Мобилно меню

Отличиха Св. Св. Константин и Елена като "Най-добър целогодишен медикъл СПА курорт на 2023 г."

Варненецът шеф Петър Йоргов, който е един от топ готвачите на България, получи награда от БХРА за "Най-голям принос за развитието на кулинарната култура в България и обучение на млади кулинари през 2023 г."
Отличиха Св. Св. Константин и Елена като "Най-добър целогодишен медикъл СПА курорт на 2023 г."
525

Св. св. Константин и Елена стана носител на престижното отличие за "Най-добър целогодишен медикъл СПА курорт на 2023 г." от Годишните награди на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА).

Отличие за професионалната си дейност получи и варненецът шеф Петър Йоргов, който бе награден за "Най-голям принос за развитието на кулинарната култура в България и обучение на млади кулинари през 2023 г.". Кариерата на Петър Йоргов, който е един от топ готвачите на България е пример за това как с постоянството, практиката и усърдната работа за развитие на таланта у един човек, успехът неминуемо идва. Шеф Йоргов е основател на Българска Асоциация за Кулинарна Култура и запален посланик на кулинарното изкуство сред младите готвачи, както и ментор на няколко от най-талантливите от тях.

Годишните награди на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация бяха връчени за 28-и път на специална церемония в София. БХРА е първата професионална организация в туризма, която връчва награди от 1996 година насам и наскоро чества 30 години от създаването си.

"Чрез признанието за най-добрите в сектора искаме да отличим тези, на които се крепи браншът и да посочим добрите инвестиции заради които страната ни продължава да посреща милиони български и чужди туристи всяка година, както и да допринася за българската икономика", посочи председателят на УС на БХРА Георги Щерев.

Ето и пълен списък на всички отличени от БХРА в туристическия бранш за 2023-та:

  • СПА хотел ГРАНД ХОТЕЛ ТЕРМЕ, с. Баня, местност Конешница – „Най-добър петзвезден luxury СПА хотел на 2023 г.”
  • Хотел-резиденс АРМАКО РЕЗИДЕНС, гр. Копривщица – „Най-добър петзвезден резиденс хотел на 2023 г.“
  • Хотел ЕМПОРИУМ ПЛОВДИВ ЕМ ГАЛЕРИ, ГР. ПЛОВДИВ – „Най-добър петзвезден бутиков хотел на 2023 г.”
  • Балнео хотел ГРАНД ХОТЕЛ КНЯЗ ПАВЕЛ, гр. Павел баня – „Най-добър петзвезден балнеолечебен / медикъл/ СПА хотел на 2023 г.”
  • КАСА ДИ ФИОРЕ СПА И МЕДИКАЛ ХОТЕЛ, с. Кранево – „Най-добър петзвезден морски балнеолечебен / медикъл / СПА хотел на 2023 г.“
  • АРТЕ СПА И ПАРК ХОТЕЛ, гр. Велинград – „Най-добър петзвезден СПА хотел на 2023 г.“
  • ГРАНД ХОТЕЛ ВЕЛИНГРАД, гр. Велинград – „Най-добър петзвезден планински балнеолечебен / медикъл / СПА хотел на 2023 г.”
  • Хотел ЕКО ТЕРМА ВИЛИДЖ, с. Кранево -„Най-добър петзвезден морски СПА хотел със спортни съоръжения на 2023 г.”
  • КАШМИР СПА ХОТЕЛ, гр. Велинград – „Най-добра концепция за СПА хотел на 2023 г.“
  • Хотел НАЦИОНАЛ ПАЛАС, гр. Сливен – „Най-добър четиризвезден луксозен СПА хотел на 2023 г.“
  • ПАРК И СПА ХОТЕЛ МАРКОВО, с. Марково, област Пловдив – „Най-добър четиризвезден СПА хотел за семейна почивка на 2023г.“
  • ДИПЛОМАТ ПЛАЗА ХОТЕЛ ЕНД РЕЗОРТ, гр. Луковит – „Най-добър четиризвезден арт и уелнес хотел на 2023 г.”
  • Хотел ВИЛА СИНТИКА, гр. Сандански – „Най-добър четиризвезден градски бутиков хотел на 2023г.“
  • Хотел ВИВА МАРЕ БИЙЧ, гр. Созопол, м. Света Марина – „Най-добър четиризвезден морски бутиков хотел на 2023 г.”
  • Хотел СОФИЯ, к.к. Златни пясъци – „Най-добър четиризвезден морски хотел на 2023 г.
  • СПА РИЗОРТ СВЕТИ ИВАН РИЛСКИ, гр. Банско – „Най-добър четиризвезден планински СПА хотел на 2023 г.”
  • ГРАНД ХОТЕЛ БАНСКО, гр. Банско – „Най-добър четиризвезден планински семеен СПА хотел на 2023 г.”
  • Семеен хотел ВИЛА ФЛАВИЯ, гр. Пловдив – „Най-добър градски бутиков хотел със съхранено историческо наследство на 2023 г.”
  • Семеен хотел „Бизнес Клуб”, гр. Шумен – „Най-добър семеен хотел на 2023г.“
  • КЪЩА ЗА ГОСТИ БЕЛУГА, Велинград – „Най-добра къща за гости на 2023 г.“
  • К.к. Св. Св. Константин и Елена – „Най-добър целогодишен медикъл СПА курорт на 2023 г.”
  • МЕДИЦИНСКИ ЦЕНТЪР МЕДИКО-ЕСТЕТИЧЕН ЦЕНТЪР ГРАНД – Д-Р ЧЕШМЕДЖИЕВИ ЕООД, Гранд хотел Велинград, гр. Велинград – „Най-добър Балнеолечебен / Медикъл СПА / център на 2023 г.”
  • Верига ресторанти „Happy Bar &Grill“ – „Най-добра верига ресторанти на 2023 г.“
  • Верига ресторанти „Captain Cook“ – „Най-добра верига ресторанти Premium class на 2023 г.“
  • „Burrata Italiana” – „Най-добра верига италиански ресторанти на 2023 г.“
  • Ресторант ТОРРО ГРАНДЕ, гр. Пловдив – „ Най-добър иновативен ресторант на 2023 г. “
  • Класически ресторант МАВРУДА СИКРЕТ ГАРДЪН, гр. Пловдив -„Най-добър ресторант за специализирани събития на 2023 г.”
  • Ресторант ЛОЗАТА, гр. Свиленград -„Най-добър ресторант с авторска и европейска кухня на 2023 г.”
  • Ресторант-пицария ПАЕЗАНО, гр. София – „Най-добър ресторант за пица на 2023 г.”
  • Сдружение „Задруга на банските механджии – Уникално Банско” – „Сдружение с най-голям принос в опазване, съхранение и популяризиране на кулинарните традиции от туристически регион на 2023 г.”
  • ОБЩИНА ВАРНА – „Най-добър туристически портал на 2023 г.”
  • АРТЕ СПА И ПАРК ХОТЕЛ, гр. Велинград – „Най-добър мениджърски екип на 2023 г.“
  • Ясен Щерев, хотел ХАВАНА, к.к. Златни пясъци – „Най-добър хотелски мениджър на 2023 г.”
  • Шеф Петър Йоргов – ГРИФИД Хотели – „Най-голям принос за развитието на кулинарната култура в България и обучение на млади кулинари през 2023 г.”
2023 © Варна е / снимки: БХРА, Св. Св. Константин и Елена, Grifid Hotels

Черноморски туристически форум се проведе във Варна

Основната тема, която беше разгледана по време на тазгодишното 17-о издание на форума, беше "Зеленият и дигиталният преход - предизвикателства и възможности за развитието на туризма"
Черноморски туристически форум се проведе във Варна

17-ото издание на Черноморски туристически форум се се проведе във Варна на 17 и 18 октомври. Основната тема, която беше разгледана е "Зеленият и дигиталният преход - предизвикателства и възможности за развитието на туризма". Организатор на събитието е Варненска туристическа камара, с подкрепата на Община Варна и Министерството на туризма.

Статистиката на национално и местно ниво е основен фактор за правилна оценка на бизнеса, идентификация на проблемите и взимането на ефективни управленски решения за устойчиво развитие на регионите. Това посочи по време на дискусиите общинският експерт Невена Кеманова. По думите ѝ дигитализацията в туристическия бранш е най-качественият начин за бърз достъп до информация и за правилен анализ на данните, което я прави изключително преимущество за бранша. Тя посочи, че добър пример за дигитална трансформация е официалният туристически портал на морската столица Visit Varna, който работи успешно вече 10 години. Община Варна е първата администрация, която е въвела Електронна система за категоризация и регистрация на туристически обекти, където са отбелязани местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения, допълниха от ресорната дирекция.

Системата за категоризация се ползва успешно и до ден днешен, интегрирана е с Националния туристически регистър и с Единната система за туристическа информация (ЕСТИ), обогатява се и се оптимизира непрекъснато, отчете Кеманова. От 2020 г. насам Община Варна ползва активно данните от платформата. Информацията в единната система е безплатна и достъпна, получава се бързо, справките се зареждат в рамките на няколко минути и позволяват конвертиране в различни формати, поясни общинският експерт. За сравнение тя посочи справките на Националния статистически институт, които се бавят с месеци, отчитат като туристически обекти само местата с налични над 10 легла, докато ЕСТИ обхваща всички възможности за настаняване.

Към края на септември на територията на община Варна функционират над 3 500 места за настаняване, като 70% от тях са т.нар. места за настаняване с малък капацитет - стаи и апартаменти за гости, стана ясно по време на дискусиите. В този смисъл достъпът до единната система е от изключителна важност за общинската администрация, защото дава реална картина за резервираните нощувки и броя на настанените лица, възможност да се откроят важните и емитивни пазари и новите пазарни ниши, както и да се планира бъдещето на туризма във Варна, подчерта още Кеманова. В заключение тя предложи, да се осигури достъп на бизнеса и всички пазарни субекти от туристическия бранш до ЕСТИ, за по голяма ефективност и успеваемост на сектора.

Зеленият преход не е тенденция а необходимост, посочи по време на форума д-р инж. Меглена Плугчиева, член на Института по икономика и международни отношения. По думите й последните данни сочат, че в света има 2,5 млн. юридически лица, които осигуряват 12,3 млн. работни места в сферата на туризма, а броят на туристите е нараснал през последните години и достига до 1,46 млрд. души. Това налага спешни промени и мерки в бранша, поради повишената консумация на електричество и водни ресурси и прекомерното производство на битов отпадък, посочи Плугчиева. По думите ѝ препоръките на Европейската комисия към управлението на държавите и към глобалния туристически сектор са свързани с пестеливо и устойчиво използване на природните ресурси, активен преход към дигитализация, промени в нормативната уредба за постигане към устойчив туризъм.   

Черноморският туристически форум има за цел да представи теоретични идеи и прагматични предложения за използване на зелените и дигиталните трансформации за развитието на устойчив, конкурентоспособен и ефективен туристически бизнес в дестинацията. В изданието му тази година се включиха представители на държавни, общински и образователни институции, туристическия бизнес, неправителствени организации, експерти.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна