Мобилно меню

ДДС за туризма да остане 9% искат големи туроператори

Представители на бранша настояват за преразглеждане на концесии и търгове за плажове под наем
ДДС за туризма да остане 9% искат големи туроператори

Големите чужди туроператори поискаха запазване на ставката от 9% на ДДС за туризма в бюджета за 2024 г., тъй като в момента върви договарянето на хотелите за следващата година. Това е станало по време на среща на министъра на туризма Зарица Динкова с Асоциацията на инкаминг агенциите във Варна, информира TravelNews. 

"ДДС в туризма трябва да се запази на 9% за туроператорите и хотелите, защото не можем да отговорим на конкурентните дестинации, където е дори още по-ниско", коментира председателят на асоциацията Иван Грошев и отбеляза, че ДДС за туризма в Гърция е 8%, а в Турция е 1%, като по-ниски ставки отколкото у нас има също и в Хърватия.

Туроператорите освен това поискаха 5 млн. лв. за реклама на България на германския пазар. Целта е германските концерни DER Touristik, TUI, Alltours, FTI и Schauinsland Reisen да направят директна и по-голяма рекламна и пиар кампания на страната ни.

Записванията за България на германския пазар са слаби заради страха от войната и близостта с Украйна и едва ще достигнат през това лято до 50% от нивата преди пандемията. Това беше най-големият пазар за летния ни туризъм с над 800 000 туристи в най-добрите години преди 2019 г.

Големите туроператори са поставили пред министър Зарица Динкова и проблема с концесиите и търговете за отдаването на плажовете под наем.

2023 © Варна е

Подобрение на туристическите услуги в Златни пясъци отчетоха експерти

Съвместна проверка в курорта бе осъществена от представители на Министерството на туризма, КЗП, НАП, РЗИ и Икономическа полиция
Подобрение на туристическите услуги в Златни пясъци отчетоха експерти

Министерството на туризма организира и координира поредна съвместна мащабна проверка, този път в курортен комплекс "Златни пясъци". Акцията бе осъществена съвместно с представители на Комисията за защита на потребителите (КЗП), Националната агенция за приходите (НАП), Регионалната здравна инспекция (РЗИ) и Икономическа полиция.

Проверките са част от цялостната политика на Министерството на туризма за засилен контрол в активния летен сезон. "Съвместните действия между институциите са ключови за опазването на интересите на туристите. Работим целенасочено, за да гарантираме, че предлаганите услуги отговарят на нормативните стандарти и на очакванията на туристите от страната и чужбина", заяви министърът на туризма Мирослав Боршош. По думите му институционалният контрол трябва да бъде постоянен, видим и ефективен, за да изгражда доверие към сектора.

По данни на участващите институции: Комисията за защита на потребителите е извършила 7 проверки, при които са установени 3 нарушения; НАП е извършила 2 проверки без констатирани нередности; Икономическа полиция е установила 2 нарушения, включително е извършено изземване на нелегална стока; РЗИ е извършила 2 проверки, също без установени нарушения. В сравнение с предходни проверки в комплекса бе отчетено видимо подобрение – от страна на НАП

не са констатирани нарушения, свързани с издаване на касови бележки.

Въпреки това бяха установени случаи на предлагане на фалшиви стоки, както и търговски обекти предлагащи стоки без задължителните етикети на български език.

Паралелно с проверките в търговската зона, Министерството на туризма, чрез дирекция "Контролна и инспекционна дейност", продължава активните инспекции на морските плажове по цялото Черноморие.

Към момента са извършени 264 проверки на плажа, включително 10 на неохраняеми участъци.

Нарушения са установени на 20 плажа, като са съставени 5 акта за установяване на административни нарушения (АУАН) и са наложени 6 неустойки по договори.

2025 © Варна е