Мобилно меню

Във Варна почетоха паметта на флотски герой, загинал при опит за разоръжаване на мина

Трагичното събитие е от есента на 1944 година
Във Варна почетоха паметта на флотски герой, загинал при опит за разоръжаване на мина

80-ата годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов беше отбелязана на 22 ноември във Варна.

През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер е изпратен на служба в дивизиона патрулни кораби в Дунавския флот. На 20 ноември същата година мичман Пишманов и екипажът на командваният от него миночистачен катер откриват близо до с. Пиргово, Русенско, непозната котвена мина. При опита да разоръжат мината, заедно с доброволеца моряк Йордан Николчев, моторист на катера, 22-годишният командир и с година по-младия му подчинен загиват.

След откриване на тленните останки мичман II ранг Пишманов е погребан в с. Пиргово. По-късно роднините му ги преместват във Варна.

Пред гробното му място, да почетат паметта на героите, да изразят своето преклонение пред достойната им служба и саможертва в името на Отечеството, се събраха военнослужещи от Трети дивизион противоминни кораби, представители на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва във Варна и на Клуб "Миньор", в който членуват военнослужещи от запаса и резерва, служили в противоминните сили на военния флот.

Капитан II ранг от запаса Атанас Панайотов, основен вдъхновител, заедно с ветераните и членовете на клуб "Миньор", на процеса за "повторното откриване" и представяне пред флотската аудитория на малко известни, позабравени герои и техните славни дела, обрисува в кратко изложение недългата, но достойна за уважение и почит, служба на мичман Пишманов и моряк Николчев.

С едноминутно мълчание и сведени глави, под звуците на траурен сигнал, изпълнен от оркестрант от Представителния духов оркестър на ВМС, присъстващите се преклониха пред паметта на загиналия за Родината офицер, след което командирът на Трети дивизион противоминни кораби капитан I ранг Лъчезар Иванов положи на гроба му цветя от името на военните моряци.

 

2024 © Варна е / снимка: Пресцентър ВМС
Още по темата: Моряци ВМС Река Дунав
Още по темата: Моряци ВМС Река Дунав

На 6 декември: Военноморският музей във Варна открива традиционната си годишна изложба

В експозицията "Многото пътеки към морската история" ще бъдат представени дарените през 2024 г. експонати
На 6 декември: Военноморският музей във Варна открива традиционната си годишна изложба

На 6 декември (петък) от 11 часа във Военноморския музей във Варна ще бъде открита традиционната годишна изложба "Многото пътеки към морската история". В нея ще бъдат представени най-новите експонати, постъпили във фонда на Музея през 2024 година. Сред тях е единствената запазена част от първия български водосамолет, проектиран от  Атанас Григоров през 1923 – 1924 г. – витлото, съхранено и предадено на Музея от наследниците на конструктора. 

Ценителите на изкуството ще бъдат изкушени да погледнат през погледа на френския художник и военен кореспондент илюстратор Дюран Браже, пренасяйки се в сюжета на неговата литография на Каварненския залив по време на Кримската война (1853 – 1856). 

Любителите на подводната археология и разкриването на морските тайни ще се натъкнат на истинска находка от морското дъно – детайл от корпуса на плавателен съд от ХIX век

Част от изложбата са и свидетелства от по-новата история: картичка, изпратена лично от кап. Георги Георгиев като поздрав от водите на Северния Атлантик и залива Брентън по време на околосветското му плаване с яхтата "Кор Кароли", както и моряшкият паспорт на може би единствения български гражданин, за когото се знае, че е роден на кораб. След любопитните артефакти са още стари риболовни принадлежности, моряшко униформено облекло, отличия, флагове, фотоси и документи.

2024 © Варна е