите за устойчиви туризъм в този тип райони. В края на обучението те изработиха макет с дизайн на територията след 20 години, интегриращ защитените зони с икономическото и социално развитие на района.

По проекта са заснети и три късометражни филма за живота около „Езеро Дуранкулак“, защитените местности Казашко и Ятата. Предстои да бъдат монтирани и кадрите от „Шабла-Езерец“. Последната лента ще предаде емоцията от палатковия лагер – обучение на младежите в с. Езерец, като представи устойчивите практики за икономическо развитие на тези райони.

Филмите могат да бъдат гледани свободно в Youtube канала на Ecovarna.

„Макар да покриват едва около 6% от Земята, влажните зони са едни от най-богатите екосистеми по отношение на видово разнообразие.

2/3 от рибата в световен мащаб прекарва поне част от живота си в тях.

Тези територии абсорбират милиони тонове въглерод всяка година и така намаляват ефекта от глобалното затопляне“, припомня Илиян Илиев от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие.

2024 © Варна е / снимки: Обществен център за околна среда и устойчиво развитие

За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В събитието "Глобален компас" през септември, ще се включат представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави
За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В началото на месец септември Варна отново ще бъде домакин на Международния морски форум "Глобален компас". Интерес вече са заявили представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави. Това стана ясно по време на среща на кмета Благомир Коцев с  к.д.п. Станислав Стоянов – председател на Българската асоциация на морските капитани, която е организатор на събитието.

Това ще бъде четвъртото издание на форума в България, като през 2024 г. той се проведе за първи път във Варна под мотото "Да плаваме към устойчиво бъдеще". Събитието даде възможност за създаване на ползотворни контакти между участниците и лидерите в морската индустрия.

Тази година форумът "Глобален компас" отново ще срещне международните морски специалисти, мениджърите в морския бизнес с представители на академичната общност и изследователските институти в България. Тя ще последва годишната среща на всички морски асоциации в Европа през месец май в Лисабон, Португалия и има за цел да продължи да утвърждава България и частност Варна като лидер в сферата на морското дело, сподели кап. Стоянов.

На срещата в Община Варна присъства и к.д.п. Ивайло Пасков  - председател на УС на Фондация "Морски съдби". Той потърси подкрепата на Община Варна за издигането на Паметника на моряка в  атракционната зона на "Пристанище Варна-Изток" (района на Морска гара).

Проектът е на повече от 15 години, като идеята на авторите е била 10-метровият монумент да се издигне в близост до Фестивалния и конгресен център и входа на Морската градина. Досега това не е реализирано именно заради липсата на консенсус относно мястото.

Паметникът включва фигура на моряк, поставена върху стилизиран нос на кораб. Проектът предвижда край него да бъдат поставени 6 гранитни плочи със знаци, символизиращи основните морските професии – корабоплаване, пристанищна дейност, корабостроене, морско инженерство, водолазна дейност и рибарство. Композицията е замислена така, че фигурата на моряка трябва да е разположена нависоко и да се гледа отдолу нагоре, обясни кап. Пасков. По думите му на този етап са проведени множество срещи с архитекти, проектанти, урбанисти, както и с ръководствата на Пристанище Варна. През миналата година проектът е внесен за разглеждане и одобрение от общинската Комисия за естетизация на градската среда, чиито членове също следва да се произнесат относно новото предложение за разполагане на паметника.

2025 © Варна е