Мобилно меню

България отново е част от Изпълнителния съвет на Световната организация по туризъм

Това е прекрасна възможност за България да е на първа линия в световния туризъм, подчерта министър Илин Димитров
България отново е част от Изпълнителния съвет на Световната организация по туризъм

За пети път България е избрана за член на Изпълнителния съвет на Световната организация по туризъм към ООН. Страната ни бе утвърдена с 24 на 14 гласа. България ще разполага с пълен мандат 2023-2027 г.

„Това е чудесен завършек на едно прекрасно събитие и втория ми мандат като служебен министър“, коментира Илин Димитров. Министърът на туризма подчерта, че участието в престижната международна организация е

„…прекрасна възможност за България да е на първа линия в световния туризъм!“

Световната организация по туризъм е специализирана агенция на ООН и водеща международна организация в областта на туризма. Основните ѝ цели са подпомагане на устойчивото развитие на туризма, популяризирането му като движещ фактор за икономически растеж и устойчиво развитие, и намаляване на негативното му влияние върху околната среда. Насърчава се прилагането на Глобалния етичен кодекс, образование и обучение в областта на туризма, като по този начин туризмът става част от инструментариума за постигане на "Целите на хилядолетието" на ООН.

В Световната организация по туризъм към ООН членуват 159 страни, както и 6 асоциирани членове и над 500 свързани членове, представляващи частния сектор, образователните институции, туристическите асоциации и местните туристически власти.
Изпълнителният съвет е оперативният управляващ орган на Световната организация по туризъм към ООН. Той следи за това организацията да изпълнява своята работа и се придържа към бюджета си. Изпълнителният съвет провежда своите заседания минимум два пъти годишно.

"Амбицията на България е да продължи да подпомага и да участва в развитието на основните политики в туризма", заяви служебният министър на туризма д-р Илин Димитров, при откриването на 68-ата сесия на Регионална комисия "Европа" към Световната организация по туризъм, която се провежда в София.

България е приета за пълноправен член на Световната организация по туризъм към ООН на 21 януари 1976 г. В рамките на организацията страната ни е част от Регионална комисия Европа. Сътрудничеството на България с организацията подпомага провеждането на държавна политика за устойчиво развитие на туризма, за следване на световните тенденции за развитие на туризма и представяне на България като атрактивна целогодишна туристическа дестинация.

Страната ни е член на Изпълнителния съвет в годините 1982-1985, 2003-2007, 2009-2013, 2013-2017.

В периода 13-14 юни 2005 г. в курорта Слънчев бряг е проведена 75-ата сесия на Изпълнителния съвет.

През пролетта на 2010 г. България е домакин на 51-вата среща на Комисия Европа в Световната организация по туризъм към ООН.

През юни 2021 г. страната ни бе избрана за заместник-председател на Регионална комисия „Европа“ на Световната организация по туризъм за следващите две години.

2023 © Варна е /снимки: Пресцентър Министерство на Туризма, World Tourism Organization (UNWTO)

Стратегия за развитие на националните курорти разработват от министерството

Планират се законодателни промени, за да могат курортите да привличат по-големи инвестиции и в инфраструктура и свързаност – въздушна и сухоземна
Стратегия за развитие на националните курорти разработват от министерството

 

"Туризмът е от първостепенно значение за страната. Той създава работни места там, където другите икономики не могат". Това заяви министър Мирослав Боршош в Разлог по време на конференцията "Бъдещето на туризма в България и Европа – имидж, иновации и развитие", организирана от Министерството на туризма и евродепутата Андрей Новаков. В събитието взеха участие представители от Европейския парламент, национални институции, местната власт, туристическия бизнес и експертната общност, сред които евродепутатите Николина Бърняц и Андрей Новаков – активни членове на Комисията по транспорт и туризъм в ЕП, Георги Динев – областен управител на Благоевград, Красимир Герчев – кмет на гр. Разлог, Десислав Тасков – председател на комисията по туризъм, Кирил Добрев – председател на комисията по транспорт в парламента.

В дискусията се включиха и водещи представители на сектора, сред които д-р Сийка Кацарова от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм и д-р Полина Карастоянова от Националния борд по туризъм.

Форумът постави акцент върху необходимостта от изграждане на устойчива туристическа екосистема чрез стратегическо партньорство между европейските институции, българската държава, местната власт и бранша. "Променихме начина, по който представяме България като туристическа дестинация като поставихме фокуса върху качеството и устойчивостта на българския туристически продукт в отделните региони. Наши основни партньори са хората по места, активните кметове, които търсят възможности за развитие на местната икономика". С тези думи министърът на туризма откри форума.

Евродепутатът Андрей Новаков приветства всички участници в една от най-значимите конференции, посветени на туризма днес и заяви, че има политическа воля и стратегия за развитие на сектора в България като част от еврозоната. От своя страна  Николина Бърняц благодари на министъра на туризма и на Андрей Новаков за възможността отново да посети нашата красива страна. Тя подчерта изключителната важност на стабилността в държавата, не само, но особено за развитието на туризма и сподели опита на своята страна, като част от еврозоната, в разработването на стратегии за туризма, работа  с регионите, преминаване през кризи и предизвикателства.

В рамките на конференцията министър Мирослав Боршош обяви, че се работи и по стратегията за развитие на националните курорти, техния статут, включително върху законодателни промени, за да могат тези курорти да привличат по-големи инвестиции и в инфраструктура и свързаност – въздушна и сухоземна.

Министърът на туризма обърна специално внимание на представителите от Професионалната гимназия по туризъм и Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство в Разлог, които, по думите му, са смисълът на всички тези съвместни усилия, насочени към гарантирането на тяхното успешно професионално бъдеще в България.

Всички участници в конференцията откроиха ползите от приемането на България в еврозоната, което е не само икономически процес – това е възможност за изграждане на нова идентичност на страната ни в европейски и глобален контекст, която носи повече сигурност, стабилност, гъвкавост и повече инвестиции в България. Министърът подчерта, че ефективното управление на туризма в тази нова реалност ще изисква съгласувани усилия за постигане на приобщаващо и регионално балансирано развитие, допълнителна бюджетна рамка, както и изграждане на механизми за справяне с кризи и по-добра свързаност между държавите.

Конференцията продължи с два дискусионни панела, по време на които бяха поставени редица актуални въпроси и бяха обсъдени, както проблемите, така и успехите в сектор туризъм. Министърът изтъкна още веднъж, че сътрудничеството с местната власт е ключов фактор за устойчивото развитие на сектора. "Бъдещето на туризма в България и Европа е споделена отговорност. Конференцията днес показа, че това е възможно, събирайки на едно място представители на всички тези звена на управлението. Зад думите, които се казаха тук, виждате колко много работа е свършена за краткото време от началото на управлението на това правителство. Това е пълна отдаденост на работата с визия и прилагане на решения", заяви в заключение министър Мирослав Боршош.

2025 © Варна е / снимка: Министерство на туризма