Мобилно меню

Уловът на калкан е забранен до средата на юни

До 15 май 2023 г. е забранен и уловът на попчета във водите на Черно море
Уловът на калкан е забранен до средата на юни
527

От днес - 15 април 2023 г., със заповед на министъра на земеделието Явор Гечев, влиза в сила забраната за улов на риба и други водни организми през размножителния им период. Тя ще важи за териториите на Черно море, река Дунав и вътрешните водни обекти. Забраната се въвежда поетапно за различните местообитания и видове риба.

От 15 април до 15 юни 2023 г. уловът на калкан в Черно море е забранен. По време на размножителния му период се забранява всякаква риболовна дейност, включително трансбордиране, задържане на борда, разтоварване на брега и първа продажба.

От 1 до 30 май 2023 г. се забранява уловът на карагьоз (дунавска скумрия) в българския участък на река Дунав.

В периода от 15 април до 15 май 2023 г. е забранен и уловът на попчета във водите на Черно море с мрежени риболовни уреди, с изключение на даляните, в акваториите на пристанищата и буните с отдалеченост 1 км от бреговата линия.

От 15 април до 31 май е в сила забраната за улов на пролетно-лятно размножаващите се риби в рибностопанските обекти, намиращи се до 500 м надморска височина, а за рибностопанските обекти, намиращи се от 500 до 1500 м надморска височина, забраната ще важи за периода от 1 май до 15 юни.

За целия период на забраната няма да се допуска използването на едностенни мрежи, с размер на окото по-малък от 36 мм във водите на р. Дунав, дънни хрилни мрежи, с размер на окото по-малък от 400 мм във водите на Черно море и мрежени риболовни уреди, с размер на окото по-малък от 22 мм във водите на Черно море.

По време на действието на забраната ще има водни обекти на територията на страната, в които любителският риболов ще бъде разрешен. Те са описани подробно в заповедта на министъра.

Инспекторите на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) и тази година ще следят стриктно за спазването на забраната.

2023 © Варна е

Спасиха туркиня и украинец, опитали с гумена лодка да достигнат до Варна

Украинският гражданин има забрана за влизане и пребиваване на територията на Шенген
Спасиха туркиня и украинец, опитали с гумена лодка да достигнат до Варна

Сигнал за бедстваща лодка с две лица на борда на около 13 морски мили източно от Маслен нос е подаден в Граничното полицейско управление в Царево на 2 март, около 20:45 часа. Незабавно е създадена организация и е насочен дежурният граничен полицейският кораб „Обзор“, който да обследва района и при нужда да участва в спасителни действия.

В  близост до посоченото място се намирал и риболовен кораб, от когото чрез Локалния координационен център в Созопол е потърсено съдействие за извършване на оглед, съобщават от Гранична полиция.  

На около 12 морски мили източно от брега двата кораба установяват гумена лодка с мъж и жена на борда.

Те са качени първо на риболовния кораб, който е бил по-близо, а след това - на борда на граничния кораб, който се насочва към пристанището в Бургас.

От проведената първоначална беседа с двамата бедстващи, граничните полицаи установили, че са украински гражданин и турска гражданка.

По техни думи, преди три дни те тръгнали от Одеса с намерение да стигнат до Варна.

На 02.03.2025г. около обяд са потърсили помощ от м/к GERDA S и са се качили на борда на кораба. Получили са вода от екипажа, но когато са разбрали, че корабът няма да посети българско пристанище и пътува за Румъния, решили да слязат от борда и да продължат за Варна. В последствие двигателят на лодката се повредил, времето се влошило и те решили да отстранят двигателя, за да олекотят лодката. Тогава подали сигнал на тел. 112 за помощ, разказали турската гражданка и украинецът.

В ранните часове на 3 март граничният кораб акостирал в пристанището и чужденците са предадени на служители от ГПУ-Бургас. Извършен им е медицински преглед, който е установил, че състоянието им е добро.

В РД "Гранична полиция" – Бургас е получена информация от румънската гранична полиция, че моторният кораб GERDA S е подал сигнал за качени бедстващи лица на борда, които не са пожелали да пътуват за Румъния и в последствие са слезли от борда на кораба, като са се насочили към българския бряг.

Чужденците, установени при проведената спасителна операция, са представили на снимки на телефон документи за самоличност – лична карта на 45-годишна турска гражданка и снимка на паспорта на 43-годишен украински гражданин.

При проверка на данните на лицата в информационните системи граничните полицаи установили, че украинският гражданин има забрана за влизане и пребиваване на територията на Шенген, държава инициатор Гърция.

Двамата чужденци за задържани. След доклад до районната прокуратура е образувано досъдебно производство по чл. 279 от НК по описа на ГПУ-Бургас.

2025 © Варна е / снимка: МВР ГД "Гранична полиция"