Мобилно меню

На Летище Варна посрещнаха пътник № 1 000 001 за 2023-та

Милена Джусто пристигна с полет на Austrian Airline, заедно с 11-годишната си дъщеря Ребека и бе приветствана лично от кмета на Община Варна – Иван Портних, както и от цялото ръководство на морското ни летище
На Летище Варна посрещнаха пътник № 1 000 001 за 2023-та

Летище Варна тържествено посрещна своя пътник № 1 000 001 за тази година! Това е Милена Джусто, която пристигна с полет на Austrian Airlines и бе приветствана лично от кмета на Община Варна – Иван Портних, както и от цялото ръководство на морското ни летище, начело с директора на аеропорта – Димитър Костадинов, и от Главния координационен директор на „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД – Николай Секалов.

Милена пътува заедно с 11-годишната си дъщеря Ребека. Милена живее в Милано, Италия, но майка ѝ е българка. Тя идва в страната за първи път от 11 години, за да посети своите роднини, и сподели, че е  изключително изненадана и развълнувана.

Милена получи за спомен от летището раница и куфар, брандирани специално за случая, с пожелания с тях да продължи да посещава многократно страната ни за в бъдеще, а от страна на Austrian Airlines бе зарадвана с червена раница.

Тази година Летище Варна посрещна своя пътник № 1 000 001 повече от месец по-рано, в сравнение с 2022 г., което е индикатор за възстановяването на трафика на морското летище след пандемията от COVID-19, довела до значително намаляване на въздушния трафик по цял свят.

През тази година Летище Варна отчете и най-натоварения си зимен сезон в цялата история, предлагайки богато разнообразие от 18 дестинации, обслужвайки рекорден брой полети и пътници. За първото полугодие (януари-юни 2023 г.) летището отчита ръст от +58%, спрямо 2022 г. и +9%, спрямо предпандемичните данни от 2019 г.

Austrian Airlines стартират оперирането на полети до Летище Варна още през 2005 г. и със своята широка мрежа от дестинации, вече в продължение на 18 години успешно свързват Варна и региона до множество страни от цял свят. Само по маршрута Виена-Варна до момента са извършени близо 12 000 самолетодвижения, превозвайки приблизително 1 000 000 пътници, което е доказателство за популярността на тази полетна линия през годините. Тя се извършва целогодишно, като през летния сезон е ежедневна, а през зимата се извършва 4 пъти седмично.

„Във „Фрапорт Туин Стар“ сме много щастливи да увеличим трафика ни през 2023 г., но има още много необходими стъпки, за да позиционираме България като туристическа дестинация. Имаме нужда от много повече маркетинг в нашите основни държави, както и за привличане на нови пазари като Северна Европа и Близкия Изток. Но днес всички празнуваме и сме радостни да приветстваме пътник № 1 000 001!“, заяви Главният изпълнителен директор на "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" АД - д-р Франк Кванте.

„Горди сме да отпразнуваме днес нашия пътник №:1 000 001 заедно с нашия дългогодишен партньор Летище Варна! Тази впечатляваща цифра е крайъгълен камък в нашето успешно сътрудничество от 2005 г. насам и искаме да изразим нашата благодарност на Летище Варна, тъй като техните професионализъм и ефективност са от основно значение за безпроблемното изпълнение на нашите полети. Заедно очакваме с нетърпение да продължим да предоставяме отлично изживяване при пътуване и да изведем нашето партньорство в успешно бъдеще", сподели Михаел Трестл, Главен търговски директор на Austrian Airlines.

2023 © Варна е / снимки:Ивайло Старчев

Стратегия за развитие на националните курорти разработват от министерството

Планират се законодателни промени, за да могат курортите да привличат по-големи инвестиции и в инфраструктура и свързаност – въздушна и сухоземна
Стратегия за развитие на националните курорти разработват от министерството

 

"Туризмът е от първостепенно значение за страната. Той създава работни места там, където другите икономики не могат". Това заяви министър Мирослав Боршош в Разлог по време на конференцията "Бъдещето на туризма в България и Европа – имидж, иновации и развитие", организирана от Министерството на туризма и евродепутата Андрей Новаков. В събитието взеха участие представители от Европейския парламент, национални институции, местната власт, туристическия бизнес и експертната общност, сред които евродепутатите Николина Бърняц и Андрей Новаков – активни членове на Комисията по транспорт и туризъм в ЕП, Георги Динев – областен управител на Благоевград, Красимир Герчев – кмет на гр. Разлог, Десислав Тасков – председател на комисията по туризъм, Кирил Добрев – председател на комисията по транспорт в парламента.

В дискусията се включиха и водещи представители на сектора, сред които д-р Сийка Кацарова от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм и д-р Полина Карастоянова от Националния борд по туризъм.

Форумът постави акцент върху необходимостта от изграждане на устойчива туристическа екосистема чрез стратегическо партньорство между европейските институции, българската държава, местната власт и бранша. "Променихме начина, по който представяме България като туристическа дестинация като поставихме фокуса върху качеството и устойчивостта на българския туристически продукт в отделните региони. Наши основни партньори са хората по места, активните кметове, които търсят възможности за развитие на местната икономика". С тези думи министърът на туризма откри форума.

Евродепутатът Андрей Новаков приветства всички участници в една от най-значимите конференции, посветени на туризма днес и заяви, че има политическа воля и стратегия за развитие на сектора в България като част от еврозоната. От своя страна  Николина Бърняц благодари на министъра на туризма и на Андрей Новаков за възможността отново да посети нашата красива страна. Тя подчерта изключителната важност на стабилността в държавата, не само, но особено за развитието на туризма и сподели опита на своята страна, като част от еврозоната, в разработването на стратегии за туризма, работа  с регионите, преминаване през кризи и предизвикателства.

В рамките на конференцията министър Мирослав Боршош обяви, че се работи и по стратегията за развитие на националните курорти, техния статут, включително върху законодателни промени, за да могат тези курорти да привличат по-големи инвестиции и в инфраструктура и свързаност – въздушна и сухоземна.

Министърът на туризма обърна специално внимание на представителите от Професионалната гимназия по туризъм и Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство в Разлог, които, по думите му, са смисълът на всички тези съвместни усилия, насочени към гарантирането на тяхното успешно професионално бъдеще в България.

Всички участници в конференцията откроиха ползите от приемането на България в еврозоната, което е не само икономически процес – това е възможност за изграждане на нова идентичност на страната ни в европейски и глобален контекст, която носи повече сигурност, стабилност, гъвкавост и повече инвестиции в България. Министърът подчерта, че ефективното управление на туризма в тази нова реалност ще изисква съгласувани усилия за постигане на приобщаващо и регионално балансирано развитие, допълнителна бюджетна рамка, както и изграждане на механизми за справяне с кризи и по-добра свързаност между държавите.

Конференцията продължи с два дискусионни панела, по време на които бяха поставени редица актуални въпроси и бяха обсъдени, както проблемите, така и успехите в сектор туризъм. Министърът изтъкна още веднъж, че сътрудничеството с местната власт е ключов фактор за устойчивото развитие на сектора. "Бъдещето на туризма в България и Европа е споделена отговорност. Конференцията днес показа, че това е възможно, събирайки на едно място представители на всички тези звена на управлението. Зад думите, които се казаха тук, виждате колко много работа е свършена за краткото време от началото на управлението на това правителство. Това е пълна отдаденост на работата с визия и прилагане на решения", заяви в заключение министър Мирослав Боршош.

2025 © Варна е / снимка: Министерство на туризма