Мобилно меню

Около половин милион чужденци са посетили музеите ни тази година

Отчита се ръст спрямо 2022-ра, но все още не са достигнати нивата от преди ковид пандемията
Около половин милион чужденци са посетили музеите ни тази година
503

Посещенията на чужди туристи в българските музеи и културни институти все още не са възстановени на нивата от преди Ковид пандемията. Това обяви Амелия Гешева, заместник министър на културата по време на деветата работна среща на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) в Пловдив, информира travelnews.bg.

От началото на тази година до момента в музеите са влезли около 545 000 чужденци, като има ръст спрямо миналата година. За сравнение през 2019 г. са посетени от над 1,2 млн. туристи. През 2022 година има 4 млн. заедно с българите, което е 50% ръст спрямо пандемичната 2020 година.

Приходите от музеите са 2 млн. лв. от януари до ноември 2023 г., което е повече в сравнение със същия период на 2022 г. Гешева посочи, че се работи по създаването на единен национален културен календар, който да включва и представянето на българската култура в чужбина. Освен това Министерството на културата работи по изграждането на силен бранд на България, който да представя културното наследство.

Страната ни разполага с огромно богатство от артефакти - над 7 милиона експоната, които са в музеите из цялата държава. Зам.- министър Гешева посочи, че ще се направи дигитализация на всички експонати. Според нея представянето на артефактите в българските музеи трябва да бъде направено атрактивно, като за целта трябва да бъдат обучени по-добре екскурзоводите.

2023 © Варна е
Още по темата: България Чужденци Музеи
Още по темата: България Чужденци Музеи

Маршрути за туристи с двигателни затруднения предлагат във Варна

Безплатните карти ще се предлагат от 1 юли в Туристическия информационен център срещу Катедралата
Маршрути за туристи с двигателни затруднения предлагат във Варна

От 1 юли в Туристическия информационен център на Община Варна ще бъдат на разположение безплатни карти на маршрута "Варна за всички" - специализиран туристически тур, създаден за хора с двигателни затруднения. 

Маршрутът обхваща централната градска част и е съобразен с възможностите за безопасно и удобно придвижване на хора с двигателни затруднения. В картите са обозначени основните културни, исторически и архитектурни обекти по трасето, както и информация, улесняваща достъпа до тях.

Безплатните пешеходни турове "Варна за всички" се организират съвместно от Община Варна и Съюза на екскурзоводите в България и се провеждат всяка първа сряда на месеца. До края на 2026 г.

предстоят още четири обиколки – на 1 юли, 5 август, 2 септември и 6 декември.

Последният тур за годината ще бъде посветен на Международния ден на хората с увреждания, който се отбелязва на 3 декември.

Участието в обиколките е безплатно.

Началният час е 10:30 ч., а сборният пункт е пред Туристическия информационен център (Козирката).

Освен маршрута в централната част на града, е разработен и разширен достъпен туристически маршрут, който включва обекти в Морската градина. За него се изисква предварителна заявка и се заплаща, поради което не е част от регулярната програма.

График и подробна информация за пешеходните турове може да намерите ТУК 

2026 © Варна е