Мобилно меню

В първия учебен ден: Представят висококачествен автомобилен симулатор на входа на Морската градина

Технологични иновации ще бъдат демонстрирани във второто издание на изложението "Техностарт – Варна"
В първия учебен ден: Представят висококачествен автомобилен симулатор на входа на Морската градина

Над двадесет водещи технологични компании, училища, университети и школи ще представят своите иновации и проекти в рамките на второто издание на изложението "Техностарт – Варна". Събитието ще се проведе на 16 септември, понеделник от 10:00 ч. до 17:00 ч. на входа на Морската градина. Организатори са ИКТ Клъстер - Варна със съдействието и финансовата подкрепа на Община Варна.

В първия учебен ден учениците, техните родители и приятели ще имат възможност да наблюдават демонстрации на различни технологични продукти като създадени с помощта на AI ученически прототипи, дронове, 3D принтери, както и най-бързия електрически картинг в света. Ще могат да тестват висококачествен автомобилен симулатор, да запояват сами платки, да играят морски шах с роботи, да се качат на истински пожарен автомобил или в мобилен пункт за кръводаряване.

Програмисти, дизайнери, мениджъри и други представители на бизнеса ще са на щандовете на компаниите и ще предоставят информация за развитие в сферата на технологиите. Образователните организации ще информират за възможностите за обучение, насочени към ИТ сферата.

Всички работилници и дейности по време на събитието са безплатни, а участниците ще имат възможност да спечелят много награди.

ИЗЛОЖИТЕЛИ:

Технологични компании:

  • ИКТ Клъстер – Варна, организатор
  • „Ардес Информационни технологии“ ЕООД
  • Kinetik Automotive
  • „Темпус 2000" ООД/ Еpson
  • „Топмобилити" ЕООД
  • „Каси Аутомейшън" ООД
  • SIM Rasing Garage

Образователни организации:

  • ОДК Варна
  • СМБ, секция Варна
  • Ucha.se

Университети:

  • ВВМУ „Н.Й.Вапцаров"
  • Технически университет - Варна

Училища:

  • ПГ КМКС "Акад. Благовест Сендов", Варна
  • СУ "Любен Каравелов", гр. Добрич

Школи:

  • Пожароприложен спорт, Варна
  • Университет за деца
  • AdvanceAcademy.bg
  • Logiscool Bulgaria
  • RobotX 

Други:

  • Районен кръвен център Варна
  • Le Chef
2024 © Варна е

Организират безплатно обучение за приложение на изкуствения интелект в образованието

То ще се проведе от 22 до 31 януари и ще бъде водено от Ангел Георгиев – учител и основател на Приложна академия за образование "Синдео", и Светлин Наков – основател  на "СофтУни"
Организират безплатно обучение за приложение на изкуствения интелект в образованието

Внедряването на изкуствения интелект в класната стая, макар и противоречиво, се разглежда от организации като ЮНЕСКО, ОИСР и Световния икономически форум като ключова стъпка към модернизация на образованието и подготовка на учениците за изискванията на съвременния свят. Според екипа на Приложна академия за образование "Синдео", специализирана в обучения за учители, изкуственият интелект играе съществена роля в трансформацията на образователния процес, като въвежда персонализирани подходи към обучението, подобрява достъпа до качествени ресурси и оптимизира преподавателските методологии. Това допринася за по-висока ефективност и по-добри резултати за учащите.

В отговор на тези тенденции и с цел подкрепа на професионалното развитие на учителите, "Синдео" организира безплатно практическо обучение на тема

"Приложение на изкуствения интелект в образованието",

което ще се проведе от 22 до 31 януари. Обучението ще бъде водено от Ангел Георгиев – учител и основател на Приложна академия за образование "Синдео", и Светлин Наков – основател  на "СофтУни". Целта на обучението е да предостави на учителите практически умения за работа с иновативни инструменти и увереност за внедряване на изкуствения интелект в ежедневната учебна дейност.

"Като учител, често се сблъсквам със стереотипа, че изкуственият интелект може да намали мотивацията на учениците да учат, но това опасение произтича от липсата на знания и правилен подход към внедряването му.

Изкуственият интелект може да подпомогне преподаването и учениците да бъдат научени как да го използват ефективно като инструмент за задълбочаване на знанията, а не за избягване на усилията.

Ключът е в това учителите да предадат на учениците правилния начин на работа с тези технологии, така че те да стимулират критичното мислене и креативността, вместо да ги заменят. Най-голямото предизвикателство е да разберем как да интегрираме тези технологии в класната стая по начин, който да обогати процеса на обучение, без да подменя човешката връзка, която е сърцето на образованието", коментира Ангел Георгиев – учител и основател на Приложна академия за образование "Синдео".

Рамката за компетентност на учителите в областта на изкуствения интелект, публикувана от ЮНЕСКО през август 2024 г., подчертава, че учителите трябва да придобият основни знания за изкуствения интелект и да го внедряват по начин, който е етичен и критичен, като същевременно подкрепят социални и културни ценности. Учителите трябва да разбират основите на изкуствения интелект и да го прилагат в класната стая, като запазват човешкото взаимодействие, което остава ключово за образователния процес. Технологичният напредък поставя пред учителите и етични въпроси, които изискват внимателно разглеждане, за да се гарантира, че той се използва отговорно и с уважение към човешките аспекти на образованието. Учителите също така трябва да обучават учениците да използват изкуствения интелект по начин, който не вреди на техния процес на учене и да разбират кога е важно да се избягва прекомерната зависимост от технологията.

2025 © Варна е