Мобилно меню

Заради войната в Украйна: Подпомагат рибари с над 23 млн. лв.

Средствата ще бъдат насочени към секторите "Риболов", "Аквакултури" и "Преработка", вече е стартирало подписването на електронните договори
Заради войната в Украйна: Подпомагат рибари с над 23 млн. лв.

С над 23 милиона лева ще бъдат подпомогнати секторите рибарство, аквакултури и преработка на рибни продукти като компенсация за пазарните сътресения през 2022 г. и 2023 г., във връзка с войната в Украйна. Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев по време на финалната годишна среща на Националната рибарска мрежа, която се проведе в Стара Загора.

По Програмата за морско дело и рибарство 2014 – 2020 (ПМДР) е определено подпомагане от близо 11 млн. лв. за 2022 г.  по мерките 1.9 „Временно преустановяване на риболовна дейност“  и 5.3 за финансови компенсации поради сътресението на пазара, причинено от  войната в Украйна, които ще бъдат насочени към подсекторите „Риболов“, „Аквакултури“ и „Преработка“. Вече е стартирало подписването на електронните договори между Управляващия орган на програмата и бенефициентите. След сключването на договор помощта може да бъде заявена пред Държавния фонд Земеделие.

За 2023 г. е предвидено подпомагане от общо 12 млн. лв. по компенсаторните мерки за трите подсектора „Риболов“, „Аквакултури“ и „Преработка“. Очаква се приемът по мерките да бъде обявен до края на годината.

Заместник-министър Стратев коментира, че общо се очаква да бъдат сключени 150 договора за подпомагане за 2022 г.

В събитието участваха още изпълнителният директор на ИАРА д-р Николай Георгиев, представители на Националната рибарска мрежа, на браншови организации от сектор „Рибарство“ и на различни местни инициативни рибарски групи.

2023 © Варна е

За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В събитието "Глобален компас" през септември, ще се включат представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави
За втора поредна година: Варна приема Международен морски форум

В началото на месец септември Варна отново ще бъде домакин на Международния морски форум "Глобален компас". Интерес вече са заявили представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави. Това стана ясно по време на среща на кмета Благомир Коцев с  к.д.п. Станислав Стоянов – председател на Българската асоциация на морските капитани, която е организатор на събитието.

Това ще бъде четвъртото издание на форума в България, като през 2024 г. той се проведе за първи път във Варна под мотото "Да плаваме към устойчиво бъдеще". Събитието даде възможност за създаване на ползотворни контакти между участниците и лидерите в морската индустрия.

Тази година форумът "Глобален компас" отново ще срещне международните морски специалисти, мениджърите в морския бизнес с представители на академичната общност и изследователските институти в България. Тя ще последва годишната среща на всички морски асоциации в Европа през месец май в Лисабон, Португалия и има за цел да продължи да утвърждава България и частност Варна като лидер в сферата на морското дело, сподели кап. Стоянов.

На срещата в Община Варна присъства и к.д.п. Ивайло Пасков  - председател на УС на Фондация "Морски съдби". Той потърси подкрепата на Община Варна за издигането на Паметника на моряка в  атракционната зона на "Пристанище Варна-Изток" (района на Морска гара).

Проектът е на повече от 15 години, като идеята на авторите е била 10-метровият монумент да се издигне в близост до Фестивалния и конгресен център и входа на Морската градина. Досега това не е реализирано именно заради липсата на консенсус относно мястото.

Паметникът включва фигура на моряк, поставена върху стилизиран нос на кораб. Проектът предвижда край него да бъдат поставени 6 гранитни плочи със знаци, символизиращи основните морските професии – корабоплаване, пристанищна дейност, корабостроене, морско инженерство, водолазна дейност и рибарство. Композицията е замислена така, че фигурата на моряка трябва да е разположена нависоко и да се гледа отдолу нагоре, обясни кап. Пасков. По думите му на този етап са проведени множество срещи с архитекти, проектанти, урбанисти, както и с ръководствата на Пристанище Варна. През миналата година проектът е внесен за разглеждане и одобрение от общинската Комисия за естетизация на градската среда, чиито членове също следва да се произнесат относно новото предложение за разполагане на паметника.

2025 © Варна е