Високи умения за реакция при кризи демонстрираха при военноморското учение "БРИЗ 2024"
Предварителен анализ на националното военноморско учение с международно участие "БРИЗ 2024" бе проведен по време на заключителната конференция, с която по традиция всяка година приключва учението.
Командирът на Военноморските ни сили контраадмирал Кирил Михайлов подчерта важността на проведеното учение за повишаване на оперативната съвместимост и взаимодействието на участващите в "БРИЗ 2024" страни, чрез отработване на съвместни задачи и водене на широк спектър от бойни действия на море в операция за осигуряване на морската сигурност в региона. Той запозна командирите на групи и съединения с високата оценка дадена от президента на Република България и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев, който присъства на Деня за високопоставени гости, който също е традиционен за военноморското учение БРИЗ. Радев наблюдава демонстрациите на море от борда на фрегатата "Дръзки".
"Започналите процеси на модернизация във Военноморските сили трябва да се ускорят и да се осигурят повече средства за това. Личният състав показва способности да се справи с всякакви ситуации, но заслужава още по-съвременна техника и по-добри условия", заяви президентът Радев.
Държавният глава посочи, че ролята на Черно море като пресечна точка на геополитически, икономически и енергийни интереси непрекъснато расте и страната ни следва да отстоява националните си интереси и позиции на морска държава. "България трябва да разполага с надеждни и съвременни Военноморски сили, както и изградена система на взаимодействие с всички правителствени и неправителствени организации и с местната власт", подчерта той.
Държавният глава оцени високо уменията за реагиране при кризи от различен характер, взаимодействието между отделните екипажи, повишената оперативна съвместимост и съвременните техники, тактики и процедури, демонстрирани по време на учението. Президентът изказа благодарност за това на личния състав и ръководството на Военноморските сили, на участниците от различните родове войски и видове въоръжени сили, както и на правителствените и неправителствените организации, включени в "Бриз-2024".
"За пореден път българските военни моряци показаха висок професионализъм и демонстрираха своите способности", подчерта командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов.
По отношение подготовката на противоминната група, контраадмирал Кирил Михайлов изрази задоволство, че тя е имала възможност да се готви и тренира уменията си по време на учението "БРИЗ 2024". Той изказа специална благодарност на представителите на Военноморските сили на Белгия, Италия и Франция за тяхната подкрепа за действията на противоминната група по време на морската фаза на учението.
В рамките на учението бяха демонстрирани още умения при овладяване на пожар на борда на търговски кораб и преодолявне на евентуалните последствия от подобен инцидент, медицинска консултация и евакуация, операция по спасяване на бедстващи хора на море и борба с нефтен разлив, действия при кризи от невоенен характер, в които участват и граждански структури. Военният ни флот демонстрира бойните си възможности, свъзани с отразяване на асиметрични атаки и защита от морски дистанционно управляеми системи, овладяване на кораб, превзет от терористи, отразяване на атаки от въздушен противник, подриваване на плаваща морска мина, артилерийска стрелба по въздушна цел, стрелба с ПЗРК (преносим зенитно-ракетен комплекс) по въздушна цел. В демонстрацията за овладяване на кораб, превзет от терористи, уменията си показаха бойните плувци от групата морски специални сили на ВМС, единственото в Българската армия формирование, в което военнослужещите се подготвят да изпълняват специални задачи по вода, под вода, във въздуха и на сушата.
Пълен анализ на проведеното учение "БРИЗ 2024" ще бъде направен на по-късен етап. Припомняме, че в учението тази година се включиха 23 бойни и спомагателни кораби и катери, три самолета, два вертолета и 2330 военнослужещи от военноморските сили на 12 държави - от България, Белгия, Великобритания, Грузия, Гърция, Италия, Латвия, Полша, Румъния, САЩ, Турция, Франция, както и от Обединеното морско командване на НАТО (MARCOM), Противоминната военноморска група в Черно море (MCM Black Sea), Центъра на НАТО за противоминни операции (NMW COE), Щабния елемент за интегриране на силите на НАТО в България (NFIU) и Тренировъчния център на НАТО по морски възпиращи операции (NMIOTC).
Командирът на ВМС Кирил Михайлов изрази готовността на Военноморските сили на Република България за провеждане на следващия формат през 2025 година.