Ученици от Варна и Добрич ще влязат в ролева игра за черноморските защитени зони
Средни училища от Варна и Добрич са поканени да се включат с техни възпитаници в интерактивен урок и ролева игра за защитените зони по Северното Черноморие. Обучителните срещи ще се водят от еколози и специалисти по екологично образование от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие. Целта е чрез ресурсите на неформалното образование да бъдат генерирани идеи за устойчиво ползване и икономическо развитие на влажните зони. Младежите ще се запознаят със спецификата и режимите за опазване на този тип райони, с екологичните проблеми, които съпътстват съвременното им стопанисване, както и с професиите и занаятите, които са се развивали в миналото и днес по тези места. Те ще влязат в ролята на заинтересованите страни от развитието на защитените територии – местни власти, бизнес, местни жители, еколози.
Целта е да дадат предложения за развитие на териториите, които едновременно да опазват природните ресурси и да са в техен и в интерес на местните общности.
Заявки за участие на училища може да се направят на страницата на Обществен център за околна среда и устойчиво развитие и на info@ecovarna.info.
Обученията се провеждат по проект „Непознатият рай“, който се осъществява, благодарение на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България „Ти и Lidl за нашето утре“, в партньорство с фондация „Работилница за граждански инициативи“ и Български дарителски форум.
В рамките на проекта беше проведен четиридневен палатков лагер в с. Езерец, община Шабла, в края на август. 15 младежи и специалисти, занимаващи се с образование, екология и архитектура се запознаха на живо със защитената зона „Шабленско-Езерецко езеро“ и с възможностите за устойчиви туризъм в този тип райони. В края на обучението те изработиха макет с дизайн на територията след 20 години, интегриращ защитените зони с икономическото и социално развитие на района.
По проекта са заснети и три късометражни филма за живота около „Езеро Дуранкулак“, защитените местности Казашко и Ятата. Предстои да бъдат монтирани и кадрите от „Шабла-Езерец“. Последната лента ще предаде емоцията от палатковия лагер – обучение на младежите в с. Езерец, като представи устойчивите практики за икономическо развитие на тези райони.
Филмите могат да бъдат гледани свободно в Youtube канала на Ecovarna.
„Макар да покриват едва около 6% от Земята, влажните зони са едни от най-богатите екосистеми по отношение на видово разнообразие.
2/3 от рибата в световен мащаб прекарва поне част от живота си в тях.
Тези територии абсорбират милиони тонове въглерод всяка година и така намаляват ефекта от глобалното затопляне“, припомня Илиян Илиев от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие.