Мобилно меню

Подадени са първите заявления за новата процедура по саниране във Варна

Във Владиславово и Приморски проявяват най-голям интерес към санирането
Подадени са първите заявления за новата процедура по саниране във Варна

Бяха подадени първите заявления за изготвяне на технически паспорти, необходими за санирането на сгради. Две са от район "Приморски" и едно от район "Владислав Варненчик".

"Благодаря на Общинския съвет, който подкрепи нашата програма за енергийна ефективност, която ни дава възможност да работим много активно с гражданите за нейното изпълнение", заяви кметът Иван Портних.

Подадените заявления предстои да бъдат разгледани от комисия, която трябва да реши дали конкретната сграда е допустима за финансиране или не. В случай, че условията са изпълнени, се сключва договор между общината и сдружението на собствениците за изготвяне на техническите паспорти и обследване на енергийната ефективност.

"Община Варна пое ангажимент да помогне финансово на хората при тези процедури, като за целта осигурихме до 20 млн. лв. от общинския бюджет", допълни кметът. По думите му тези средства по-късно ще бъдат възстановени на общината от Плана за възстановяване и устойчивост. В случай, че сдружение на собствениците е изпълнило всички изисквания за финансовата помощ, но не е одобрено по националната програмата за саниране, няма да дължи възстановяване на сумата на общината.

Срокът за кандидатстване за безплатно енергийно обновяване по националната програма е до 30-ти май, като до този срок трябва да са готови паспортите. Право на участие в процедурата имат всички жилищни сгради, проектирани преди 26 април 1999 г., с най-малко четири жилища с различни собственици и общ РЗП над 2000 кв. метра.

Варна може да получи безвъзмездна финансова помощ по програмата за саниране до 80 млн. лв.

"Санирането е важно за хиляди варненци, които могат да подобрят енергийната ефективност на своите домове и да плащат по-малки сметки за отопление. По време на предходната програма за саниране участието на хората не бе много активно, защото бяха разпространявани много неверни твърдения. Вярвам, че този път гражданите ще подходят по-разумно и активно", допълни кметът. 

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Най-много двустайни жилища се строят във Варна

174 нови жилищни сгради са въведени в експлоатация през последното тримесечие на миналата година
Най-много двустайни жилища се строят във Варна

По предварителни данни на Националния статистически институт броят на въведените в експлоатация жилищни сгради в област Варна през четвъртото тримесечие на 2023 г. е 174, а новопостроените жилища в тях са 1 390. Спрямо четвъртото тримесечие на 2022 г. сградите са със 7 по-малко, или с 3.9%, докато жилищата в тях се увеличават с 650, или с 87.8%.

От въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради през четвъртото тримесечие на 2023 г. със стоманобетонна конструкция са 84.5%, с тухлена - 12.1%, а с друга - 3.4%. 

Област Варна е на трето място в страната по въведени в експлоатация жилищни сгради. Преди нея са областите София (столица) - 267 сгради с 1 823 жилища и Пловдив - 230 сгради с 636 жилища.
Най-висок е делът на новопостроените жилища с две стаи (46.9%), следват тези с три стаи (33.1%), а най-нисък е делът на жилищата с шест и повече стаи - 1.7%. 

Общата полезна площ на новопостроените жилища през четвъртото тримесечие на 2023 г. в област Варна е 100.7 хил. кв. м, или с 52.9% повече в сравнение със същото тримесечие на 2022 г., а
жилищната площ се увеличава с 64.6% и достига 74 хил. кв. метра.

Средната полезна площ на едно новопостроено жилище в област Варна намалява от 89 кв. м през четвъртото тримесечие на 2022 г. на 72.4 кв. м през същото тримесечие на 2023 година.

Варна е втора сред областите с най-малка средна полезна площ на едно новопостроено жилище. Първа е област Монтана - 71.1 кв. метра. Най-голяма средна полезна площ на едно новопостроено жилище е регистрирана в областите Силистра - 227.8 кв. м и Габрово - 171.4 кв. метра.

2024 © Варна е