Мобилно меню

Половината от туристите търсят слънце, море и пясък

Останалите 50% от клиентите се насочват към други форми туризъм - културен, СПА, бизнес и др.
Половината от туристите търсят слънце, море и пясък

Над 50% от потребителите в туризма търсят слънце, море и пясък. Това показва проучване на Университета за национално и световно стопанство (УНСС), което обяви проф. Мариана Янева, ръководител на катедра "Икономика на туризма", по време на дискусионен форум "Туроператорите и бранд България. Район Южно Черноморие - слънчевото здраве" в "Парадисо Дриймс хотел" в Несебър.

Останалите 50% от клиентите се насочват към другите форми туризъм - културен, СПА, бизнес и др., каза Янева.

"Ако не говорим за един нов бранд България с няколко подбранда, няма как да постигнем по-високо ниво на развитие на българския туризъм" коментира тя. Според нея е много важно да се насочим към бизнес туризма, който носи по-големи приходи за хотелиерите и създава много имидж за дестинацията. Освен това е необходимостта да се ребрандира имиджът на дестинация България в посока гостоприемство в четири сезона. Ако не се говори за един нов бранд България, няма как да се постигне по-високо ниво на развитие на българския туризъм и привличане на по-висок клас туристи, в четири сезона, посочи проф. Мариана Янева.

Слънчев бряг е най-големият ни и популярен курорт, който привлича най-много туристи и инвеститори. Той е самостоятелен подбранд на дестинация България, смята Янева.

Проф. Димитър Димитров, ректор на УНСС, който също откри форума, обяви, че университетът е тясно свързан и работи с бизнеса. Катедрата "Икономика в туризма" е с много добър опит в тази сфера. Правим стажове на студенти и имаме споразумения с доста асоциации в туризма, подчерта той.

Проф. Мариана Янева коментира пред TravelNews, че трябва да привличаме кадри от трети страни, които да учат и да работят в България. Става въпрос за млади хора от Азия. "Има желание да идват да учат туризъм у нас и да работят в страната, но срещаме спънки по отношение на приравняването на дипломите им", каза Янева. По такъв начин може да се работи за привличането на кадри в бранша.

Доц. Ася Панджерова от УНСС, която е и управляващ директор на мениджмънт компанията Paradiso Dreams, обяви, че се стремят да работят целогодишно. Те управляват "Апартхотел Лъки Банско" и го превръщат в целогодишна дестинация. "Хотелът се утвърди с добър продукт, храна и обслужване", подчерта тя. Според нея Банско вече е целогодишна дестинация. Компанията управлява от тази година и хотел Paradiso Dreams в Несебър.

Димитър Кръстев, докторант в УНСС и управляващ директор на Paradiso Dreams, допълни, че сезонът по Българското Черноморие е изключително скъсен. Реално се пълнят хотелите само през юли и август. Целта ни е да разширим сезона и да започнем да предлагаме различни услуги, за да може хотелът в Несебър да работи целогодишно и да развиваме бизнес туризма, посочи Димитър Кръстев.

2024 © Варна е / източник: TravelNews

Близо 127 млн. лв. са приходите от нощувки на туристи във Варна през юли

273 600 са били гостите на морската столица за месеца, като над 75% от тях - чужденци
Близо 127 млн. лв. са приходите от нощувки на туристи във Варна през юли

През юли 2024 г. в област Варна са функционирали 399 обекта с 10 или повече легла - хотели, мотели, къмпинги, хижи и други места за краткосрочно настаняване, с 26.1 хил. стаи и 63.1 хил. легла в тях. В сравнение със същия месец на предходната година местата за настаняване се увеличават с 0.8%, а броят на леглата в тях - с 3 %, съобщават от Териториално статистическо бюро Североизток.

Общият брой на нощувките в областта е 1 321 000, или с 8.3% повече в сравнение с година по-рано. Българските граждани са реализирали 248 200 нощувки, а чуждите - 1 072 800.

През юли 2024 г. в местата за настаняване с 4 и 5 звезди са реализирани 77.2% от общия брой нощувки на чужди и 40.2% - на български граждани. В местата за настаняване с 3 звезди са осъществени 16.8% от нощувките на чужди и 21.7% - на български граждани, докато в 1 и 2 звезди те са съответно 6% и 38.1%.

Броят на пренощувалите лица в местата за настаняване в област Варна се увеличава с 3.8% в сравнение със същия месец на 2023 г. и достига 273.6 хиляди. От всички пренощували лица 75.3% са чужди граждани, като 78.2% от тях са нощували в местата за настаняване с 4 и 5 звезди и са реализирали средно по 5.1 нощувки.

Местата за настаняване с 4 и 5 звезди са предпочитани от 42.2% от българските граждани, като средният брой реализирани нощувки в тях е 3.5.

Общата заетост на леглата в областта е 67.3%, като тя е най-висока в местата за настаняване с 4 и 5 звезди - 79.2%. В сравнение със същия месец на предходната година заетостта на леглата се увеличава с 3.1 процентни пункта.

Приходите от нощувки в област Варна се увеличават с 16.6% спрямо същия месец на предходната година и достигат 126.7 млн. лв., като 19 млн. лв. са от български граждани, а 107.7 млн. лв. - от чужди граждани.

2024 © Варна е