Мобилно меню

Заради войната в Украйна: Подпомагат рибари с над 23 млн. лв.

Средствата ще бъдат насочени към секторите "Риболов", "Аквакултури" и "Преработка", вече е стартирало подписването на електронните договори
Заради войната в Украйна: Подпомагат рибари с над 23 млн. лв.
508

С над 23 милиона лева ще бъдат подпомогнати секторите рибарство, аквакултури и преработка на рибни продукти като компенсация за пазарните сътресения през 2022 г. и 2023 г., във връзка с войната в Украйна. Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев по време на финалната годишна среща на Националната рибарска мрежа, която се проведе в Стара Загора.

По Програмата за морско дело и рибарство 2014 – 2020 (ПМДР) е определено подпомагане от близо 11 млн. лв. за 2022 г.  по мерките 1.9 „Временно преустановяване на риболовна дейност“  и 5.3 за финансови компенсации поради сътресението на пазара, причинено от  войната в Украйна, които ще бъдат насочени към подсекторите „Риболов“, „Аквакултури“ и „Преработка“. Вече е стартирало подписването на електронните договори между Управляващия орган на програмата и бенефициентите. След сключването на договор помощта може да бъде заявена пред Държавния фонд Земеделие.

За 2023 г. е предвидено подпомагане от общо 12 млн. лв. по компенсаторните мерки за трите подсектора „Риболов“, „Аквакултури“ и „Преработка“. Очаква се приемът по мерките да бъде обявен до края на годината.

Заместник-министър Стратев коментира, че общо се очаква да бъдат сключени 150 договора за подпомагане за 2022 г.

В събитието участваха още изпълнителният директор на ИАРА д-р Николай Георгиев, представители на Националната рибарска мрежа, на браншови организации от сектор „Рибарство“ и на различни местни инициативни рибарски групи.

2023 © Варна е

Демонстрираха водно спасяване на плажове край Варна

Инициативите в курортите Златни пясъци и Св. Св. Константин и Елена са част от проявите в Седмицата на водното спасяване
Демонстрираха водно спасяване на плажове край Варна

Демонстрации по водно спасяване се проведоха край Варна. Това стана пред погледа на стотици плажуващи в курортите "Златни пясъци" и "Св. Св. Константин и Елена".

В първия случай служители с дългогодишен стаж в морето демонстрираха техника за спасяване на давещ се със спасително въже и приложиха първа долекарска помощ. След това специализиран медицински екип пое грижата за пострадалия. 

На плажа в к.к. "Св. Св. Константин и Елена" водните спасители демонстрираха акция по оказване на помощ на давещ се със спасителен буй. Плажуващите се увериха, че за тяхната безопасност се грижат добре подготвени водни спасители.

Демонстрациите бяха част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст - Варна.

Припомняме, че събитията стартираха с надпреварата "Млад спасител", в която се включиха 79 участници. Те се съревноваваха в няколко дисциплини, сред които плуване в открити води с дължина 200/400 метра, игра с плажни флагове, спринтова щафета 4х90 м и правене на морски възли.

В седмицата на спасяването организаторите припомнят и правилата за безопасност във водата, с които е добре всеки да бъде запознат:

Трите основни причини за удавянията са:

  • Непознаването на опасностите при къпане и плуване;
  • Неумението да се излезе от опасни ситуации, възникнали във водата;
  • Незнанието да се помогне на човек, който се дави.

Водоспасителната служба ви съветва:

Водата е част от нашия живот. Животът на всички и на всичко зависи от нея. Необходимо е да се научим да я ценим и уважаваме. Но така също е необходимо да се научим и безопасно да контактуваме с нея.

За да бъдат вашите емоции край водата приятни, Водноспасителната служба (ВСС) към Българския Червен кръст ви препоръчва някои елементарни правила:

  • Научете се да плувате – това е най-добрата профилактика срещу удавяне;
  • Къпането и плуването да става само в охранявани водоеми и да се спазват указанията на спасителите и флаговата сигнализация;
  • Не трябва да се влиза във водата поне час и половина-два след хранене или след употреба на алкохол или опиати;
  • Хората, които не са уверени в плувните си възможности, не трябва да се предоверяват на надуваеми предмети;
  • Децата не трябва да се оставят без контрол;
  • Дъвченето на дъвка при плуване и къпане е изключително опасен навик;
  • Ако сте около водата и на открито, предпазвайте кожата си от изгаряне със слънцезащитен крем;
  • Ако се съобразяваме с тези правила, значително ще намалим риска и ще избегнем нежеланите инциденти по време на къпане, плуване или игра във водата.

ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ

За да бъде ваканцията ви спокойна, Водноспасителната служба към Български Червен кръст Ви препоръчва:

  • Преди да тръгнете на почивка край морето или вътрешните водоеми на страната консултирайте се с Вашия личен лекар;
  • Къпете се и плувайте само в охраняеми от Водноспасителната служба плажове;
  • Спазвайте Водноспасителната сигнализация и указанията на спасителите;
  • Научете децата си да плуват. Най–добрата профилактика срещу удавянето е умението да се плува;
  • Никога не плувайте навътре в морето сами.
2025 © Варна е / снимки: БЧК