Мобилно меню

На Летище Варна посрещнаха първи полет от Париж

Полети по новата авиолиния ще се извършват два пъти седмично – всеки понеделник и четвъртък, до октомври
На Летище Варна посрещнаха първи полет от Париж

Националният авиопревозвач стартира нова сезонна линия от Варна до Париж. До октомври полети между морския ни град и френската столица ще се изпълняват два пъти седмично – всеки понеделник и четвъртък.

Първият полет от Париж беше посрещнат тържествено на Летище Варна на 17 април с воден салют – традиционен поздрав към новите маршрути. Пътниците на борда бяха приятно изненадани от вниманието.

За първи път директните полети от Варна кацат на международното летище "Шарл дьо Гол", от което се осъществяват връзки към стотици западноевропейски и междуконтинентални дестинации.

Така жителите на Варна и региона в Северното Черноморие получават още по-удобна възможност да посетят както френската столица, така и да пътуват до редица световни точки.

Билетите по новата линия се предлагат на цени от 169 евро в едната посока, като в икономична класа са включени 10 кг ръчен багаж и малка лична чанта (дамска чанта или лаптоп), безплатна регистрация и кетъринг на борда.

Полетите до Париж, както и сезонните директни линии до Прага и Франкфурт, които стартират през юни, ще се изпълняват с най-новите самолети от флотилията на "България Еър" – модерните Airbus A220. Те предлагат комфортна и просторна кабина, по-широки седалки в икономична класа, по-големи прозорци и отделения за багаж, заедно с USB зареждане на електронни устройства, което гарантира още по-приятно пътуване за всеки пасажер на борда.

За резервации и повече информация за полетите от Варна до Париж можете да се свържете с Центъра за обслужване на клиенти на e-mail: callFB@air.bg, да посетите официалния сайт www.air.bg или чрез мобилното приложение на "България Еър". Билети може да бъдат резервирани и в офисите на авиокомпанията в страната и в чужбина, както и през агентската мрежа.

2025 © Варна е / снимки: Ивайло Старчев за Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт

Масирани проверки по морето правят инспектори от различни институции

Инициативата е на Министерството на туризма
Масирани проверки по морето правят инспектори от различни институции

Министерството на туризма организира и координира най-масираната до момента съвместна проверка на търговски обекти в курорта "Слънчев бряг", с участието на Комисията за защита на потребителите (КЗП), Националната агенция за приходите (НАП), Регионалната здравна инспекция (РЗИ) и Икономическа полиция. За първи път толкова много институции действат едновременно на терен под координацията на министерството. На място присъства и заместник-министърът на туризма Павлин Петров. Целта е да се гарантира сигурността на туристите и да се упражни ефективен контрол върху качеството на предлаганите услуги в най-натоварените курортни зони.

Министърът на туризма Мирослав Боршош заяви, че проверките са част от дългосрочната стратегия на министерството за развитие на сектора чрез високи стандарти и прозрачен контрол. "Гарантирането на качествена и сигурна туристическа услуга е приоритет за нас. Туристът трябва да бъде защитен не само като потребител, но и като гост на страната ни. Именно затова Министерството на туризма работи в синхрон с всички контролни органи, за да се гарантира законност, доверие и устойчивост в сектора", каза министър Боршош.

"Активното присъствие на контролните институции в началото на летния сезон показва огромната ни ангажираност да предложим качествен туристически продукт", заяви още министър Мирослав Боршош по време на брифинг. "За първи път се работи в такъв обем, с толкова институции и такава оперативна координация. По този начин даваме ясен сигнал към туристическия бизнес, че компромиси със сигурността на туристите няма да се допускат. Координираният контрол е ключов инструмент за поддържане на доверие в българските туристически услуги", допълни още министърът.

В рамките на проверката бяха инспектирани над 50 търговски обекта. Служители на НАП прилагаха метода на "таен клиент" за установяване на нерегламентирани търговски практики и укриване на приходи. Всички институции извършиха проверки по своите компетенции, включително по отношение на хигиенни условия, етикетиране, ценова информация и спазване на санитарни изисквания. В резултат на съвместната инспекция бяха констатирани множество нарушения от различен характер от всички институции, напр. неиздаване на касови бележки, продажба на стоки без документи за произход и предлагане на фалшиви маркови продукти. Част от тези артикули са иззети от Икономическа полиция.

Министърът на туризма подчерта, че ефективният контрол е неразделна част от усилията за устойчиво развитие на сектора: "Сигурността и качеството на туристическите услуги не са случайност – те изискват постоянна ангажираност, контрол и партньорство между институциите и бизнеса", допълни той.

Паралелно с проверките в търговски обекти, Министерството на туризма чрез дирекция "Контролна и инспекционна дейност" осъществява и засилен контрол върху морските плажове по цялото Черноморие. Провеждат се както планови, така и внезапни проверки, включително в почивни дни, насочени към спазването на изискванията за водно спасяване, медицинско обслужване, санитарни условия, свободен достъп, обозначаване на зони и опазване на природната среда. Към момента са извършени 189 проверки на морски плажове, включително 7 на неохраняеми участъци. Констатираните нарушения са 19 и са съставени 4 акта за административни нарушения, наложени са 4 договорни неустойки. Сред най-честите нарушения са липса на медицински лица, непълно оборудване на медицински пунктове, липса на указателни табели и неактуализирано работно време на спасителните екипи.

Всички тези действия се предприемат на фона на информацията от Доклада за качеството на водите за къпане за 2024 г., публикуван на 20 юни 2025 г. от Европейската агенция по околна среда (EEA), според който България е на 2-ро място в ЕС (след Кипър) с 97.9 % плажни води с "отлично" качество, включително крайбрежни и вътрешни води. Този резултат е над европейския стандарт от 85.4 % за "отлично" качество. След нашата страна остават Гърция, Хърватска, Италия и Испания. Министерството на туризма е в постоянен контакт с компетентните български органи - Регионалните здравни инспекции към Министерството на здравеопазването и Министерството на околната среда и водите, извършващи редовен и стриктен мониторинг на качеството на водата по цялото ни крайбрежие. Последните анализи показват отлични показатели за чистота на морската вода в повечето зони за къпане. Българските морски плажове отговарят на всички изисквания на Европейския съюз и са в пълно съответствие със стандартите за безопасност и здраве.

2025 © Варна е / снимка: Министерство на Туризма