Мобилно меню

От април до юни: 127 нови жилищни сгради са въведени в експлоатация във Варна

Най-висок е делът на новопостроените жилища с две стаи
От април до юни: 127 нови жилищни сгради са въведени в експлоатация във Варна

Въведените в експлоатация жилищни сгради в област Варна през второто тримесечие на 2024 г. е 127, а новопостроените жилища в тях са 711. Това сочат предварителни данни на Националния статистически институт, цитирани от Териториално статистическо бюро Североизток.

От въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради през второто тримесечие на 2024 г. със стоманобетонна конструкция са 84.3%, с тухлена - 11%, а с друга - 4.7% .

Област Варна е на трето място в страната по въведени в експлоатация жилищни сгради.

Преди нея са областите Пловдив - 163 сгради с 607 жилища и Бургас - 134 сгради с 1 027 жилища.

Най-висок е делът на новопостроените жилища с две стаи (38.3%), следват тези с три стаи (32.3%), а най-нисък е делът на жилищата с шест и повече стаи - 3.2%.

Общата полезна площ на новопостроените жилища през второто тримесечие на 2024 г. в област Варна е 50.8 хил. кв. м, а жилищната площ - 35.3 хил. кв. метра.

Средната полезна площ на едно новопостроено жилище в област Варна е 71.4 кв. метра.

Варна е трета сред областите с най-малка средна полезна площ на едно новопостроено жилище. Първа е област Видин - 63.0 кв. метра. Най-голяма средна полезна площ на едно новопостроено жилище е регистрирана в областите Ловеч - 168.2 кв. м и Русе - 160.6 кв. метра.

2024 © Варна е

Заради бурното строителство: Прогнозират недостиг на свободни енергийни мощности във Варна

От енергоразпределителното дружество планират инвестиции за развитие на мрежата, насочени към районите с ръст на потребление
Заради бурното строителство: Прогнозират недостиг на свободни енергийни мощности във Варна

Инвестиционни намерения за развитие на електроразпределителната мрежа във Варна представиха управителите на ЕНЕРГО-ПРО Варна Ангел Ангелов, Пламен Стефанов и Радослав Иванов на среща с кмета на морската столица Благомир Коцев.

Основно предизвикателство пред енергийното дружество е бурното развитие на новото строителство в града, което води до ръст на заявките за присъединяване към мрежата.

През следващите години се прогнозира недостиг на свободни енергийни мощности, което ще доведе до

невъзможност за присъединяване на нови потребители към мрежата.

Инвестиционните намерения на ЕРП Север, част от групата ЕНЕРГО-ПРО Варна, са насочени към мащабни проекти в районите с ръст на потребление. Дългосрочните планове за развитие предвиждат изграждането на подстанции и съпътстващите ги енергийни съоръжения в партньорство с Електроенергийния системен оператор. Времевият хоризонт за осъществяването им е през следващите 5 години. Успешната им реализация ще подпомогне основните стратегически цели на ЕНЕРГО-ПРО във Варна – повишаване на качеството и сигурността на доставките на електроенергия до клиентите и подкрепа за развитието на бизнеса в града.

2025 © Варна е