Мобилно меню

За поредна година: Кредитният рейтинг на община Варна е стабилен

Общината няма просрочени задължения, регистрира се ръст, както на данъчните, така и на неданъчните приходи, а обобщението е, че финансовото състояние е много добро
За поредна година: Кредитният рейтинг на община Варна е стабилен
33

Българската агенция за кредитен рейтинг (БАКР) потвърди на свое заседание кредитния рейтинг на Община Варна. Според оценката, както дългосрочната, така и краткосрочната перспектива е стабилна.

Решението е взето след обстойна дискусия по измененията в състоянието на общината за петгодишен период и оценка на всички фактори, определящи рейтинга. Стабилната перспектива към рейтингите на община Варна отразява очакването за устойчиво финансово развитие, въпреки несигурната външна среда, съобщи днес кметът Иван Портних. Доколкото рейтингът на община Варна е ограничен от рейтинга на Република България, положително влияние върху него би могло да окаже евентуално повишение на държавния рейтинг.

При обсъждането са били поставени акценти върху благоприятната динамика на основни финансови показатели (включително продължаващата липса на просрочени задължения), в условията на нестабилна политическа и икономическа обстановка. Било е обърнато внимание и на по-значимите инфраструктурни проекти и начините за финансирането им.

В доклада, който е публикуван на сайта на БАКР, е изтъкнато, че нетният паричен поток е положителен и чувствително по-голям спрямо предходните години. При собствените приходи е налице повишение от 7.9%, обусловено както от данъчните, така и от неданъчните приходи.

За поредна година община Варна не отчита просрочени задължения и се характеризира с много добро финансово състояние.

2023 © Варна е

Близо 14 млн. лв. ще получат 215 фирми от област Варна по Плана за възстановяване и устойчивост

Отворена е и следващата процедура за кандидатстване - за "ВЕИ и батерии за локално съхранение на енергия", през април се очаква да бъдат отворени още две - за развитие на индустриални зони и паркове, и за кръгова икономика
Близо 14 млн. лв. ще получат 215 фирми от област Варна по Плана за възстановяване и устойчивост
83

 

215 фирми от Област Варна ще получат безвъзмездна финансова помощ по първите две отворени и вече приключили процедури от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) по линия на Министерството на иновациите и растежа (МИР). Това показват данни от Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" (ГД ЕФК) към МИР. Главният директор на Дирекцията Илияна Илиева и експерти провеждат информационни дни в редица градове в страната, за да запознаят местния бизнес с възможностите за кандидатстване по процедури от Плана за възстановяване и устойчивост и структурните фондове на ЕС. Първият инфо ден се проведе в Пловдив, последваха Русе и Варна, където е представена отворената за кандидатстване в момента процедура за „ВЕИ и батерии за локално съхранение на енергия“. Следващите информационни дни са в Бургас и София.

Общо 10.7 млн. лв. ще получат 47 фирми от област Варна по първата процедура за "Технологична модернизация" от ПВУ по линия на МИР. Бюджетът на мярката е 260 млн. лв., като от тях ще се възползват одобрените и обявени в края на миналата година 953 фирми от всички области в цялата страна.

Със средствата микро-, малки и средни предприятия ще могат да закупят ново оборудване, техника, машини и софтуер за обновяване и модернизация на техническия им парк. За микропредприятия общата безвъзмездна сума може да бъде до 180 хил. лв., за малки предприятия е до 350 хил. лв., а за средни – до 700 хил. лв. Съфинансирането е до 50%.

По втората процедура за "ИКТ решения и киберсигурност" в област Варна финансиране ще получат 168 микро-, малки и средни предприятия за общо над 3.2 лв. В зависимост от заявените нужди фирмите ще получат грантове между 3 000 лв. и 20 000 лв., като няма да се налага съфинансиране. Бюджетът на процедурата е 30.6 млн. лв., а общият брой на одобрените от всички области в цялата страна фирми е 1 599.

Със средствата ще могат да се покриват разходи за създаване на корпоративни уебсайтове, мобилни приложения, онлайн магазини, дигитален маркетинг, връзки с клиенти, системи за бизнес анализи, онлайн обучения на служители и уеб-базирани услуги за платформи и вътрешни мрежи за споделяне на информация.

На 15 февруари стартира и кандидатстването за финансиране по следващата процедура от ПВУ – за "ВЕИ и батерии за локално съхранение на енергия". То ще продължи до 15 май, след като бе удължено от два на три месеца поради огромния интерес от страна на фирмите. Бюджетът е 200 млн. лв., като микро-, малки, средни и дружества с до 3 000 служители могат да кандидатстват за помощ от 75 000 лв. до 1 млн. лв., за да си монтират фотоволтаици и батерии. Документите се подават изцяло електронно през системата ИСУН 2020.

През април се очаква МИР да отвори още две процедури по ПВУ – за развитие на индустриални зони и паркове с бюджет 212 млн. лв. и за кръгова икономика с бюджет 180 млн. лв.

2023 © Варна е