Мобилно меню

Обединяват туризъм, култура и иновации във Варна

За първи път трите ресорни министерства си сътрудничат с местната власт в лицето на Община Варна за създаване на нов продукт
Обединяват туризъм, култура и иновации във Варна

Работна среща за обсъждане на възможностите за съвместно развитие на иновации, туризъм и култура бе проведена във Варна по инициатива на кмета Иван Портних. В нея се включиха министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева, министърът на туризма Зарица Динкова и  зам.-министърът на културата Виктор Стоянов.

Министър Стойчева подчерта, че за първи път трите министерства си сътрудничат с местната власт в лицето на Община Варна за създаване на нов продукт и ребрандиране на Варна и на България като желана дестинация за иновации, с добавени стойност чрез ключови сектори като култура, творчески индустрии и историческо наследство.

"Подкрепяме Варна, както и някоя от другите общини, които ще се включат в мрежата от иновационни долини, защото имат потенциала да представят културата като ключов елемент за развитието на местните икономики и общества", подчерта министър Стойчева.

По думите й до края на годината ще стартира процедура за Подобряване на производствения капацитет на малки и средни предприятия на стойност над 117 млн. лв. Тя е по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021 – 2027. Един от приоритетите на програмата е подкрепа и развитие на творческите индустрии, за финансиране ще могат да кандидатстват и стартъпи.

Заместник министърът на културата Виктор Стоянов подчерта, че дълго време министерствата са работили "на парче", затова приветства идеята на Министерството на иновациите и растежа за връщането на културата като индустрия с добавена стойност.

На втора за деня работна среща, с представители на ИКТ Клъстер Варна, министрите Милена Стойчева и Виктор Стоянов, обсъдиха нужната институционална подкрепа за развитието на "Дълбоко Технологичен Иновационен Порт Варна" (Varna Deep Tech Innovation Port), както и някои актуални предложения от ИКТ Клъстер Варна. Срещата се състоя в Икономически университет - Варна.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варнам; ИКТ Клъстер Варна

Във Варна се произвежда 6% от брутния вътрешен продукт на страната

Добавената стойност реализирана от дейностите в сектора на услугите е 7 380 млн. лв.
Във Варна се произвежда 6% от брутния вътрешен продукт на страната

Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Варна през 2023 година е 11 655 млн. лева, сочат окончателните данни на Националния статистически институт.

Това нарежда област Варна на трето място в страната след областите София (столица) и Пловдив.

В сравнение с 2022 г. обемът му в номинално изражение се увеличава с 12.3%. Произведеният в областта БВП е 6.3% от общия за страната. На човек от населението се падат 26 946 лв. от стойностния обем на БВП за областта, при 28 733 лв. за страната. С най-високо ниво на БВП на човек от населението е област София (столица) - 61 833 лева.

Създадената през 2023 г. брутна добавена стойност (БДС) в област Варна възлиза на 10 219 млн. лв., което представлява 6.3% от добавената стойност за страната. В сравнение с 2022 г. обемът ѝ в номинално изражение се увеличава с 10.7%.

Добавената стойност реализирана от дейностите в сектора на услугите е 7 380 млн. лв. и представлява 72.2% от общата БДС за областта. В сравнение с 2022 г. делът на сектора в добавената стойност се увеличава с 0.1 процентни пункта.

Индустриалният сектор увеличава своя относителен дял в БДС за областта. През 2023 г. са реализирани 2 644 млн. лв. или 25.9%, което е с 0.7 процентни пункта повече спрямо 2022 година.

Относителният дял на аграрния сектор намалява с 0.8 процентни пункта в сравнение с 2022 година. Той представлява 1.9% от добавената стойност на областта и е в размер на 195 млн. лева.БВ

2025 © Варна е