Мобилно меню

Експерт: Внедряването на нови технологии ще помогне за утвърждаването на Варна като целогодишна туристическа дестинация

Необходимо е също ефективно и щадящо използване на ресурси, екологичен и цифров преход, и устойчивост, смята Димитър Василев от Български бизнес форуми
Експерт: Внедряването на нови технологии ще помогне за утвърждаването на Варна като целогодишна туристическа дестинация
512

Пътят за развитие на Европа и превръщането на Варна в дестинация за интелигентен целогодишен туризъм минава през разработване и внедряване на технологии за ефективно и щадящо използване на ресурси, екологичен и цифров преход, и устойчивост, смята председателят на сдружение "ПроВарна" и Български бизнес форуми Димитър Василев.

Василев ще участва в европейска среща "Заедно за туризма в ЕС“ с представители на Консултативния комитет по туризъм към Европейската комисия на 7 февруари 2023 г., по време на която ще застъпи тезата си. Целта на срещата е да се обмени информация за туристическата екосистема, както и за публикуваните обещания и ангажименти на държавите – членки в подкрепа на съвместното изпълнение на документа "Път за преход в туризма". Срещата ще насърчи заинтересованите страни да приложат на практика поетите ангажименти и да се присъединят към общността "Заедно за туризма в ЕС". Събитието се организира в хибриден формат - физически в Брюксел, и чрез онлайн участие. 

„Дигитализацията в туристическия сектор е в ход. Над 60% от покупките на туристически услуги се случват през мобилни устройства, но има още много какво да се направи“, заяви Димитър Василев. По думите му, необходимо е с ускорено темпо да се дигитализират процесите в туристическия бранш – от закупуването на туристическите услуги до наемането на туристически кадри, инвестиции в иновации, технологии и инфраструктура за да не изостава секторът по обем на приходи в структурата на европейската икономика.


Използвайки „Път за преход в туризма“, Варна като туристическа дестинация може да увеличи пазарния си дял в бранша чрез разработването на проекти за устойчив туризъм екологични цели, развитие на културното наследство, уникално преживяване, достъпност и ефективно използване на ресурсите по програми „Хоризонт Европа“, „Творческа Европа“, „Еразъм+“, „Цифрова Европа“, „Европейски социален фонд плюс“, „Европейски фонд за регионално развитие и Кохезионен фонд“, „Фонд за справедлив преход“ и други европейски инструменти, коментира експертът по туризъм Явор Иванов.

Проучване на Евробарометър показва, че 82% от европейците са готови да променят навиците си за пътуване в полза на по-устойчиви практики, включително консумиране на продукти с местен произход, намаляване на отпадъците и потреблението на вода, пътуване извън сезона или до по-малко посещавани дестинации и избор на възможности за транспорт въз основа на тяхното екологично въздействие. Основните интереси на туристите при избора на дестинации са свързани с природата (41%) и културата (42%), а една трета са готови да платят повече, за да подкрепят местната природа и местните общности.

„За да отговори на новите тенденции в бранша, хотелиерството и всички услуги в областта на туризма трябва да въведат кръгови модели и да намалят отпечатъка си върху околната среда в съответствие с Плана за действие относно кръговата икономика и Плана за действие за нулево замърсяване“, смятат експерти.

ЕС чрез свои финансови политики и инструменти подкрепя екологичния преход в туризма, от които може да се възползват отделните туристически региони и дестинации с цел намаляване разхищението на храни, повторното използване или рециклиране на всички пластмасови опаковки до 2030 г., събиране и пречистване на градските отпадъчни води, използване на възобновяеми и нисковъглеродни горива в морския транспорт и др.

2023 © Варна е

Черноморски туристически форум се проведе във Варна

Основната тема, която беше разгледана по време на тазгодишното 17-о издание на форума, беше "Зеленият и дигиталният преход - предизвикателства и възможности за развитието на туризма"
Черноморски туристически форум се проведе във Варна

17-ото издание на Черноморски туристически форум се се проведе във Варна на 17 и 18 октомври. Основната тема, която беше разгледана е "Зеленият и дигиталният преход - предизвикателства и възможности за развитието на туризма". Организатор на събитието е Варненска туристическа камара, с подкрепата на Община Варна и Министерството на туризма.

Статистиката на национално и местно ниво е основен фактор за правилна оценка на бизнеса, идентификация на проблемите и взимането на ефективни управленски решения за устойчиво развитие на регионите. Това посочи по време на дискусиите общинският експерт Невена Кеманова. По думите ѝ дигитализацията в туристическия бранш е най-качественият начин за бърз достъп до информация и за правилен анализ на данните, което я прави изключително преимущество за бранша. Тя посочи, че добър пример за дигитална трансформация е официалният туристически портал на морската столица Visit Varna, който работи успешно вече 10 години. Община Варна е първата администрация, която е въвела Електронна система за категоризация и регистрация на туристически обекти, където са отбелязани местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения, допълниха от ресорната дирекция.

Системата за категоризация се ползва успешно и до ден днешен, интегрирана е с Националния туристически регистър и с Единната система за туристическа информация (ЕСТИ), обогатява се и се оптимизира непрекъснато, отчете Кеманова. От 2020 г. насам Община Варна ползва активно данните от платформата. Информацията в единната система е безплатна и достъпна, получава се бързо, справките се зареждат в рамките на няколко минути и позволяват конвертиране в различни формати, поясни общинският експерт. За сравнение тя посочи справките на Националния статистически институт, които се бавят с месеци, отчитат като туристически обекти само местата с налични над 10 легла, докато ЕСТИ обхваща всички възможности за настаняване.

Към края на септември на територията на община Варна функционират над 3 500 места за настаняване, като 70% от тях са т.нар. места за настаняване с малък капацитет - стаи и апартаменти за гости, стана ясно по време на дискусиите. В този смисъл достъпът до единната система е от изключителна важност за общинската администрация, защото дава реална картина за резервираните нощувки и броя на настанените лица, възможност да се откроят важните и емитивни пазари и новите пазарни ниши, както и да се планира бъдещето на туризма във Варна, подчерта още Кеманова. В заключение тя предложи, да се осигури достъп на бизнеса и всички пазарни субекти от туристическия бранш до ЕСТИ, за по голяма ефективност и успеваемост на сектора.

Зеленият преход не е тенденция а необходимост, посочи по време на форума д-р инж. Меглена Плугчиева, член на Института по икономика и международни отношения. По думите й последните данни сочат, че в света има 2,5 млн. юридически лица, които осигуряват 12,3 млн. работни места в сферата на туризма, а броят на туристите е нараснал през последните години и достига до 1,46 млрд. души. Това налага спешни промени и мерки в бранша, поради повишената консумация на електричество и водни ресурси и прекомерното производство на битов отпадък, посочи Плугчиева. По думите ѝ препоръките на Европейската комисия към управлението на държавите и към глобалния туристически сектор са свързани с пестеливо и устойчиво използване на природните ресурси, активен преход към дигитализация, промени в нормативната уредба за постигане към устойчив туризъм.   

Черноморският туристически форум има за цел да представи теоретични идеи и прагматични предложения за използване на зелените и дигиталните трансформации за развитието на устойчив, конкурентоспособен и ефективен туристически бизнес в дестинацията. В изданието му тази година се включиха представители на държавни, общински и образователни институции, туристическия бизнес, неправителствени организации, експерти.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна