Мобилно меню

Високи умения за реакция при кризи демонстрираха при военноморското учение "БРИЗ 2024"

Командирът на Военноморските ни сили контраадмирал Кирил Михайлов подчерта важността на проведеното учение за повишаване на оперативната съвместимост и взаимодействието на участващите страни
Високи умения за реакция при кризи демонстрираха при военноморското учение "БРИЗ 2024"

Предварителен анализ на националното военноморско учение с международно участие "БРИЗ 2024" бе проведен по време на заключителната конференция, с която по традиция всяка година приключва учението.

Командирът на Военноморските ни сили контраадмирал Кирил Михайлов подчерта важността на проведеното учение за повишаване на оперативната съвместимост и взаимодействието на участващите в "БРИЗ 2024" страни, чрез отработване на съвместни задачи и водене на широк спектър от бойни действия на море в операция за осигуряване на морската сигурност в региона. Той запозна командирите на групи и съединения с високата оценка дадена от президента на Република България и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев, който присъства на Деня за високопоставени гости, който също е традиционен за военноморското учение БРИЗ. Радев наблюдава демонстрациите на море от борда на фрегатата "Дръзки".

"Започналите процеси на модернизация във Военноморските сили трябва да се ускорят и да се осигурят повече средства за това. Личният състав показва способности да се справи с всякакви ситуации, но заслужава още по-съвременна техника и по-добри условия", заяви президентът Радев.

Държавният глава посочи, че ролята на Черно море като пресечна точка на геополитически, икономически и енергийни интереси непрекъснато расте и страната ни следва да отстоява националните си интереси и позиции на морска държава. "България трябва да разполага с надеждни и съвременни Военноморски сили, както и изградена система на взаимодействие с всички правителствени и неправителствени организации и с местната власт", подчерта той.

Държавният глава оцени високо уменията за реагиране при кризи от различен характер, взаимодействието между отделните екипажи, повишената оперативна съвместимост и съвременните техники, тактики и процедури, демонстрирани по време на учението. Президентът изказа благодарност за това на личния състав и ръководството на Военноморските сили, на участниците от различните родове войски и видове въоръжени сили, както и на правителствените и неправителствените организации, включени в "Бриз-2024".  

"За пореден път българските военни моряци показаха висок професионализъм и демонстрираха своите способности", подчерта командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов.

По отношение подготовката на противоминната група, контраадмирал Кирил Михайлов изрази задоволство, че тя е имала възможност да се готви и тренира уменията си по време на учението "БРИЗ 2024". Той изказа специална благодарност на представителите на Военноморските сили на Белгия, Италия и Франция за тяхната подкрепа за действията на противоминната група по време на морската фаза на учението.

В рамките на учението бяха демонстрирани още умения при овладяване на пожар на борда на търговски кораб и преодолявне на евентуалните последствия от подобен инцидент, медицинска консултация и евакуация, операция по спасяване на бедстващи хора на море и борба с нефтен разлив, действия при кризи от невоенен характер, в които участват и граждански структури. Военният ни флот демонстрира бойните си възможности, свъзани с отразяване на асиметрични атаки и защита от морски дистанционно управляеми системи, овладяване на кораб, превзет от терористи, отразяване на атаки от въздушен противник, подриваване на плаваща морска мина, артилерийска стрелба по въздушна цел, стрелба с ПЗРК (преносим зенитно-ракетен комплекс) по въздушна цел. В демонстрацията за овладяване на кораб, превзет от терористи, уменията си показаха бойните плувци от групата морски специални сили на ВМС, единственото в Българската армия формирование, в което военнослужещите се подготвят да изпълняват специални задачи по вода, под вода, във въздуха и на сушата.

Пълен анализ на проведеното учение "БРИЗ 2024" ще бъде направен на по-късен етап. Припомняме, че в учението тази година се включиха 23 бойни и спомагателни кораби и катери, три самолета, два вертолета и 2330 военнослужещи от военноморските сили на 12 държави - от България, Белгия, Великобритания, Грузия, Гърция, Италия, Латвия, Полша, Румъния, САЩ, Турция, Франция, както и от Обединеното морско командване на НАТО (MARCOM), Противоминната военноморска група в Черно море (MCM Black Sea), Центъра на НАТО за противоминни операции (NMW COE), Щабния елемент за интегриране на силите на НАТО в България (NFIU) и Тренировъчния център на НАТО по морски възпиращи операции (NMIOTC).

Командирът на ВМС Кирил Михайлов изрази готовността на Военноморските сили на Република България за провеждане на следващия формат през 2025 година.

2024 © Варна е / снимки: ВМС - Варна

За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В събитието "Глобален компас" през септември, ще се включат представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави
За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В началото на месец септември Варна отново ще бъде домакин на Международния морски форум "Глобален компас". Интерес вече са заявили представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави. Това стана ясно по време на среща на кмета Благомир Коцев с  к.д.п. Станислав Стоянов – председател на Българската асоциация на морските капитани, която е организатор на събитието.

Това ще бъде четвъртото издание на форума в България, като през 2024 г. той се проведе за първи път във Варна под мотото "Да плаваме към устойчиво бъдеще". Събитието даде възможност за създаване на ползотворни контакти между участниците и лидерите в морската индустрия.

Тази година форумът "Глобален компас" отново ще срещне международните морски специалисти, мениджърите в морския бизнес с представители на академичната общност и изследователските институти в България. Тя ще последва годишната среща на всички морски асоциации в Европа през месец май в Лисабон, Португалия и има за цел да продължи да утвърждава България и частност Варна като лидер в сферата на морското дело, сподели кап. Стоянов.

На срещата в Община Варна присъства и к.д.п. Ивайло Пасков  - председател на УС на Фондация "Морски съдби". Той потърси подкрепата на Община Варна за издигането на Паметника на моряка в  атракционната зона на "Пристанище Варна-Изток" (района на Морска гара).

Проектът е на повече от 15 години, като идеята на авторите е била 10-метровият монумент да се издигне в близост до Фестивалния и конгресен център и входа на Морската градина. Досега това не е реализирано именно заради липсата на консенсус относно мястото.

Паметникът включва фигура на моряк, поставена върху стилизиран нос на кораб. Проектът предвижда край него да бъдат поставени 6 гранитни плочи със знаци, символизиращи основните морските професии – корабоплаване, пристанищна дейност, корабостроене, морско инженерство, водолазна дейност и рибарство. Композицията е замислена така, че фигурата на моряка трябва да е разположена нависоко и да се гледа отдолу нагоре, обясни кап. Пасков. По думите му на този етап са проведени множество срещи с архитекти, проектанти, урбанисти, както и с ръководствата на Пристанище Варна. През миналата година проектът е внесен за разглеждане и одобрение от общинската Комисия за естетизация на градската среда, чиито членове също следва да се произнесат относно новото предложение за разполагане на паметника.

2025 © Варна е