Мобилно меню

"Умни" пейки за обществено ползване монтират във Варненско

Те ще дават възможност за зареждане на смарт устройства, достъп до интернет, разчитане на QR кодове и др.
"Умни" пейки за обществено ползване монтират във Варненско

Соларни "умни" пейки за обществено ползване ще бъдат монтирани в общините Аврен и Белослав, съобщават от Областния информационен център - Варна. Те ще дават възможност за зареждане на смарт устройства, достъп до интернет, разчитане на QR кодове и др. Две от пейките ще бъдат поставени в центъра на Белослав, а други две – в селата Аврен и Близнаци

Оборудването ще бъде доставено в изпълнение на проекта "Интелигентни селски територии", който се реализира с финансовата подкрепа на Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. Общата му стойност е 261 533 лева. Проектът е насочен към съвместно разработване и прилагане на пилотни дейности в съответствие с концепцията на ЕС за "интелигентни селища". Европейските средства ще бъдат инвестирани в създаване на уеб базирана платформа, чието съдържание ще бъде използвано от всички партньори и потребители, организиране и провеждане на съвместни събития в областта на земеделието, предприемачеството и средата за живот в селските райони. Предвидени са и инвестиционни дейности, свързани с доставка и монтаж на "умно оборудване" за обществено ползване в населени места от обхванатите територии, базирано на ВЕИ и информационни технологии. Планирано е организиране и провеждане на обучения и др. 

Поредното събитие в изпълнение на проекта е Форум за "интелигентни решения" за изграждане на по-добра среда за живот в селските райони, който ще се състои на 30 май, от 10 часа в конферентната зала на Еко Комплекс Здравец.

2025 © Варна е

Организират безплатно обучение за приложение на изкуствения интелект в образованието

То ще се проведе от 22 до 31 януари и ще бъде водено от Ангел Георгиев – учител и основател на Приложна академия за образование "Синдео", и Светлин Наков – основател  на "СофтУни"
Организират безплатно обучение за приложение на изкуствения интелект в образованието

Внедряването на изкуствения интелект в класната стая, макар и противоречиво, се разглежда от организации като ЮНЕСКО, ОИСР и Световния икономически форум като ключова стъпка към модернизация на образованието и подготовка на учениците за изискванията на съвременния свят. Според екипа на Приложна академия за образование "Синдео", специализирана в обучения за учители, изкуственият интелект играе съществена роля в трансформацията на образователния процес, като въвежда персонализирани подходи към обучението, подобрява достъпа до качествени ресурси и оптимизира преподавателските методологии. Това допринася за по-висока ефективност и по-добри резултати за учащите.

В отговор на тези тенденции и с цел подкрепа на професионалното развитие на учителите, "Синдео" организира безплатно практическо обучение на тема

"Приложение на изкуствения интелект в образованието",

което ще се проведе от 22 до 31 януари. Обучението ще бъде водено от Ангел Георгиев – учител и основател на Приложна академия за образование "Синдео", и Светлин Наков – основател  на "СофтУни". Целта на обучението е да предостави на учителите практически умения за работа с иновативни инструменти и увереност за внедряване на изкуствения интелект в ежедневната учебна дейност.

"Като учител, често се сблъсквам със стереотипа, че изкуственият интелект може да намали мотивацията на учениците да учат, но това опасение произтича от липсата на знания и правилен подход към внедряването му.

Изкуственият интелект може да подпомогне преподаването и учениците да бъдат научени как да го използват ефективно като инструмент за задълбочаване на знанията, а не за избягване на усилията.

Ключът е в това учителите да предадат на учениците правилния начин на работа с тези технологии, така че те да стимулират критичното мислене и креативността, вместо да ги заменят. Най-голямото предизвикателство е да разберем как да интегрираме тези технологии в класната стая по начин, който да обогати процеса на обучение, без да подменя човешката връзка, която е сърцето на образованието", коментира Ангел Георгиев – учител и основател на Приложна академия за образование "Синдео".

Рамката за компетентност на учителите в областта на изкуствения интелект, публикувана от ЮНЕСКО през август 2024 г., подчертава, че учителите трябва да придобият основни знания за изкуствения интелект и да го внедряват по начин, който е етичен и критичен, като същевременно подкрепят социални и културни ценности. Учителите трябва да разбират основите на изкуствения интелект и да го прилагат в класната стая, като запазват човешкото взаимодействие, което остава ключово за образователния процес. Технологичният напредък поставя пред учителите и етични въпроси, които изискват внимателно разглеждане, за да се гарантира, че той се използва отговорно и с уважение към човешките аспекти на образованието. Учителите също така трябва да обучават учениците да използват изкуствения интелект по начин, който не вреди на техния процес на учене и да разбират кога е важно да се избягва прекомерната зависимост от технологията.

2025 © Варна е