Мобилно меню

България отново е част от Изпълнителния съвет на Световната организация по туризъм

Това е прекрасна възможност за България да е на първа линия в световния туризъм, подчерта министър Илин Димитров
България отново е част от Изпълнителния съвет на Световната организация по туризъм
612

За пети път България е избрана за член на Изпълнителния съвет на Световната организация по туризъм към ООН. Страната ни бе утвърдена с 24 на 14 гласа. България ще разполага с пълен мандат 2023-2027 г.

„Това е чудесен завършек на едно прекрасно събитие и втория ми мандат като служебен министър“, коментира Илин Димитров. Министърът на туризма подчерта, че участието в престижната международна организация е

„…прекрасна възможност за България да е на първа линия в световния туризъм!“

Световната организация по туризъм е специализирана агенция на ООН и водеща международна организация в областта на туризма. Основните ѝ цели са подпомагане на устойчивото развитие на туризма, популяризирането му като движещ фактор за икономически растеж и устойчиво развитие, и намаляване на негативното му влияние върху околната среда. Насърчава се прилагането на Глобалния етичен кодекс, образование и обучение в областта на туризма, като по този начин туризмът става част от инструментариума за постигане на "Целите на хилядолетието" на ООН.

В Световната организация по туризъм към ООН членуват 159 страни, както и 6 асоциирани членове и над 500 свързани членове, представляващи частния сектор, образователните институции, туристическите асоциации и местните туристически власти.
Изпълнителният съвет е оперативният управляващ орган на Световната организация по туризъм към ООН. Той следи за това организацията да изпълнява своята работа и се придържа към бюджета си. Изпълнителният съвет провежда своите заседания минимум два пъти годишно.

"Амбицията на България е да продължи да подпомага и да участва в развитието на основните политики в туризма", заяви служебният министър на туризма д-р Илин Димитров, при откриването на 68-ата сесия на Регионална комисия "Европа" към Световната организация по туризъм, която се провежда в София.

България е приета за пълноправен член на Световната организация по туризъм към ООН на 21 януари 1976 г. В рамките на организацията страната ни е част от Регионална комисия Европа. Сътрудничеството на България с организацията подпомага провеждането на държавна политика за устойчиво развитие на туризма, за следване на световните тенденции за развитие на туризма и представяне на България като атрактивна целогодишна туристическа дестинация.

Страната ни е член на Изпълнителния съвет в годините 1982-1985, 2003-2007, 2009-2013, 2013-2017.

В периода 13-14 юни 2005 г. в курорта Слънчев бряг е проведена 75-ата сесия на Изпълнителния съвет.

През пролетта на 2010 г. България е домакин на 51-вата среща на Комисия Европа в Световната организация по туризъм към ООН.

През юни 2021 г. страната ни бе избрана за заместник-председател на Регионална комисия „Европа“ на Световната организация по туризъм за следващите две години.

2023 © Варна е /снимки: Пресцентър Министерство на Туризма, World Tourism Organization (UNWTO)

Дара: Любимият ми предмет в училище беше историята

Родният ми град Варна е мястото, с което се чувствам най-силно свързана, изтъкна победителката в Евровизия, която прие поканата на министъра на туризма да се включи в мащабна кампания за представяне на България пред света
Дара: Любимият ми предмет в училище беше историята

Популярната изпълнителка от Варна Дарина Йотова - Дара, която преди месец спечели песенния конкурс Евровизия, прие поканата на министъра на туризма Илин Димитров да се включи в мащабна кампания за представяне на България пред света

Проектът на Министерството на туризма предвижда да бъдат заснети клипове и рекламни материали с известни българи - артисти, спортисти, учени, млади таланти и хора с високи постижения, които могат да говорят за страната ни лично и убедително.

Дара посочи родния си град Варна като мястото, с което се чувства най-силно свързана.

Тя сподели, че е горда със забележителностите на морската столица, като Варненския халколитен некропол (най-старото обработено злато в света), природния феномен "Побити камъни", Аладжа манастир, Римските терми и др.

"Любимият ми предмет в училище беше историята. За мен е важно посланието към публиката да бъде лично. Когато човек говори за място, което наистина е почувствал, тогава то стига много по-силно до хората", каза Дара.

Тя сподели и емоцията си от миналогодишно посещение до Белоградчишките скали, които символизират за нея красотата на България.

Според генералния директор на БНТ Милена Милотинова, която има за задача да организира домакинството на България на Евровизия през 2027-а, страната ни има изключително силна идентичност като древна държава, дала една от най-разпространените писмености, и този разказ трябва да бъде представян пред света. "Евровизия е световно шоу, което прави целогодишна кампания на страната-домакин. С лице като Дара ще повишим интереса към България", подчерта Милотинова.

Министър Илин Димитров връчи на Дара и специален подарък - статуетка с роза, която е най-популярният символ на страната ни.

2026 © Варна е / снимка: Министерство на туризма на Република България