Мобилно меню

Ученици от Варна и Добрич ще влязат в ролева игра за черноморските защитени зони

Участниците ще се включат в интерактивен урок за защитените зони по Северното Черноморие, като обучителните срещи ще се водят от еколози и специалисти по екологично образование
Ученици от Варна и Добрич ще влязат в ролева игра за черноморските защитени зони

Средни училища от Варна и Добрич са поканени да се включат с техни възпитаници в интерактивен урок и ролева игра за защитените зони по Северното Черноморие. Обучителните срещи ще се водят от еколози и специалисти по екологично образование от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие. Целта е чрез ресурсите на неформалното образование да бъдат генерирани идеи за устойчиво ползване и икономическо развитие на влажните зони. Младежите ще се запознаят със спецификата и режимите за опазване на този тип райони, с екологичните проблеми, които съпътстват съвременното им стопанисване, както и с професиите и занаятите, които са се развивали в миналото и днес по тези места. Те ще влязат в ролята на заинтересованите страни от развитието на защитените територии – местни власти, бизнес, местни жители, еколози.

Целта е да дадат предложения за развитие на териториите, които едновременно да опазват природните ресурси и да са в техен и в интерес на местните общности.

Заявки за участие на училища може да се направят на страницата на Обществен център за околна среда и устойчиво развитие и на info@ecovarna.info.

Обученията се провеждат по проект „Непознатият рай“, който се осъществява, благодарение на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България „Ти и Lidl за нашето утре“, в партньорство с фондация „Работилница за граждански инициативи“ и Български дарителски форум.

В рамките на проекта беше проведен четиридневен палатков лагер в с. Езерец, община Шабла, в края на август. 15 младежи и специалисти, занимаващи се с образование, екология и архитектура се запознаха на живо със защитената зона „Шабленско-Езерецко езеро“ и с възможностите за устойчиви туризъм в този тип райони. В края на обучението те изработиха макет с дизайн на територията след 20 години, интегриращ защитените зони с икономическото и социално развитие на района.

По проекта са заснети и три късометражни филма за живота около „Езеро Дуранкулак“, защитените местности Казашко и Ятата. Предстои да бъдат монтирани и кадрите от „Шабла-Езерец“. Последната лента ще предаде емоцията от палатковия лагер – обучение на младежите в с. Езерец, като представи устойчивите практики за икономическо развитие на тези райони.

Филмите могат да бъдат гледани свободно в Youtube канала на Ecovarna.

„Макар да покриват едва около 6% от Земята, влажните зони са едни от най-богатите екосистеми по отношение на видово разнообразие.

2/3 от рибата в световен мащаб прекарва поне част от живота си в тях.

Тези територии абсорбират милиони тонове въглерод всяка година и така намаляват ефекта от глобалното затопляне“, припомня Илиян Илиев от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие.

2024 © Варна е / снимки: Обществен център за околна среда и устойчиво развитие

Демонстрираха водно спасяване на плажове край Варна

Инициативите в курортите Златни пясъци и Св. Св. Константин и Елена са част от проявите в Седмицата на водното спасяване
Демонстрираха водно спасяване на плажове край Варна

Демонстрации по водно спасяване се проведоха край Варна. Това стана пред погледа на стотици плажуващи в курортите "Златни пясъци" и "Св. Св. Константин и Елена".

В първия случай служители с дългогодишен стаж в морето демонстрираха техника за спасяване на давещ се със спасително въже и приложиха първа долекарска помощ. След това специализиран медицински екип пое грижата за пострадалия. 

На плажа в к.к. "Св. Св. Константин и Елена" водните спасители демонстрираха акция по оказване на помощ на давещ се със спасителен буй. Плажуващите се увериха, че за тяхната безопасност се грижат добре подготвени водни спасители.

Демонстрациите бяха част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст - Варна.

Припомняме, че събитията стартираха с надпреварата "Млад спасител", в която се включиха 79 участници. Те се съревноваваха в няколко дисциплини, сред които плуване в открити води с дължина 200/400 метра, игра с плажни флагове, спринтова щафета 4х90 м и правене на морски възли.

В седмицата на спасяването организаторите припомнят и правилата за безопасност във водата, с които е добре всеки да бъде запознат:

Трите основни причини за удавянията са:

  • Непознаването на опасностите при къпане и плуване;
  • Неумението да се излезе от опасни ситуации, възникнали във водата;
  • Незнанието да се помогне на човек, който се дави.

Водоспасителната служба ви съветва:

Водата е част от нашия живот. Животът на всички и на всичко зависи от нея. Необходимо е да се научим да я ценим и уважаваме. Но така също е необходимо да се научим и безопасно да контактуваме с нея.

За да бъдат вашите емоции край водата приятни, Водноспасителната служба (ВСС) към Българския Червен кръст ви препоръчва някои елементарни правила:

  • Научете се да плувате – това е най-добрата профилактика срещу удавяне;
  • Къпането и плуването да става само в охранявани водоеми и да се спазват указанията на спасителите и флаговата сигнализация;
  • Не трябва да се влиза във водата поне час и половина-два след хранене или след употреба на алкохол или опиати;
  • Хората, които не са уверени в плувните си възможности, не трябва да се предоверяват на надуваеми предмети;
  • Децата не трябва да се оставят без контрол;
  • Дъвченето на дъвка при плуване и къпане е изключително опасен навик;
  • Ако сте около водата и на открито, предпазвайте кожата си от изгаряне със слънцезащитен крем;
  • Ако се съобразяваме с тези правила, значително ще намалим риска и ще избегнем нежеланите инциденти по време на къпане, плуване или игра във водата.

ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ

За да бъде ваканцията ви спокойна, Водноспасителната служба към Български Червен кръст Ви препоръчва:

  • Преди да тръгнете на почивка край морето или вътрешните водоеми на страната консултирайте се с Вашия личен лекар;
  • Къпете се и плувайте само в охраняеми от Водноспасителната служба плажове;
  • Спазвайте Водноспасителната сигнализация и указанията на спасителите;
  • Научете децата си да плуват. Най–добрата профилактика срещу удавянето е умението да се плува;
  • Никога не плувайте навътре в морето сами.
2025 © Варна е / снимки: БЧК