Мобилно меню

Половината от туристите търсят слънце, море и пясък

Останалите 50% от клиентите се насочват към други форми туризъм - културен, СПА, бизнес и др.
Половината от туристите търсят слънце, море и пясък

Над 50% от потребителите в туризма търсят слънце, море и пясък. Това показва проучване на Университета за национално и световно стопанство (УНСС), което обяви проф. Мариана Янева, ръководител на катедра "Икономика на туризма", по време на дискусионен форум "Туроператорите и бранд България. Район Южно Черноморие - слънчевото здраве" в "Парадисо Дриймс хотел" в Несебър.

Останалите 50% от клиентите се насочват към другите форми туризъм - културен, СПА, бизнес и др., каза Янева.

"Ако не говорим за един нов бранд България с няколко подбранда, няма как да постигнем по-високо ниво на развитие на българския туризъм" коментира тя. Според нея е много важно да се насочим към бизнес туризма, който носи по-големи приходи за хотелиерите и създава много имидж за дестинацията. Освен това е необходимостта да се ребрандира имиджът на дестинация България в посока гостоприемство в четири сезона. Ако не се говори за един нов бранд България, няма как да се постигне по-високо ниво на развитие на българския туризъм и привличане на по-висок клас туристи, в четири сезона, посочи проф. Мариана Янева.

Слънчев бряг е най-големият ни и популярен курорт, който привлича най-много туристи и инвеститори. Той е самостоятелен подбранд на дестинация България, смята Янева.

Проф. Димитър Димитров, ректор на УНСС, който също откри форума, обяви, че университетът е тясно свързан и работи с бизнеса. Катедрата "Икономика в туризма" е с много добър опит в тази сфера. Правим стажове на студенти и имаме споразумения с доста асоциации в туризма, подчерта той.

Проф. Мариана Янева коментира пред TravelNews, че трябва да привличаме кадри от трети страни, които да учат и да работят в България. Става въпрос за млади хора от Азия. "Има желание да идват да учат туризъм у нас и да работят в страната, но срещаме спънки по отношение на приравняването на дипломите им", каза Янева. По такъв начин може да се работи за привличането на кадри в бранша.

Доц. Ася Панджерова от УНСС, която е и управляващ директор на мениджмънт компанията Paradiso Dreams, обяви, че се стремят да работят целогодишно. Те управляват "Апартхотел Лъки Банско" и го превръщат в целогодишна дестинация. "Хотелът се утвърди с добър продукт, храна и обслужване", подчерта тя. Според нея Банско вече е целогодишна дестинация. Компанията управлява от тази година и хотел Paradiso Dreams в Несебър.

Димитър Кръстев, докторант в УНСС и управляващ директор на Paradiso Dreams, допълни, че сезонът по Българското Черноморие е изключително скъсен. Реално се пълнят хотелите само през юли и август. Целта ни е да разширим сезона и да започнем да предлагаме различни услуги, за да може хотелът в Несебър да работи целогодишно и да развиваме бизнес туризма, посочи Димитър Кръстев.

2024 © Варна е / източник: TravelNews

Стартира изграждането на канализация на крайбрежната алея във Варна

Ще бъде направена и пешеходната зона с нова тротоарна настилка и алейно осветление, уверяват инвеститорите от "Холдинг Варна" АД
Стартира изграждането на канализация на крайбрежната алея във Варна

Строителство на канализационен колектор на крайбрежната алея във Варна ще стартира на 13 януари - понеделник. По данни на изпълнителния директор на фирмата инвеститор "Холдинг Варна" Милчо Близнаков,

канализационният колектор ще бъде изграден успоредно със сегашната алея, като ще започне от края на Рибарския плаж и ще завърши до подпорната стена в зоната под Делфинариума.

Общата дължина на инсталационния колектор и тръбите е 1200 метра и е предназначен да отведе битовите води към помпена станция, която ще бъде разположена до устието на Шокъровия канал. Ще бъдат изградени и съоръжения за отвеждане на отпадните води до канализационната помпена станция "Акациите". 

Едновременно с реализирането на проекта, ще бъде направена и

пешеходната зона на крайбрежната алея с нова тротоарна настилка и алейно осветление.

Ще се укрепи и брегозащитното съоръжение на местата, където има пропадане на алеята - непосредствено до Рибарски плаж и в подножието на паркинг зоната, обясни Близнаков. По думите му,

проектите са изцяло частна инвестиция, финансирани от "Холдинг Варна" АД и са на обща стойност 8 млн. лв. 

Създадена е временна организация на движението, която осигурява безопасност за гражданите, преминаващи в района. По време на строителството ще има свободен достъп до крайбрежната алея. 

Предвидено е строителството да завърши до 15 май 2025 г. 

"Община Варна има контролни функции и ще бъдем изключително стриктни и безкомпромисни по отношение на спазването на всички изисквания, предвидени в Закона за устройство на територията и наредбите, които регулират строителния процес, при изграждането на канализация на крайбрежната алея и Приморски парк. Ще следим да се спазват одобрените инвестиционни проекти, плановете за безопасност и здраве и за управление на строителните отпадъци, защото това е зона, която целогодишно се посещава от много жители и гости на Варна", заяви заместник-кметът по инфраструктурните въпроси в общината Димитър Кирчев

Областният управител Проф. Андрияна Андреева посочи, че след направена проверка на законосъобразността, на 20 декември 2024 г. е издала две последователни заповеди, въз основа на които се урегулират действията по стартиране на изграждане на канализация в Приморски парк. Заповедите са публични и са достъпни в сайта на Областна администрация, за да може да се запознаят с тях всички заинтересовани лица и институции.

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна