Мобилно меню

Водолази от ВМС се включиха в учение в Италия

Отработени са възможностите за използване на морски сили за специални операции на НАТО в плитководни райони и надводно положение
Водолази от ВМС се включиха в учение в Италия

От 11 до 15 ноември 2024 г. бойни водолази от Военноморските сили на Република България участваха в експерименталното учение на морските специални сили на НАТО "BOLD MACHINA 2024" (BOMA24), което се проведе в Ла Специя, Италия, съобщават от пресцентъра на ВМС.

Организатор на съюзническото мероприятие беше Командването за специални операции на НАТО (SOFCOM), а домакини бяха италианските ССО на ВМС (COMSUBIN) и Центъра на НАТО за морски проучвания и експерименти (NATO CMRE).

Целта на учението беше развитието на култура на иновации, свързани с предизвикателствата и възможностите, породени от технологичния прогрес в сферата.

Задачите на учението обхващаха провеждането на оперативен експеримент, тестове и отработване използването на морски сили за специални операции на НАТО в плитководни райони и надводно положение, при преодоляване на системите за охрана и отбрана на пристанища и критична подводна инфраструктура.

Използвани бяха различни апарати с отворена и закрита схема на дишане, както и подводни средства за придвижване.

В основата на концепцията на учението е залегнало управлението на сигнатурата на бойния водолаз в подводно положение, като се включва и измерването на акустичен профил, термален профил, магнитен профил и други специфични характеристики, уточняват от ВМС.

В учението взеха участие както военнослужещи от морските специални сили на страни-членки на Алианса и техни партньори, така и представители на академични общности и фирми, които произвеждат необходимото за техните действия оборудване.

2024 © Варна е / снимки: NATO Allied SOF Command, ВМС

На 6 декември: Военноморският музей във Варна открива традиционната си годишна изложба

В експозицията "Многото пътеки към морската история" ще бъдат представени дарените през 2024 г. експонати
На 6 декември: Военноморският музей във Варна открива традиционната си годишна изложба

На 6 декември (петък) от 11 часа във Военноморския музей във Варна ще бъде открита традиционната годишна изложба "Многото пътеки към морската история". В нея ще бъдат представени най-новите експонати, постъпили във фонда на Музея през 2024 година. Сред тях е единствената запазена част от първия български водосамолет, проектиран от  Атанас Григоров през 1923 – 1924 г. – витлото, съхранено и предадено на Музея от наследниците на конструктора. 

Ценителите на изкуството ще бъдат изкушени да погледнат през погледа на френския художник и военен кореспондент илюстратор Дюран Браже, пренасяйки се в сюжета на неговата литография на Каварненския залив по време на Кримската война (1853 – 1856). 

Любителите на подводната археология и разкриването на морските тайни ще се натъкнат на истинска находка от морското дъно – детайл от корпуса на плавателен съд от ХIX век

Част от изложбата са и свидетелства от по-новата история: картичка, изпратена лично от кап. Георги Георгиев като поздрав от водите на Северния Атлантик и залива Брентън по време на околосветското му плаване с яхтата "Кор Кароли", както и моряшкият паспорт на може би единствения български гражданин, за когото се знае, че е роден на кораб. След любопитните артефакти са още стари риболовни принадлежности, моряшко униформено облекло, отличия, флагове, фотоси и документи.

2024 © Варна е