Мобилно меню

Продължава благоустрояването на Алея Първа

Предстои тя да се превърне в модерно пространство за разходка, спорт и отдих край морето
Продължава благоустрояването на Алея Първа

В началото на есента започна реализацията на следващите етапи от проекта за благоустрояването на Алея Първа, който е инициатива на "Холдинг Варна" АД. Проектът предвижда развитие на участъка между втора буна и края на укрепителното съоръжение – с нови алеи за разходки, зони за спорт и отдих, воден център с минерални басейни, панорамна асансьорна кула, детски площадки, фитнеси на открито, заведения, медицински пункт, конгресен център и модерни пространства за почивка край морето.

Извършеното до момента по проекта, както и предстоящите дейности бяха представени от изпълнителните директори на "Холдинг Варна" АД – Ивелина Шабан и Милчо Близнаков

Припомнено беше изграденото през 2013 г. брегоукрепително съоръжение, панорамната алея, свободен паркинг с близо 700 паркоместа, канализация, алейно осветление, пейки и кошчета, както и поддръжката, извършвана ежегодно от "Холдинг Варна" АД със собствени средства.

В изказването си Близнаков отбеляза, че в укрепения участък между Приморски парк и крайбрежната алея не се наблюдават ерозионни процеси – доказателство за дългосрочната устойчивост на съоръжението.

"От завършването на укрепителното съоръжение през 2013 г. до днес в участъка не са наблюдавани срутвания или други ерозионни процеси. Съоръжението доказва своята ефективност вече повече от десет години, като запазва целостта на Приморски парк. Това ни дава увереност да продължим реализацията на проекта", подчерта Близнаков.

В своята презентация Ивелина Шабан представи следващите етапи от реализацията на проекта, които са започнали тази есен. Те включват завършването на канализационната и електрификационната инфраструктура, изграждането на канално-помпена станция при Шокъров канал, както и старта на два от ключовите обекти – панорамната асансьорна кула и водния център.

Новият воден център ще бъде място за спорт, отдих и рекреация с атракциони, басейни с минерална вода и специална социална програма, която предвижда безплатни уроци по плуване за деца до 12-годишна възраст.

Минералната вода, с която ще се захранват съоръженията, се добива от сондаж с дълбочина от 2000 метра и има естествена температура между 48 и 50 градуса.

"Холдинг Варна" планира да развие зоната от втора буна до края на укрепителното съоръжение като модерно крайбрежно пространство.

"На площ от 91 хиляди кв.метра ще създадем място за разходка, спорт, забавление и почивка. В проекта са включени вътрешни алеи с пейки и дървета, пространства с водни огледала и фонтани, детски площадки, игрища за волейбол и падел, както и открити фитнес зони", разкри Ивелина Шабан.

В непосредствена близост до трета буна ще бъде изградена

база за водни спортове, която ще даде възможност за обучение по дайвинг, уейкборд и сърф.

Проектът включва също Конгресен и събитиен център, информационен център с медицински пункт, както и добре организирана пешеходна и паркинг инфраструктура.

Архитектурното оформление на зоната е разработено от екипа на архитектурно студио STARH в тясно сътрудничество с "Холдинг Варна" АД. Концепцията, визията и заданието са изготвени от архитект Марин Митев и екипа на дружеството, а архитектурното студио е доразвило идейния замисъл.

Арх. Светослав Станиславов представи архитектурното решение като част от визията, която вписва Варна в глобалната тенденция за градове, обръщащи се отново към своето море. Той подчерта, че

"Алея Първа" е пример за устойчиво развитие, при което се съчетава функционалност, архитектура и природа.

"Целта е морето отново да стане част от ежедневието на хората – чрез пространства, отворени, зелени и пълни с живот", посочи Станиславов.

Ивелина Шабан обобщи философията на проекта: "Вярвам, че този проект успява да намери баланса между потребностите на различните хора – на жителите, на спортуващите, на семействата и на гостите на града. Той дава възможност това пространство да бъде използвано пълноценно – с мисъл за хората, природата и бъдещето."

Проект "Алея Първа" е дългосрочна инвестиционна инициатива на "Холдинг Варна" АД, която цели да превърне крайбрежната зона в съвременно, достъпно и устойчиво градско пространство, отворено към всички граждани и гости на Варна. 

2025 © Варна е

Министерството на туризма и МВнР със съвместни действия за привличане на туристи и работници извън ЕС

Планира се механизъм за улесняване на приема и обработката на заявления за визи
Министерството на туризма и МВнР със съвместни действия за привличане на туристи и работници извън ЕС

Министерството на туризма и Министерството на външните работи създават междуведомствен координационен механизъм, чрез който да бъдат създадени предпоставки за ускоряване на процедурите за привличане на туристи и работници от пазари извън Европейския съюз. Целта е да се изработят както краткосрочни решения за активния летен сезон, така и дългосрочни мерки за по-добра координация между институциите.

Заместник-министърът на туризма Георги Тодоров предложи Министерството на туризма и МВнР да бъдат съпредседатели на работната група, а в нея да участват ДАНС, МВР – дирекция "Миграция", Агенцията по заетостта и Министерството на финансите. Общата цел е да се подпомогнат бизнесът, икономиката, заетостта и имиджът на България като сигурна и атрактивна дестинация. "Вълнуват ни както туристите, така и работниците за сектора от пазари извън ЕС. Трябва да видим къде са затрудненията и как можем да ги преодолеем", заяви заместник-министър Тодоров.

Заместник-министърът на външните работи Христо Полендаков подчерта, че пътуването към България започва от консулските служби. По думите му те работят под сериозен натиск заради ограничен кадрови ресурс и нарастващ брой заявления, но задачата е ясна - процедурите да се ускорят, без да се прави компромис със сигурността. Той посочи, че е важно страната ни да остане стабилна, сигурна и предвидима дестинация както за туристите, така и за хората, които идват да работят в сектора.

От страна на МВнР беше посочено, че през миналата година от консулските служби са издадени над 180 000 визи, а българската консулска служба  работи с ограничен кадрови състав. В част от службите има само един консул и малък брой технически служители, което затруднява обработката при засилен интерес. МВнР вече е предприело стъпки за подсилване състава на ключови консулски служби, включително в Истанбул, Одрин, Анкара и Бурса в Турция, както и в Кайро, Делхи, Ташкент и Ханой, за които се очаква финансирането на тези нови бройки да бъде одобрено. Целта е да се възстанови нормалният ритъм на работа там, където натоварването е най-голямо. Допълнително МВнР ще командирова краткосрочно общо 53 служители за обезпечаване на летния сезон на 2026 г. в консулските служби в Мадрид, Мюнхен, Берлин, Лондон, Пекин, Рияд, Атина, Баку, Аман, Анкара, Одрин, Истанбул, Брюксел, Делхи, Белград, Дубай, Джакарта, Ташкент, Ханой, Кайро и Алжир. За настоящия летен сезон вече са назначени на срочни договори и 16 местни лица в консулските ни служби в Минск, Астана, Москва, Ташкент, Франкфурт, Валенсия и Ташкент.

2026 © Варна е