Мобилно меню

Връчиха отличията за принос към морската индустрия за 2022-ра

Чрез призовете Българската морска камара цели да стимулира развитието на корабостроенето, корабоплаването, кораборемонта, пристанищата, морското образование и наука
Връчиха отличията за принос към морската индустрия за 2022-ра

Българската морска камара връчи традиционните си награди "Св. Никола" за изявен принос в морската индустрия през 2022 година. Целта им е да бъде стимулирано развитието на морското стопанство в областта на корабостроенето, корабоплаването, кораборемонта, пристанищата, морското образование и наука. Церемонията по традиция бе проведена на Никулден по стар стил - 19 декември, а тържеството уважи кметът на Варна Иван Портних.

"Изпращаме една нелека година, изправени пред последствията на икономическата и политическата кризи, в условията на нестабилно международно положение. Затова искам да Ви поздравя за усилията, които полагате и се справяте с тези предизвикателства. Добър пример в това отношение е МТГ Делфин, където преди дни започна строителството на втория нов патрулен кораб на ВМС. Надявам, че тази тенденция ще продължи за всички Вас! Важно е инфраструктурни проекти на Варна да продължат - и АМ "Хемус", и АМ "Черно море", изграждането на връзки между с магистрали и пристанищата, индустриалната зона. Всички очакваме стабилност и разум в управлението на държавата, за да продължим да си вършим работата", обърна се към участниците в срещата кметът. Той пожела мирна, здрава и успешна нова година за всички.

Наградите бяха връчени от Александър Калчев, председател на УС на БМК. В категорията „Големи предприятия" наградата бе присъдена на „Булмаркет ДМ", в раздел „Средни предприятия" бе отличена на фирма „Хеленика", а в категорията „Малки и микропредприятия" призът получи „Рем мениджмънт". С наградата за образование и наука бе удостоен Институтът по рибни ресурси с Аквариум във Варна.

2022 © Варна е

Приключи петата активация на Противоминната група в Черно море

Българските военни моряци доказаха, че достойно стоят в общия строй на НАТО, изтъкна командирът на флота контраадмирал Кирил Михайлов 
Приключи петата активация на Противоминната група в Черно море

На 26 юни 2025 г. приключи втората активация на Противоминната група в Черно море (MCM BLACK SEA) за годината, която отново беше под командването на България.

Групата бе създадена на 01 юли 2024 г. в изпълнение на Меморандума за разбирателство между правителствата на Република България, Република Румъния и Република Турция. 

Командир на тактическото формирование по време на настоящата активация беше капитан I ранг Павлин Петков, а на тактическата група, в която участваха спомагателен кораб "Капитан I ранг Димитър Добрев" и минен ловец "Струма" от състава на ВМС на Република България, минен ловец "Гигулеску" от състава на ВМС на Република Румъния и минен ловец "Акчакоча" от състава на ВМС на Република Турция - капитан I ранг Лъчезар Иванов от българските Военноморски сили.

Групата започна своята активация на 11 юни 2025 година в Бургас и завърши на 26 юни в Истанбул, Турция.

По време на активацията групата се включи в учението "EP MCM DIVE-25".  Продължи интегрирането на силите и обмена на опит за подобряване на оперативната съвместимост, което допринася за повишаването на морската ситуационна осведоменост на НАТО в Черно море.

За дните на море корабите от групата изминаха 716 морски мили, като по време на тези плавания екипажите водеха противоминно наблюдение общо в рамките на 205 часа и бяха обследвани за наличие на плаващи мини около 13 000 квадратни километра.

По време на церемонията по посрещането на корабите, участващи в Противоминната група, която се състоя във Военноморска база Варна, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов изрази високата си оценка за действията на групата под българско командване. Той изказа искрената си благодарност на командването на групата, командирите на кораби и екипажите, които положиха максимални усилия за успешния завършек на тази активация. 

Работейки за подобряване нивото на готовност за противодействие на минната заплаха в Черно море, противоминната група даде своя значим принос за повишаване на способностите и оперативната съвместимост на съюзническите Военноморски сили. Демонстрирайки отлично сътрудничество и координация, екипажите на корабите допринесоха за повишаване на сигурноста и безопастноста на корабоплаването в Черно море.

"С вашите действия на море, с цялостната дейност на противоминната група, вие доказахте, че българските военни моряци достойно стоят в общия строй на НАТО и че с нашите съюзници в региона, както и с помощта на държавите, подкрепили активацията, ние сме в състояние да се справим със заплахата от плаващи мини в Черно море. Бъдещите задачи пред нас няма да са по-леки, но съвместната ни работа в тези действия подобряват нашата комуникация, дават ни възможност да се учим от опита на съюзниците и да споделяме своя опит", каза в заключение контраадмирал Михайлов. 

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС