Мобилно меню

Полети до 13 дестинации от Летище Варна тази зима

Ежедневни полети ще има до София и Истанбул
Полети до 13 дестинации от Летище Варна тази зима
596

Летище Варна ще обслужва полети до 13 дестинации през зимния сезон. Това обяви Радостина Златева, експерт „Развитие на въздушния трафик“ във „Фрапорт България“, концесионер на летищата във Варна и Бургас, по време на Шестнайстия Черноморски туристически форум, който се проведе в курорта Св. св. Константин и Елена.

Четири пъти в седмицата полети между Варна и Виена ще правят „Австрийските авиолинии“. Авиокомпанията работи целогодишно на летището и предоставя своите връзки с останалите градове по света, до които оперира.

Националният ни превозвач – „България Еър“, ще лети всеки ден между София и Варна с възможност за трансфери до цяла Европа, каза Златева.

„Турските авиолинии“ ще правят ежедневен полет между Варна и Истанбул и оттам могат да се правят трансфери до цял свят.

Нискотарифната авиокомпания Wizz Air ще оперира до 10 дестинации от Варна до градове в Европа, като най-много полети – пет, ще има до Германия – Берлин, Дормунд, Кьолн, Меминген и Хамбург. Другите ще са до Тел Авив (Израел), Брюксел (Белгия), Ларнака (Кипър), Лондон (Великобритания) и Айндховен (Нидерландия), обясни пред TravelNews Радостина Златева.

Отделно чартърни полети ще бъдат осъществявани от Варна до Турция, Египет, Тунис и др. страни, които ги организират български туроператори.

Донка Георгиева, член на УС на Варненската туристическа камара и управител на туроператора „АБ Травел“, коментира, че само с целогодишни полети до Летище Варна могат да бъдат привлечени големи събития в града.

„Всички партньори питат именно за това, дали има постоянни и директни линии през цялата година до морската ни столица от градове в Европа“, допълни тя. Според нея такива полети са важни за развитието на събитийния туризъм във Варна. Става въпрос за организирането на големи международни конференции, конгреси, семинари, спортни мероприятия и турнири и др.

Летище Варна отбелязва ръст от 19% на пътниците през август тази година спрямо същия месец на миналата година, като е посрещнало 304 000 туристи, което обаче е далеч от нивата на южната аерогара. Обслужени са 2062 самолета, което е с 16% повече в сравнение с август 2022 г.

На Летище Варна първото място все още се държи от Германия, от където са пристигнали най-много туристи. Полша обаче е близо до лидерската позиция. Следват Чехия, България (отчитат се вътрешните полети между София и Варна на „България Еър“ и „Раян ер“) и Великобритания.

През тази година британските туристи са изключително малко по Северното Черноморие заради липсата на чартъри. Основно идват гости по редовните линии на нискотарифните авиокомпании. Интересна тенденция е, че чехите също преоткриха Българското Черноморие и вече излизат на трето място.

2023 © Варна е / снимка: Varna Airport

Стратегия за развитие на националните курорти разработват от министерството

Планират се законодателни промени, за да могат курортите да привличат по-големи инвестиции и в инфраструктура и свързаност – въздушна и сухоземна
Стратегия за развитие на националните курорти разработват от министерството

 

"Туризмът е от първостепенно значение за страната. Той създава работни места там, където другите икономики не могат". Това заяви министър Мирослав Боршош в Разлог по време на конференцията "Бъдещето на туризма в България и Европа – имидж, иновации и развитие", организирана от Министерството на туризма и евродепутата Андрей Новаков. В събитието взеха участие представители от Европейския парламент, национални институции, местната власт, туристическия бизнес и експертната общност, сред които евродепутатите Николина Бърняц и Андрей Новаков – активни членове на Комисията по транспорт и туризъм в ЕП, Георги Динев – областен управител на Благоевград, Красимир Герчев – кмет на гр. Разлог, Десислав Тасков – председател на комисията по туризъм, Кирил Добрев – председател на комисията по транспорт в парламента.

В дискусията се включиха и водещи представители на сектора, сред които д-р Сийка Кацарова от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм и д-р Полина Карастоянова от Националния борд по туризъм.

Форумът постави акцент върху необходимостта от изграждане на устойчива туристическа екосистема чрез стратегическо партньорство между европейските институции, българската държава, местната власт и бранша. "Променихме начина, по който представяме България като туристическа дестинация като поставихме фокуса върху качеството и устойчивостта на българския туристически продукт в отделните региони. Наши основни партньори са хората по места, активните кметове, които търсят възможности за развитие на местната икономика". С тези думи министърът на туризма откри форума.

Евродепутатът Андрей Новаков приветства всички участници в една от най-значимите конференции, посветени на туризма днес и заяви, че има политическа воля и стратегия за развитие на сектора в България като част от еврозоната. От своя страна  Николина Бърняц благодари на министъра на туризма и на Андрей Новаков за възможността отново да посети нашата красива страна. Тя подчерта изключителната важност на стабилността в държавата, не само, но особено за развитието на туризма и сподели опита на своята страна, като част от еврозоната, в разработването на стратегии за туризма, работа  с регионите, преминаване през кризи и предизвикателства.

В рамките на конференцията министър Мирослав Боршош обяви, че се работи и по стратегията за развитие на националните курорти, техния статут, включително върху законодателни промени, за да могат тези курорти да привличат по-големи инвестиции и в инфраструктура и свързаност – въздушна и сухоземна.

Министърът на туризма обърна специално внимание на представителите от Професионалната гимназия по туризъм и Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство в Разлог, които, по думите му, са смисълът на всички тези съвместни усилия, насочени към гарантирането на тяхното успешно професионално бъдеще в България.

Всички участници в конференцията откроиха ползите от приемането на България в еврозоната, което е не само икономически процес – това е възможност за изграждане на нова идентичност на страната ни в европейски и глобален контекст, която носи повече сигурност, стабилност, гъвкавост и повече инвестиции в България. Министърът подчерта, че ефективното управление на туризма в тази нова реалност ще изисква съгласувани усилия за постигане на приобщаващо и регионално балансирано развитие, допълнителна бюджетна рамка, както и изграждане на механизми за справяне с кризи и по-добра свързаност между държавите.

Конференцията продължи с два дискусионни панела, по време на които бяха поставени редица актуални въпроси и бяха обсъдени, както проблемите, така и успехите в сектор туризъм. Министърът изтъкна още веднъж, че сътрудничеството с местната власт е ключов фактор за устойчивото развитие на сектора. "Бъдещето на туризма в България и Европа е споделена отговорност. Конференцията днес показа, че това е възможно, събирайки на едно място представители на всички тези звена на управлението. Зад думите, които се казаха тук, виждате колко много работа е свършена за краткото време от началото на управлението на това правителство. Това е пълна отдаденост на работата с визия и прилагане на решения", заяви в заключение министър Мирослав Боршош.

2025 © Варна е / снимка: Министерство на туризма