Мобилно меню

До 10 дни ще бъде взето решение за бараките в Златни пясъци

Институциите не си прехвърлят отговорност, заяви регионалният министър Иван Шишков при работна среща с кмета на Варна Иван Портних
До 10 дни ще бъде взето решение за бараките в Златни пясъци
696

В рамките на 10 дни предстои да се вземе решение за съдбата на бараките в курорта Златни пясъци. Това стана ясно по време на работна среща между кмета на Варна Иван Портних и министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков.

"Институциите не си прехвърлят отговорност. Надявам се ще бъдем единни да приложим закона", подчерта министър Шишков.

В края на април кметът Иван Портних изпрати писма до министрите на регионалното развитие и благоустройството - Иван Шишков, и на туризма - Илин Димитров, в които настоява търговските обекти в курорта Златни пясъци, за които Община Варна не е изработвала и внасяла за съгласуване в МТ схеми, нито е издавала разрешение за поставянето им, да бъдат премахнати.

"Най-красивият национален курорт по Северното Черноморие - „Златни пясъци“, за поредна година посреща първите туристи в неугледен вид, със стотици грозни търговски обекти по централната алея, които са с изтекли разрешителни преди повече от 2 години! Община Варна не е изработвала и внасяла за съгласуване в Министерството на туризма схеми, нито е издавала разрешения за поставянето им, което ги прави незаконни. Затова липсата на адекватна реакция и бездействието от институциите, които имат отношение към проблема, е силно озадачаваща", се казва в писмото.

Кметът припомня, че Община Варна няма правомощия да премахва незаконни обекти, които се намират на територията на национални курорти. Съгласно чл.13, ал. 6 от ЗУЧК, по реда на чл.57а от ЗУТ, това е в компетенциите на ДНСК, към Министерството на регионалното развитие и благоустройството, съответно на РДНСК - Варна.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Дара: Любимият ми предмет в училище беше историята

Родният ми град Варна е мястото, с което се чувствам най-силно свързана, изтъкна победителката в Евровизия, която прие поканата на министъра на туризма да се включи в мащабна кампания за представяне на България пред света
Дара: Любимият ми предмет в училище беше историята

Популярната изпълнителка от Варна Дарина Йотова - Дара, която преди месец спечели песенния конкурс Евровизия, прие поканата на министъра на туризма Илин Димитров да се включи в мащабна кампания за представяне на България пред света

Проектът на Министерството на туризма предвижда да бъдат заснети клипове и рекламни материали с известни българи - артисти, спортисти, учени, млади таланти и хора с високи постижения, които могат да говорят за страната ни лично и убедително.

Дара посочи родния си град Варна като мястото, с което се чувства най-силно свързана.

Тя сподели, че е горда със забележителностите на морската столица, като Варненския халколитен некропол (най-старото обработено злато в света), природния феномен "Побити камъни", Аладжа манастир, Римските терми и др.

"Любимият ми предмет в училище беше историята. За мен е важно посланието към публиката да бъде лично. Когато човек говори за място, което наистина е почувствал, тогава то стига много по-силно до хората", каза Дара.

Тя сподели и емоцията си от миналогодишно посещение до Белоградчишките скали, които символизират за нея красотата на България.

Според генералния директор на БНТ Милена Милотинова, която има за задача да организира домакинството на България на Евровизия през 2027-а, страната ни има изключително силна идентичност като древна държава, дала една от най-разпространените писмености, и този разказ трябва да бъде представян пред света. "Евровизия е световно шоу, което прави целогодишна кампания на страната-домакин. С лице като Дара ще повишим интереса към България", подчерта Милотинова.

Министър Илин Димитров връчи на Дара и специален подарък - статуетка с роза, която е най-популярният символ на страната ни.

2026 © Варна е / снимка: Министерство на туризма на Република България