Мобилно меню

Облекчиха преминаването през Дуранкулак за туристическия сезон

Въведено е ограничение за движение на товарни автомобили в петък, събота и неделя
Облекчиха преминаването през Дуранкулак за туристическия сезон
539

Граничните власти на България и Румъния облекчиха преминаването през ГКПП "Дуранкулак" заради увеличения брой туристи между двете страни през летните месеци, отбелязва TravelNews, като се позовава на информация от Главна дирекция "Гранична полиция" към МВР.

На ГКПП "Дуранкулак" е създадена оптимална организация на дежурните смени за извършване на максимално бързи и ефективни гранични проверки, при използване на пълния инфраструктурен капацитет, подчертават от МВР.

Граничният контролно-пропускателен пункт "Дуранкулак" се намира на румънска територия. Проверките от българска и румънска страна се осъществяват на една линия и при едно спиране. В състава на дежурните смени са осигурени служители за работа на всички работни места. На пункта има обособени 4 трасета – 2 на влизане и 2 на излизане (по 1 за леки и 1 за товарни автомобили във всяка посока). На всяко трасе има разположено по едно работно място, оборудвано с автоматизирана работна станция и с инсталирани допълнителни устройства –  за проверка на документи и идентифициране на лица.

Със заповед на министрите на транспорта и на вътрешните работи на Румъния до 31.08.2023 г.,  на ГКПП "Дуранкулак" е въведено ограничение за движение на товарни автомобили над 7,5 тона, съответно в петък, събота, неделя и на официален празник на Румъния –  от 06:00 часа до 22:00 часа; и в деня, предхождащ първия ден на официален празник – от 16:00 часа до 22:00 часа. През посочените дни товарен трафик няма и всичките 4 трасета се използват само от леки коли и автобуси, обясниха от "Гранична полиция".

2023 © Варна е

Дара: Любимият ми предмет в училище беше историята

Родният ми град Варна е мястото, с което се чувствам най-силно свързана, изтъкна победителката в Евровизия, която прие поканата на министъра на туризма да се включи в мащабна кампания за представяне на България пред света
Дара: Любимият ми предмет в училище беше историята

Популярната изпълнителка от Варна Дарина Йотова - Дара, която преди месец спечели песенния конкурс Евровизия, прие поканата на министъра на туризма Илин Димитров да се включи в мащабна кампания за представяне на България пред света

Проектът на Министерството на туризма предвижда да бъдат заснети клипове и рекламни материали с известни българи - артисти, спортисти, учени, млади таланти и хора с високи постижения, които могат да говорят за страната ни лично и убедително.

Дара посочи родния си град Варна като мястото, с което се чувства най-силно свързана.

Тя сподели, че е горда със забележителностите на морската столица, като Варненския халколитен некропол (най-старото обработено злато в света), природния феномен "Побити камъни", Аладжа манастир, Римските терми и др.

"Любимият ми предмет в училище беше историята. За мен е важно посланието към публиката да бъде лично. Когато човек говори за място, което наистина е почувствал, тогава то стига много по-силно до хората", каза Дара.

Тя сподели и емоцията си от миналогодишно посещение до Белоградчишките скали, които символизират за нея красотата на България.

Според генералния директор на БНТ Милена Милотинова, която има за задача да организира домакинството на България на Евровизия през 2027-а, страната ни има изключително силна идентичност като древна държава, дала една от най-разпространените писмености, и този разказ трябва да бъде представян пред света. "Евровизия е световно шоу, което прави целогодишна кампания на страната-домакин. С лице като Дара ще повишим интереса към България", подчерта Милотинова.

Министър Илин Димитров връчи на Дара и специален подарък - статуетка с роза, която е най-популярният символ на страната ни.

2026 © Варна е / снимка: Министерство на туризма на Република България