Мобилно меню

Полетите между Варна и Абу Даби ще разширят възможностите за сътрудничество

Около твърдението се обединиха кметът на морската столица Благомир Коцев и посланикът на Обединени арабски емирства в България Н. Пр. Абдулрахман Ахмед Алджабер по време на представянето на новата линия, която ще се изпълнява от и до Летище Варна целогодишно от 31 март
Полетите между Варна и Абу Даби ще разширят възможностите за сътрудничество

Новата връзка между Варна и Абу Даби не само ще улесни достъпа до една от най-динамичните и иновативни дестинации в света, но и ще разшири възможностите за икономическо, културно и туристическо сътрудничество между нашия регион и Обединените арабски емирства. Това заяви кметът Благомир Коцев по време на представянето на директната линия между морската столица на България и столицата на Обединените арабски емирства. Той изрази благодарност към всички, които са допринесли за реализирането на проекта. Вашите усилия са пример за това как партньорството и иновациите могат да създават нови перспективи за развитие, коментира кметът Коцев с пожелание за все повече отворени врати към света, които да допринесат за развитието на Варна.

Директните полети Абу Даби - Варна - Абу Даби ще се изпълняват от нискотарифната авиокомпания Wizz Air три пъти седмично – в понеделник, сряда и петък.

Линията е планирана като редовна и целогодишна.

Първите пътници по новата дестинация ще се качат на борда на 31 март.

По време на събитието на Летище Варна дестинацията беше представена от посланика на Обединени арабски емирства в България Н. Пр. Абдулрахман Ахмед Алджабер. Той описа емирствата като един от най-бързо развиващите се туристически маршрути в света заради високото ниво на сигурност, развитата инфраструктура, качеството на туристическата услуга, разнообразните предложения за прекарване на свободното време, природните и културните забележителности и не на последно място - безвизовото пътуване на български граждани до ОАЕ и на граждани на емирствата у нас. От своя страна посланик Алджабер увери, че ще продължи да популяризира България и в частност Варна, като туристическа дестинация за своите сънародници. 

От ръководството на концесионера на Летище Варна представиха полетната си програма за 2025 г. и новите акценти в нея. Wizz Air добавя втори базиран във Варна самолет Airbus, с което през настоящата година капацитетът на превозвача ще се увеличи с 90% или с над 400 000 места за годината, съобщиха от компанията-оператор на летището. От месец април авиокомпанията възобновява въздушната връзка на Варна с Франкфурт-Хан, Нюрнберг и Тел Авив. Скандинавска авиокомпания връща дестинацията Варна – Копенхаген, от май до септември ще се осъществяват още полети до 7 летища в Германия. Така варненци вече ще могат да летят до 60 дестинации, отчетоха от Летище Варна. 

Главният изпълнителен директор на компанията Франк Кванте представи проекта за т.нар. Gate Garden. Външното пространство на Терминал 2 на летището ще бъде устроено по нов начин – с много зеленина, заведения за хранене, възможности за почивка и пазаруване и директна пешеходна връзка към изходите на пистата. Зоната ще бъде открита през месец май. 

2025 © Варна е

Стратегия за развитие на националните курорти разработват от министерството

Планират се законодателни промени, за да могат курортите да привличат по-големи инвестиции и в инфраструктура и свързаност – въздушна и сухоземна
Стратегия за развитие на националните курорти разработват от министерството

 

"Туризмът е от първостепенно значение за страната. Той създава работни места там, където другите икономики не могат". Това заяви министър Мирослав Боршош в Разлог по време на конференцията "Бъдещето на туризма в България и Европа – имидж, иновации и развитие", организирана от Министерството на туризма и евродепутата Андрей Новаков. В събитието взеха участие представители от Европейския парламент, национални институции, местната власт, туристическия бизнес и експертната общност, сред които евродепутатите Николина Бърняц и Андрей Новаков – активни членове на Комисията по транспорт и туризъм в ЕП, Георги Динев – областен управител на Благоевград, Красимир Герчев – кмет на гр. Разлог, Десислав Тасков – председател на комисията по туризъм, Кирил Добрев – председател на комисията по транспорт в парламента.

В дискусията се включиха и водещи представители на сектора, сред които д-р Сийка Кацарова от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм и д-р Полина Карастоянова от Националния борд по туризъм.

Форумът постави акцент върху необходимостта от изграждане на устойчива туристическа екосистема чрез стратегическо партньорство между европейските институции, българската държава, местната власт и бранша. "Променихме начина, по който представяме България като туристическа дестинация като поставихме фокуса върху качеството и устойчивостта на българския туристически продукт в отделните региони. Наши основни партньори са хората по места, активните кметове, които търсят възможности за развитие на местната икономика". С тези думи министърът на туризма откри форума.

Евродепутатът Андрей Новаков приветства всички участници в една от най-значимите конференции, посветени на туризма днес и заяви, че има политическа воля и стратегия за развитие на сектора в България като част от еврозоната. От своя страна  Николина Бърняц благодари на министъра на туризма и на Андрей Новаков за възможността отново да посети нашата красива страна. Тя подчерта изключителната важност на стабилността в държавата, не само, но особено за развитието на туризма и сподели опита на своята страна, като част от еврозоната, в разработването на стратегии за туризма, работа  с регионите, преминаване през кризи и предизвикателства.

В рамките на конференцията министър Мирослав Боршош обяви, че се работи и по стратегията за развитие на националните курорти, техния статут, включително върху законодателни промени, за да могат тези курорти да привличат по-големи инвестиции и в инфраструктура и свързаност – въздушна и сухоземна.

Министърът на туризма обърна специално внимание на представителите от Професионалната гимназия по туризъм и Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство в Разлог, които, по думите му, са смисълът на всички тези съвместни усилия, насочени към гарантирането на тяхното успешно професионално бъдеще в България.

Всички участници в конференцията откроиха ползите от приемането на България в еврозоната, което е не само икономически процес – това е възможност за изграждане на нова идентичност на страната ни в европейски и глобален контекст, която носи повече сигурност, стабилност, гъвкавост и повече инвестиции в България. Министърът подчерта, че ефективното управление на туризма в тази нова реалност ще изисква съгласувани усилия за постигане на приобщаващо и регионално балансирано развитие, допълнителна бюджетна рамка, както и изграждане на механизми за справяне с кризи и по-добра свързаност между държавите.

Конференцията продължи с два дискусионни панела, по време на които бяха поставени редица актуални въпроси и бяха обсъдени, както проблемите, така и успехите в сектор туризъм. Министърът изтъкна още веднъж, че сътрудничеството с местната власт е ключов фактор за устойчивото развитие на сектора. "Бъдещето на туризма в България и Европа е споделена отговорност. Конференцията днес показа, че това е възможно, събирайки на едно място представители на всички тези звена на управлението. Зад думите, които се казаха тук, виждате колко много работа е свършена за краткото време от началото на управлението на това правителство. Това е пълна отдаденост на работата с визия и прилагане на решения", заяви в заключение министър Мирослав Боршош.

2025 © Варна е / снимка: Министерство на туризма